1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Statüko Out /Yenilenme İn
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Statüko Out /Yenilenme İn

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisinde kurultay yapıldı ve statüko mağlup oldu, delegeler yenilenmeyi istediler, bu yönde oylarını kullanarak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu Genel Başkan olarak seçtiler.

Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi kurultay delegelerini kutluyorum, onlar da giden yönetimden o kadar muzdariplermiş ki, 1200 delegenin oyu ile Sayın Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığa aday gösterildi. Neredeyse delegelerin tümü yenileşme yönünde olumlu oy kullandılar. Aslında bu önemli bir gelişmedir, ülkenin geleceği açısından önemli olduğuna inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partisine gönül vermiş insanları yok saymamız mümkün değildir, önemli bir potansiyel oluşturmaktadırlar, nereden bakarsanız bakınız %35 civarında oy potansiyeline sahiptirler. Bunların belki de % 1'i bile değildir, ideolojik laikliğini birincil sorun edinen. Sağcılık Müslümanlığı sanki ipoteğine almış gibi, onların dışında kimse Müslüman olamazmış gibi davranılmaktadır. Sağcılık hep istismar etmiştir Kurandaki Müslümanlığı, daha çok geleneksel, adet ve örflere dayanan bir dinin peşinde koşmuştur. Aslında soğuk savaş döneminin bir aldatmacasıdır, motivasyonudur sağcılık solculuk. Menşei iki kutuplu dünyanın başını çeken Amerika Birleşik Devletler ve Sovyetler birliğidir.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını dinledim, geleceğe yönelik önemli ipuçları vermektedir. Sosyal Demokrat olma yolunda önemli adımlar atabilir, eğer çelme takıp da düşürmezlerse, çünkü çelme takılıp düşürme ihtimali de yok değil, oluşturacağı yeni yönetim önemlidir.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi Türkiye demokrasisi açısından önemli bir gelişmedir. Yeniden ülkede emeğe saygı ve emeğin korunması konusunda önemli ipuçları vermiştir. Söylem güzel, asıl güzel olması gereken elbette eylem olacaktır. Ülke laiklik ekseninde çok gerilmişti. Bu gerilme Adalet ve Kalkınma Partisinin işini kolaylaştırıyordu. Sekiz yıllık iktidarda Sayın Deniz Baykal Adalet ve Kalkınma partisinin ekmeğine hem yağ sürüyordu hem de bal sürüyordu.

Temennim elbette Adalet ve Kalkınma Partisinin yapmadığı veya yapamadığı Emeğin değerinin yeniden yükseltilmesi konusunda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun üzerine düşeni yapmasıdır. Bir iktidar karşısında eğer dişli bir muhalefet olmazsa, iktidarı yanlışlarından düzeltecek ve doğruya yönlendirecek unsurdan mahrum kalacağından iktidar kendi yanlışını göremez ve yanlışta ısrar eder.

Devlet kuran parti diye tavsif edilen partinin genel başkanlığına, hem Kürt ve hem de alevi birinin gelmiş olması, Amerika da yıllarca birinci sınıf vatandaş bile kabul edilmeyen Siyah derili insanlardan biri olan, Barak Hüseyin Obama'nın gelmiş olması kadar önemlidir. Sayın Kılıçdaroğlu Dersim olayı ile ilgili Sayın Öymen'in gereğini yapması, istifa etmesi gerektiğini söylemesi de önemliydi. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Öymen'e sahip çıktı. Kaderin acı cilvesi böyle kendini gösterdi, Sayın Kılıçdaroğlu'nun göreve gelip Sayın Öymen'i yönetimden indirmesi, ilahi takdirin tecellisidir.

Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile önemli bir rüzgâr yakalamıştır. Bu rüzgârı yine ideolojik laikliğe kurban etmezlerse sonuç alabilirler. Adalet ve Kalkınma Partisi de devlet kadrolarında ki taşeronluk sistemini ve sosyal içerikli politikalarını yeniden ele alması ve çek etmesi gerekir. Çünkü çalışanlar bu gidişten memnun değil. Cumhuriyet Halk Partisinin katı laik yaklaşımı nedeniyle, Adalet ve Kalkınma Partisine sığınmıştır. Fakir fukaraya kömür vermek değil maharet, fakir fukarayı kömür alabilecek konuma getirmektir önemli olan. Boşuna mı söylenmiştir, balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretin diye.

Selam ve Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT