22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara17 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Burhan GÜL / Gazeteci


Spor Konferansında Diyarbakırspor'a Saygısızlık

11 Haziran 2012 Pazartesi 07:57

Yerel Gündem 21 Kent Konseyi'nin düzenlediği 'Spor Konferansı'nın ilk günündeki oturumların kısa bir bölümüne izleyici olarak katıldık.

Kısa bir süre diyorum ;çünkü ancak dayanabildik. Diyarbakır'a ve Diyarbakırspor'a hakaret edilen, 45 yıllık bir camianın bu kadar aşağılandığı bir yerde daha fazla kalamazdık.

Faruk Arhan ve Doğan Durgun. İkisi de Diyarbakırlı değil. Faruk Arhan ;Urfalı,Doğan Durgun ise Adıyamanlı. Faruk Arhan, hayatında hiç izlemediği, iç dünyasında yaşamadığı, sevincini ve üzüntüsünü paylaşmadığı Diyarbakırspor'un sırtından para kazanmak için 2 kitap yazmış. Yıllar önce yazdığı Geri Pas adlı kitapta Diyarbakırspor'a bugün belli çevreler tarafından yapıştırılan 'Devlet Takımı' yaftasının oluşmasında rol oynamış, geçtiğimiz günlerde de yeni bir kitap yayınlamış. İşin garip tarafı hiçbir zaman taraftarı ve seveni olmadığı Diyarbakırspor'a hakaret üstüne hakaret ederek para kazanma yolunu seçmiş. Ne güzel ticaret değil mi?.

Hem hakaret et,aşağıla hem de kitap yazarak reklamını yap ve de para kazan. İşte bu yazar, konferansta Diyarbakırspor'u devlet takımı olmakla itham ediyor,Kürdistanın takımı olması gerektiğini söylüyor. Bu kulübün tarihini bilmeyen, nasıl kurulduğunu bilmeyen,bu kulübe gönül vermeyen biri böyle bir konferansta ancak bunları söyler.

Bir defa Diyarbakırspor bir spor kulübüdür, hiçbir ırka ait olmaz.Diyarbakırspor, kendisini seven,kucaklayan ve kendisini ona ait hissedenlerin takımıdır.Kuruluşundan bugüne kadar yaşaması için çaba harcayanlar,emek verenler etnik bir anlayışla bunu yapmamış. Diyarbakırspor'u sahiplendikten sonra Kürt veya Türk hatta Ermeni ve Yahudi olmak ne fark eder?.

Ha bire Barcelona,İskoçya ve Bilbao örnekleri veriliyor. Bunlar, Google'ye girip orada bu bölgelerle ilgili bilgileri alarak kes-kopyala-yapıştır yapanlardır. O modellerle Diyarbakır'ı kıyaslamak abestle iştigaldır.Bakın bakalım oralardaki şartlar ile buradaki şartlara?.Katalonya,Bask ve Celtic'te insanlar o ülkelerin diğer takımlarına ait atkı ve formalarla sokaklarda gezmez. Diyarbakır için bunu öngörenler önce Diyarbakırsporlu olsun, sonra bunları önersin. Böyle saçma sapan,uçuk ve gerçekleşmesi hayal düşüncelerle insanların kafasını karıştırmanın anlamı yok. Bunların neden boş olduğunu anlatmak isterim ama bu satırlarda yer almaz. Doğan Durgun ise daha ileri giderek Diyarbakırspor'u jitemcilerin derin devletin takımı ilan etti. Tam anlamıyla haddini aştı ki biz de dayanamayarak terk ettik.

Haddini aşan bu anlayış acaba bu kulübün 1968'de halkın gönül bağladığı 2 kulübün birleşmesiyle kurulduğunu,1990'lı yıllara kadar halkın maddi gücü ve kendi dinamikleriyle geldiğini, aykırı özellikleri olması nedeniyle bir dönem başkan ve yöneticilerinin 1980 askeri darbesinde yargılandığını, taraftarının deplasmanlarda ırkçı saldırırla maruz kaldığını biliyor mu?.Bilemez, çünkü Diyarbakırsporlu değil. Bilemez, çünkü o kini,nefreti ve duyguları yaşamadı. Öyle masa başında oturup Diyarbakırspor'la ilgili ahkam kesmekle Diyarbakırspor'lu olunmaz.Gaffar Okkan'a da dil uzattılar. Bu ne yaman çelişki?.Bir taraftan Diyarbakırspor'a derin devlet ve jitemcilerin tuttuğu takım diyerek bizlere ve milyonlarca taraftara hakaret edeceksin, diğer yandan jitem ve derin devletin bu memlekete hizmet ettiği için yok ettiği Gaffar Okkan'a hakaret edeceksin. Bu anlayışın çürüklüğü bu ifadelerle net olarak ıspatlandı zaten.

Yaşar Büyükanıt FB kongre üyesi olur ve maçlarına gider,Mehmet Ağar ha keza GS kongre üyesi olur ve maçlarına gider de o takımlara yafta yapıştırılmaz ancak bir dönem devlet politikası gereği bürokratlar ve devlet erkanı Diyarbakırspor'a sahip çıkınca milyonlarca taraftarı olan bir camia böyle haddini bilmezlerin diline dolanır.

Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil.

Diyarbakır'da spor dibe vurmuşken,bu kentin ev sahipliği yaptığı spor konferansının konusu ve konukları bunlar olmamalıydı.

Tek olumlu konuk Yılmaz Bay'dı. Bir tek kendisi Diyarbakır ve Diyarbakırspor'un mağduriyetini anlattı. Kendi paramızla adam çağırarak kendi kentimizde kendimize hakaret edeceğimize göre kendi içimizde sporda neden bu hale düştüğümüzü analiz edecek ve çıkış yolu bulmamızı sağlayacak kişileri çağıramaz mıydık?.Bunların bir daha ki sefere düşünülmesi lazım. Diyarbkırspor,Adıyamanlılarla,Urfalılarla veya bu kente hakaret edecek insanlarla değil öz değerlerimizle tartışılarak ayağa kalkabilir.

Bu yazı toplam 16616 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com