25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara6 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Şu şike olayları ve "Temiz eller" operasyonları

22 Temmuz 2011 Cuma 07:30

    Şike ve teşvik olaylarının en büyük kötülüğü güzelim futbol sporunun seyir zevkini bozması, futbola sempatinin, keyfinin kaçmasıdır.

   Herkesin büyük şüphelerle birbirine bakması, insanların birbirine güveninin kalmaması ve en önemlisi de eşitlilik yasasının ortadan kalkmasıdır. Güzelim rekabetin artık bir işe yaramamasıdır, parası olan yaşasın, olmayan sürünsün ölsün yasasıdır. E böyle futbolu, böyle ligi kim ne yapsın? İşte bu kadar tartışma hır-gür, tv tartışma programları, spekülasyonlar bundandır.

   Bilindiği gibi TFF 1923 yılında kurulmuş, kurulduğundan bu yana ne futbolu oturtabilmiş ne de yasalarını… 24 Haziran 2011'de Mehmet Ali Aydınlar yönetimi iş başına geldiğinde birkaç gün sonrası patlak veren ve Türkiye'nin seçim gündemini, Kürt sorununu tamamen değiştiren şike olayları oldum olası hep Türkiye'nin gündeminde. Neler Olacak? Somut şeyler olsun da biraz daha net şeyler yazalım diye 10-15 gün beklemede dinlemede kaldım. Bu defa yol uzun görünüyor, işler biraz daha ciddi.

    Hatırlanacağı gibi 2002 yılında yine AB yine Türkiye'nin gündeminde olduğundan başlayan banka hortumlama operasyonları , çete operasyonları ve ilk ciddi şike operasyonu…

   Çevik Bir paşalardan tutun, önemli hakemler, yönetici ve teknik direktörler, menajerlere kadar basın, tvler yazdı çizdi söyledi ama sonuç bir fiyaskoydu. O günlerde olaylar ciddi bir şekilde irdelenseydi, bugün bunlar olmayacaktı veya daha az olacaktı.

   1923'ten bu yana köprünün altından çok sular geçti. 90 yılda herşey düzeltilemez miydi? Tabii ki düzeltilebilirdi. Sistemden nem alanlar istemedi, olmadı. Ne yeni dünya düzeni ne AB ne de Türkiye'nin Sistemi, spor severleri, futbol severleri bu düzeni böyle istemiyor. İşte bu kadar hır-gür bu yüzden.

   Kanımca bir yerde profesyonel futbol varsa ve milyon dolarlar dönüyorsa spor ceza yasaları, futbol disiplin talimatnameleri oluşturulmamış ise bu tip olaylar neredeyse kaçınılmazdır.

   Nisan 2011'de Türkiye Spor ve Futbol Yasaları değişikliğe uğramış ve yasalaşmıştır. Her bir suç için 12 yıla varan cezalar, 100 bin tl ile başlayan para cezaları nasıl caydırıcı olmasın?

   Çok acı bir gerçek ki Türkiye en az 50 yıllık bir gerileme içerisindedir. Ama diyeceksiniz bu yasaları uygulayan ülkelerde bu suçlar olmuyor mu? Tabii ki olmuş, olacak fakat ya hiç olmuyor ya da yok denecek kadar az. Yani Türkiye'de 2 ayda olanlar futbol tarihinde olmamış desek yanılmayız.

   İlk şike olayları Dünya'da 1926-1927 sezonunda İtalya'da Torino-Juventus maçında olmuş. Torino, Juventus futbolcularına para vermiş. 1979-1980 sezonunda Milan-Lazio maçında şike tespit edilmiş. Her iki takım da küme düşürülmüş. 1993'te ise Marsilya-Valenciennes maçında Marsilya para verdiğinden şampiyonluğu elinden alınmış.

   2004 Almanya'da hakem Robert Hoyzer yönettiği maça bahis oynadığı tespit edilmiş, cezaevine gönderilmiş.

   2005'te Brezilya'da FIFA kokartlı hakem Edilson Pereira 11 maçta şike yapıldığını açıklamış, cezaevine atılmıştır.

   Yine 3 Belçikalı futbolcu Çin mafyasıyla şike yaptıklarını açıklamışlar.

   2008'de Portekiz 'de Boavista şike dolayısıyla küme düşürülmüş.

   Şimdi Türkiye'de savcı Zekeriya Öz'ün kararıyla başlatılan, savcı Mehmet Berk ile sürdürülen ''Temiz Eller'' operasyonunda yaklaşık 20 maç, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü dalga şeklinde gidilecektir. Operasyonda ellerimizin temiz kalabileceğinin sınavını veriyor Türkiye.

   Aşağıdaki ''NEDEN?'' sorularına cevap bulundukça biraz daha rahatlayacağız. Suçlular cezalandırıldıkça daha çabuk temizleneceğe benziyoruz.

1-      Yasa madem  14 Nisan öncesini kapsamıyor. Neden 8 ay önceden araştırmalar, gözetimler başladı?

2-      Operasyonda neden futbolcular ve hakemler  yok?

3-      Fenerbahçe'nin üstüne gidildiği gibi neden Trabzonspor'un üstüne de gidilmedi?

   Her ne kadar yeni yasalar küme düşürülmeyi de emrediyorsa dahi cezalar kurumlardan ziyade şahıslarına yönelik olmalı. Çünkü kurumlar suçları işleyemezler.

   Temiz toplum, temiz futbol, temiz basın yayın istiyorsak namussuzluklara, şerefsizliklere, hilekarlığa, adam kayırmacılığa, hileye, yalana, talana karşı dimdik duralım, ne yargısız infaz yapalım, ne de yalan yanlış bilgilerle bilgi kirliliğine yol açalım.

    Kendi düşüncemizi, kendi görüşlerimzi dikte etmek yerine objektif olarak olayları ireleyip bilgi ve belgelerle toplumumuzu, çevremizi bilinçlendirelim.
    Futbol  sporlerın en zevklisidir. Lütfen kirli ellerinizi, düşüncelerinizi üzerinden çekiniz. Bizler futbol oynamak istiyoruz, futbol seyretmek istiyoruz, bizlerle oynamanızı değil!

Bu yazı toplam 7590 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com