22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


Sosyal Sorumluluk Ödülü

05 Mayıs 2010 Çarşamba 13:44

Sanıyorum Türk Böbrek Vakfı Yöneticileri Diyarbakırspor yönetimine hoş olduğu kadar anlamlı bir jestle, bir tümce sonra kısaca özetlemeye çalışacağım kan temizleme işleminin önemini vurgulamak istemişler. Böbrek yetersizliği çeken hastalar belirli zamanlarda diyaliz makinesine bağlanmak zorunda kalırlar.İki tüpten oluşan bu makinenin tüplerinden biri hastanın bileğindeki atardamarına, diğeri ise toplardamarına bağlanır. Tüpün içerisinde kanın düzenli akışını sağlayan iki pompa vardır. Damarlardan çıkan tüpler, üzeri yarı geçirgen bir zarla kaplı olan başka bir tüpün etrafını dolaşır. Hastanın zararlı maddelerle kirlenmiş kanı birinci tüple alınır ve diyaliz solüsyonunun içinden geçirilerek zararlı maddelerden arındırılır. Daha sonra temizlenen kan diğer tüple yeniden damara verilerek diyaliz işlemi sonuçlanmış olur. Doğrusu, ödülü  bu değişik bakış açısıyla değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Aksi halde ciddi anlamda kayıplara neden olan bu  sorumsuzluğun, üstelik sosyal açıdan sorumluluk kisvesi altında sözünün edilmesi bir yana, bu bağlamda bir ödüle değer görülmesi Aziz Nesin vari bir gülmece konusu olmaktan öte gitmez. Ve bu komediden  bir ders falan da çıkmaz. 'Burası Türkiye. Burada her şey olağandır, olağan dışı olanlar yalnızca yürekte yaşananlardır', demek ve olayların üzerine basa basa yürüyüp geçmek de mümkün tabii. Sizce de gözümüzün irin tabakasına bunca riya ile sokulmaktan  çekinmeyen, gözümüzün içine baka baka yapılan her hatalı davranışı aklamak üzere çoğulcu bir nüfusla tasarımlanan bu sanal ışıklara  bir dur demenin zamanı gelmedi?.. 

Sorumluluk ciddi anlamda üzerinde düşülmesi gereken bir kavramdır. Hele sosyal olarak nitelenecek bir işe el atmakla, onu layığıyla kotarmak arasında farklılıklar vardır. Farkı yaratan en temel, en basit, en belirgin gerçekse; o işin neleri, nereye kadar kapsadığı ve bu kapsam ve yolların hangi boyutlara sürükleneceğinin bilincidir. Başta yönetenler olmak üzere Diyarbakırspor kulübünün, bu kulübü destekleyen taraftarın, bu kulübe isim hakkını veren mevkii olarak en üstünden en altına  kent yaşayanlarından hangisinin bu sosyal bilince sahip olduğunu söyleyebiliriz ki, bir sorumluluktan söz edebilelim… Kanıyla canıyla ortada duran bu gerçeğe gelindiğinde, mesele daha sorumluluğun kelime içeriğine varamadan nasıl da yorulup, olduğu yerde tökezliyor görüyor musunuz?..

Özellikle şimdi Diyarbakır'ın ve onun şahsında bütün bölgenin Türkiye gerçeğindeki rolünü kavramış bir tek Diyarbakırsporlu isimden bile bahsedemeyeceğimiz bu ortamda hangi sosyal sorumluluğun, nasıl sözü edilebilir? Bu durumda herhangi bir sorumluluktan bahsetmek bile başlı başına bir sorumsuzluk değil de nedir?.. Taraftar hala bir ümit içerisinde olabilir. Düşleriyle geleceğe yatırım yapabilir. Yeni bir yönetim, yeni bir oyuncu kadrosu, yeni bir teknik direktör… Olabilir mi, elbette olabilir. Para bile bulunabilir. Şartlar da iyileştirilebilir. Hayatta eğer algıların üzerinde yeterince çalışılmazsa olmayacak tek şey;  insan zihniyetinin değişmesidir. İşte bu, algılar açılmadıkça, bilgiler bilinç düzeyine taşınmadıkça asla değişmez. Zihniyet değişmedikçe de, bu döngüde olabilecek her değişikliğe rağmen  karmalar; yani eski yaşananlar asla değişmez. Karma kendini her yeni gün ışığıyla birlikte yeniden yeniden, sistematik bir biçimde ve aynı yörüngede hiç ama hiç değişmeden tekrar eder durur. Yeni sezonda her şey yeni baştan başlayacak, bu doğrudur. Bana kalırsa, gelecek sezon sonunda iyimser bir tahminle Diyarbakır sporun yeniden birinci lige çıkması bile 2009-2010 sezonunda yapılan hataları tamir etmeye yetmeyecektir.Birkaç yazımda önemini ısrarla vurgulamaya çalıştığım şimdiki  zamanın  telafisinin kolay yoldan gerçekleşeceğini sanmıyorum. Bence, ödülden sayılır mı bilmem ama,  bu sosyal zorluk el birliği ile yoğurulmuş, pişirilmiş, şimdi de hazır bir  sofrada konuklarını beklemektedir.
 

Bu yazı toplam 4076 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com