29 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,421
  %0.36
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Celal GÜNEY


Sorun hocalar değil, kafa yapısı...

08 Aralık 2014 Pazartesi 00:10

Daha ilk yarı bitmeden sezon başından bu yana 3 teknik adam değişiyorsa, demek oluyor ki bir yerlerde sakatlık ya da yanlış giden bir şeylerin olduğu apaçık ortada.

Geçtiğimiz yıl o kadar ciddi ve bariz hatalar yapıldı ki, hangi bir yanlıştan dönülse şampiyonluk avucumuzun içindeydi olmadı, tecrübesizlik dedik, şu dedik, bu dedik koca bir sezon uçup gitti.

Evet şirketleşme oldu, ama sadece bununla bitmediğini, bu işin profesyonel bir yapıyla işi bilen erbablarına teslim edilmesi gerektiğini defalarca yazdık, söyledik altını çizdik. Başarının sadece "15-20 sporcu yanına da iyi bir teknik adam aldık mı yan gel osman" olmadığını da anlatmaya çalıştık ama demek ki halen kafalar başka bir şekilde basıyor. Diyarbakırspor'da yaşanan süreç tamamen şunu özetliyor, düşünmekle yapmak arasında bir darboğaz, düşünce profesyonel ama işleyiş tam bir amatör zihniyetle işliyor. İşte işi özetleyecek cümle bu. Kafalar amatör olunca şirketleşme sadece sözde bir yapı olarak gözüküyor.

Çok basit bir örnek verecek olursak diyelim ki senin paran var ve bir kadayıfçı dükkanı açmak istiyorsun. Gidip memleketin en iyi ustalarını toplayıp getiriyorsun, en iyi unu, yağı, şekeri de alıyorsun buraya kadar tamam, işte işin en önemli halkası burada diyorsun ki kardeşim bakın en iyi ustaları getirdim, en iyi unu, yağı şekeri aldım bundan sonra sizlerden en iyi kadayıfı bekliyorum ve çekip gidiyorsunuz. Asıl iş bundan sonra, yani bu işi işletecek, o şirketin başında duracak asıl sorumlu yoksa o kadayıf asla tutmaz.  İşte işin püf noktası budur. Sen işinin başında durmazsan, o hamur asla maya tutmaz. 

Diyarbakırspor'un bundan önceki şampiyonluklarında yönetimlerin, işin mutfak denilen kısımlarında nasıl arı gidip çalıştıklarını, neler yaşandığını bilen biri olduğum için bu mayanın tutmayacağını en başından beri biliyorum. İş sadece vitrin dizmekle, göz boyamakla maalesef olmuyor. Futbolda başarının en önemli ayağı mutfaktır, bu mutfak bildiğiniz yeme-içme mutfağı değil bilakis başarının en önemli ayağını oluşturan yönetim, bizzat bu işe başkanlık eden kişinin en önemli çalışma alanıdır.

Futbolda başarının gelmesi için  4 önemli faktörü bir araya getiremediğin sürece o masa asla ayakta durmaz. Bir süre durur gibi olsada, zamanla yıkılacağını sende göreceksin. 

Başarıyı biraz da baş arı gibi düşünün, yani kraliçe arı eğer kolonisinin başında gereği gibi durmazsa asla orada bal olmaz. 

Sözü nereye getirdiğimi çok iyi anladınız. Diyarbakır gibi milyonların aşık olduğu bir kentin takımının başkanı maalesef maçlara dahi icabet etmiyor. Yaptığı güzelliklerde kendisini nasıl alkışladıysak bu eleştirileri almadığı çok açık ortada. Baş arı, takımın başında yoksa orada balda yok, başarıda yok. Bu iş, bu kadar basit.

Ya gel kulübüne sahip çık, ya da bırak birileri gelsin o kulüp nasıl yönetilir göstersin. Ne bırakıyorsun, ne kimseye güveniyorsun, kendinde gelmiyorsun sonrada hata nerde diye dövün dur. Kimsenin gözü senin şirketteki hissende değil, bizim derdimiz bu kulüp yukarılara çıksın, şampiyonluklar gelsin biz sevinelim, sen yine kazanmaya devam et. Bu kafayla gittiğimiz sürece başarı hayal. Yani sorun hocalarda değil, sorun sadece kafalardadır. Bilmem anlatabildim mi?

Bu yazı toplam 7366 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com