Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Şort Kafa !

A+A-

Şort giymiş kadına atılan tekme, akıl fikir sahibi her yurttaşın tepkisini çekti. Bu hareketin buram buram cahillik ve kin koktuğuna dair sanırım büyük çoğunluk aynı kanaatte.

Sosyal medyadan tepkileri inceliyorum. Duygusal bir toplum olduğumuz gerçeği paylaşımlardan bir kez daha açıkça anlaşılıyor. "Biz de sarıklıları tekmeleyelim" diyenden tutunda, dört mevsim şort giyme kararı alanlara kadar çok rasyonel sayılamayacak bir yığın reaksiyonla karşılaşmak mümkün yalan dünyada.

Olayın failinin ruh sağlığı konusunda büyük şüpheler olduğu muhakkak. Ancak mesele, deli cesaretine indirgenemeyecek kadar da dikkate değer bir hadise.

Dikkate değer olmasının sebebi, toplumsal hassasiyetlere yönelik bir fiil olması ya da zanlının ifadesinde sıraladığı zırvalar değil.

Asıl önemli olan, toplumun, yaşam tarzını gerekçeleyen, şuurlu şuursuz her saldırıya karşı bu denli reaktif oluşu. Özgürlüklere yöneltilen tehditlere karşı içten içte dolmuş ve tepkisine hakim olma limitini tüketmiş bir toplum haline geldiğimizin çok açık bir göstergesi bu durum.

Aklı selim insanların, şort giyme eylemleriyle bu saldırıya karşı bir tavır sergilemekten ziyade, konunun ciddiyetini sulandırmadan, başkalarının özgürlüklerine duydukları saygıyı yitirmeksizin, korkusuzca hayatlarına devam etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Zira hadiselere hak ettiğinden fazla anlam yüklemek bazen var olmayan tehditlerin doğumuna zemin hazırlamaktır.

"Açık olan her kadın karımdır" diyen bir hastalıkla ruhla mücadele etmeye kalkmak, sizi o düşünceye rakip kılar.

Bizim rekabetimiz ilimdedir, fendedir. Pantolonun boyunda değil...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT