1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Söylesem Faydası Yok, Sussam Gönül Razı Değil
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Söylesem Faydası Yok, Sussam Gönül Razı Değil

A+A-
Diyarbakır, Türkiye'nin en ilginç şehirlerinden biri olmaya başladı. Yolu Diyarbakır'dan geçenler ya un misali ufak olup gidiyor, ya da kariyer basamaklarını üçer beşer atlayarak yükseliyor. Sadece son dönemlere bakarsak Hüseyin Avni Mutlu İstanbul Valiliğine, Mustafa Toprak İzmir Valiliğine, Efkan Ala Başbakanlık Müsteşarlığına ardından İçişleri Bakanlığına terfi etti. Diyarbakır'da başarılı olduğuna inanılan bürokratlar Ankara tarafından ödüllendiriliyorlar. Peki, bu bürokrat başarısının ölçüsü, her zaman Diyarbakır halkının mutluluğu veya beklentilerinin karşılanmasıyla mı ilgilidir? İşte bu oldukça tartışmalı bir durum.
 
Yazının başlığını oluşturan dize ünlü Divan Şairi Fuzuli'ye ait.
 “Söylesem faydası yok, sussam gönül razı değil”
14 Eylül 2004'te başlayan ve 2007 yılında devletin bir numaralı makamı olan Başbakanlık Müsteşarlığı görevine atanıncaya kadar geçen üç yıl içerisinde Fuzuli'nin dizesindeki ikilem peşini bırakmadı. Faydası olmadığını bilse de söylemekten geri durmadı. İHD raporlarında yer alan insan hakları ihlalleri için tek tek açıklama yapma çabası bunun örneğidir. “Sussam gönül razı değil” demesine rağmen, sessizliği tercih ettiği zamanlar da oldu
 
Fuzuli'nin bu dizesinin ikici bölümü de oldukça ilginçtir. Diyor ki Fuzuli:
“Çektiğim ALAmı bir ben bir de Allah'ım bilir”
Dizede yer alan “çektiğim alam”, çektiğim dertler anlamındadır. “Alam”, elem'in çoğuludur. Yani dertler acılar anlamına gelir. Diyarbakır'ın çektiği alamın ne kadarı ALA'dan kaynaklıdır onu bilmiyorum; ancak görünen o ki Sayın Efkan Ala'nın valilik döneminden sitayişle bahsedildi. Bu sitayişin en önemli nedenleri, özellikle Diyarbakır'daki toplumsal olaylara yaklaşımındaki esneklikten kaynaklanıyor. Bu esnekliğin 26-30 Mart 2006 tarihindeki olaylarda tamamen yitirildiğini de hatırlatmak gerekiyor.
26-30 Mart 2006 tarihli olaylar hariç Sayın Efkan Ala, toplumsal olaylara belli bir hassasiyetle yaklaştı. Yine şehirde yaşanan bir yürüyüş sonrasında dükkan ve işyerlerinin tahrip edilmesi, camlarının kırılması sonrasında:
“Cama gelsin, cana gelmesin”, “refleksle değil, mantıkla hareket etmek gerekir” demesi takdirle karşılanmıştı.
 
Gaffar Okkan'dan sonra Diyarbakır'daki  vatandaşlar adeta yüreklerindeki en müstesna yerine almışlardı Efkan Ala'yı. Aslında bu devletle vatandaşın bütünleşmenin başlangıcıydı. Böyle durumlara alışık olmayan Diyarbakırlılar, daha çok tepkili vali beklerken, polisiyesiz cümleli tedbirler olayları sonlandırdı. 
İçişler Bakanı Sayın Efkan Ala'nın Diyarbakır valisiyken yürüttüğü çalışmaların ne kadar yerinde olduğu bugün de çok net bir biçimde görülmektedir. Mesela Diyarbakır'da kapkaça karşı başlattığı çalışma çok değerliydi. Efkan Vali'den sonra görev yapan valiler, bu meseleden tamamen ellerini çektiler. Bugün Diyarbakır'da yaşayanlar tamamen hırsızların ve kapkaççıların insafına terk edilmiş durumda. Gaspa uğrayan ve hırsızlığa maruz kalanlar, hiçbir sonuç çıkmayacağını bildiği için polise gitmiyor bile. Şansınız varsa, sağı solu kurcalayarak hırsız gruba ulaşıp, çalınan malınızı bedelini ödeyerek geri alıyorsunuz.
 Efkan Vali'nin 2004 yılında başlattığı hırsızlığı önleme projesine, kendisinden sonra gelen valiler sahip çıksaydı, Diyarbakır bugün hırsızlara teslim edilmemiş olurdu. Bugünlerde hırsızlık ve kapkaç o kadar rahat ve ölçüsüzce yapılır oldu ki, bu işi yapanlar saygın bir meslek icra ediyor gibi utanmadan ortalıkta dolaşıyorlar.
 
Sayın Ala'nın döneminde Diyarbakır'daki en önemli hizmetlerinden biri de neredeyse köylerin tamamına içme suyu getirten projelerin uygulanmasıydı. Suya kavuşan köyler üzerinden bugün bile Diyarbakır'ın duasını almaya devam ediyor.
Efkan Ala'nın 2004 ile 2007 yılları arasındaki 3 yıllık Diyarbakır valiliği Başbakan tarafından “örnek valilik” olarak takdir edilmişti.
Ah Hayat! Sen nelere kadirsin…
 
Son olarak yanlışıyla doğrusuyla Diyarbakır'a 3 yıl hizmet vermiş, ekmeğini yemiş, suyunu içmiş olan Sayın Efkan Ala'ya yeni görevinde başarılar dileyerek yazımıza son verelim. Ama gelin noktayı koymadan önce Fuzuli'nin dizelerini Diyarbakır adına bir kez daha seslendirelim:
Söylesem faydası yok, sussam gönül razı değil
Çektiğim alamı bir ben bir de Allah'ım bilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT