1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. Spor Dibe Vurdu Belediyelerin Umrunda mı?
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

Spor Dibe Vurdu Belediyelerin Umrunda mı?

A+A-

Diyarbakır'da spor dibe vurmuş durumda. Özellikle futbolda Türkiye liglerinin oynanmaya başlandığı  1960'lı yıllardan bu yana son 50 yılın en kötü tablosu var. 2 milyonluk kentin bırakın Süper Lig ve Bank Asya, 2.Lig'de bile takımı kalmadı. Yanıbaşımızdaki Elazığ, Süper Lig'e,Şanlıurfa da Bank Asya'ya çıkarken,Diyarbakır'ın 1 ilçesinden daha az nüfüsü olan Bingöl 2.Lig'e çıkmak üzere. Oysaki bir zamanlar bölge takımları bırakın Diyarbakır'la yarışmayı Diyarbakır ekipleriyle özel maç yapmayı başarı sayar, Diyarbakır'dan kendilerine verilen oyuncularla liglere katılırdı. O Diyarbakır ne hale geldi.

Bir de Diyarbakır'ın bölge kentlerine önderlik yaptığı dönemlerin koşullarına bakmak lazım. Hep kentin ekonomik olarak eski yıllara göre kötü olduğunu ve bunun da spora yansıdığını iddia ediyoruz. Acaba gerçek öyle mi?. Bana göre öyle değil. Bugün Diyarbakır'da Kayapınar diye bir ilçe var. Büyük bir inşaat ve rant alanı. Buradan elde edilen paralar nereye gidiyor?.Bu yapılardan yüzde 1 oranında para kesilirse ve doğru kullanılırsa başta Diyarbakırspor olmak üzere spor kulüpleri şaha kalkar. Yine kentte çok sayıda park-bahçe işletmeleri, fabrika ayarında işletmeler var. DİSKİ başta olmak üzere bir çok kurumdan küçük kesintiler bir havuza aktarılmak süretiyle spor fonu oluşturulamaz mı?. Diyarbakırspor'un ve Diyarbakır'da zirve yaptığı yıllar öncesinde bu imkanlar var mıydı?. Elbetteki yoktu. Peki spor nasıl zirvedeydi?. Çünkü o zaman spora destek veren belediyeler,mülki amirler vardı. Belediye başkanları senelerce Diyarbakırspor'a başkanlık yapmadı mı,valiler mali destek sağladı mı?. Bunları hepimiz birebir görmedik mi?. Mevcüt Diyarbakırspor tesislerini belediye başkanı Turgut Atalay yaptı ve kendisi aynı zamanda Diyarbakırspor'un son belediye başkanı ünvanlı kulüp başkanıdır. Ondan sonra sadece Feridun Çelik Diyarbakırspor'a akar sağladı. Maalesef kulübü kişilere ve kurumlara hatta siyasete muhtaç olmaktan çıkaracak o minibüs-otobüs hatları söz konusu dönemdeki yöneticiler tarafından peşkeş çekildi. O ayrı bir hata ama Çelik'ten sonra gelen belediye başkanlarının Diyarbakırspor'a düşman kesilmesini haklı kılmaz. Bugüne kadar şampiyonluğa koştuğu dönemler ve birkaç Süper Lig maçı dışında belediye başkanlarını tribünlerde gördünüz mü?. Maçlara gelmedikleri gibi Diyarbakırspor'a zerre kadar maddi destek vermişler mi?. Biz hep valileri eleştirdik eleştirmeye de devam ediyoruz.

Milletvekilleri hakeza öyle.Peki bu belediye başkanlarını halk seçiyorsa halkın sosyal olgularından olan spora bu kadar soğuk ,uzak ve düşmanca tutum içinde olmaları kabul edilebilir mi?. Kimse 'getirin şu kadar para verin' demiyor. Böyle bir şey olursa biz şiddetle karşı çıkarız. Belediyelerin işi kaynakları spor kulüplerine aktarmak değil,kanunen bu mümkün de değil. Ama örnekleri var ;isteyen belediyeler kaynak yaratıyor. Bu kaynakların yaratılabileceğini  onlar da biz de biliyoruz. Önemli olan samimiyet ve niyet.

Eskiden 'Diyarbakırspor devlet takımı.Bizi yanaştırmıyorlar' diyorlardı. Hadi 3 yıldır devlet gölgesi de yok. Alın size fırsat,gelin tesis yapın,sahiplenin. Ama buna da yanaşmıyorsunuz. Diyarbakırspr,Ankara'ya kader maçına gidecek otobüs bile verilmiyorsa ne diyelim?. Yeni söylem  'kulüp borç batağında' mazereti. Mazeret diyorum, çünkü kendi takımlarının hali ortada.Biri 18 yıl sonra amatöre düştü, diğeri de Play-Off'un ilk maçında elendi.Ve belediye başkanlarımız ne yazık ki kendi takımlarının maçlarında bile yok. Sağladıkları milyonlarca kaynak da başarısızlıklar nedeniyle çöpe gidiyor. Diyarbakırspor 3.Lig'e düştü,2 takım amatöre düştü, Büyükşehir umutsuz vaka. Bizim gibi herkes 'Diyarbakır takımları değil Diyarbakır küme düştü' diyor. İşin gerçeği de öyle değil mi?.Bu tablo belediyelerimize bir şey anımsatmıyor mu?.Biliyorum bu yazıdan sonra belli çevrelerin çok tepkisini alacağım. İyi de bu kentin bir spor adamı olarak bu kent gençliğinin en büyük ortak değeri olan Diyarbakırspor'a karşı bu halkın seçtikleri vurdumduymazsa ne yapmamızı bekliyorsunuz?.Kalemlerimizi bile bile yanlış yere mi çevirelim yoksa susmaya devam m edelim?. Sizin ne gibi spor politikanız var açıklayın biz de bilelim. Eğer sporu teslim ettiğiniz aynı adamlar ve anlayışla devam edecekseniz ben sadece bu kente yazık derim.

Önceki ve Sonraki Yazılar