24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aziz GÜLMÜŞ


Sofi Höt

29 Ocak 2009 16:14
“Sofi Sofi Sepene/Pîvaz dıxwe dıkenne”
 
                Diyarbakır’ın bağlar semti fatih caddesinde küçücük bir dükkanda “Tenekecilik ve Lehimcilik” yapardı. 48-50 yaşlarında uzun burunlu, iri gözleri, hafif kırlaşmış uzun sakalları, asık yüz ifadesi ile ürkütücü bir görünümü vardı. Biraz asabi olduğundan etraftaki esnaflarla da yıldızı bir türlü barışmayan biriydi. Esnafların vakit geçirmek için zaman zaman kendi aralarında anlaşarak onu kızdırdıkları anlarda ağza alınmayacak küfürlerle karşılık verirdi. Kendisine “Sofi Höt” denilmesine aşırı tepki gösterirdi. Bu yüzden esnaflar kendi dükkanlarından yüksek sesle “Sofi höööttttt ….!!!”   diye bağırır, sofi bu sese doğru hışımla ilerlerken, bu kez arkadan başka bir esnafın “Sofi hööötttt ….!!!” diye bağırması ile diğer dükkanlardan da aynı sesler işitilirdi. Kime yöneleceğini bilmeyen Sofi “Hepinizin anasını, avradını …… ‘im” diyerek kızgın bir şekilde tenekeden ve sacdan geçilmeyen küçücük dükkanına dönerdi.   
 
                 Söylenene göre; Sofi, birgün eşekle cinsel temasta bulunurken arkadaşını gözcü olarak bırakır. Arkadaşı da biri geldiğinde kendisini şifreli bir şekilde uyaracaktı. Sofi eylemini gerçekleştirdiği esnada arkadaşı, kimse gelmediği halde sırf muziplik olsun diye “Sofi Haaattt” (Sofi birisi geldi) anlamında bağırarak güya sofi’yi uyarır. Sofi de ayağında pantolon olmadığı halde yakınındaki bir suya atlar ve saatlerce suda bekler. İşte bu olaya atfen esnaf da “Hat” (yani geldi) kelimesini “Höt” şeklinde değiştirerek sofiye eşekle yaşadığı anı ince bir kinaye ile hatırlatırlar. Diyarbakır’ın fırlamalarının diline düşmek hiç de kolay değildi. Adama bir taktılar mı adam kafayı yer ve soluğu tımarhanede alırdı.
 
                  Dükkanının tam karşısındaki Fatih İlkokulunda okuyordum. Esnafların hergün devam eden şamata ve yaygaralarına bütün öğrenciler tanık oluyordu. Hatta bazen esnafların bu şamatalarına öğrenciler de eşlik eder ve sınıfların tüm pencerelerinden “Sofi Hötttt” diye koro şeklindeki çocuk bağırmaları ile adamcağız adeta kriz geçirirdi. Bu yüzden yanına bir sapanlastik alarak sesin geldiği pencerelere doğru oturduğu yerden taş fırlatırken taşlarına korkunç küfürleri de eşlik ediyordu. Sofi Höt’ün dükkanına bakan okul pencereleri eleği andırıyordu. Kırıkmadık cam yok gibiydi.
 
                   Okula, köyden henüz yeni gelmiş İbrahim adındaki arkadaşımız, olan bitenden haberi yoktu.  Okul çıkışında Sofi Höt’ün dükkanının önünden geçerken Şeyhmus adlı arkadaşımız İbrahim’e : “Bak İbo sen yüksek sesle “Sofi Höt” diye bağırabilir misin ?” dedi İbrahim de safça: “Evet bağırırım ne olacak ?” dedi. “Bağır ozaman” demesiyle İbrahim yüksek sesle “Sofi Höööttttt…!!!” diye bağırdı. Tam da dükkanın önünde böyle pervazsızca birkaç kez bağırmasıyla Sofi eline geçirdiği bir sopa ile İbrahim’in peşine düştü. Neye uğradığını anlamayan İbrahim, adamın hışımla üzerine doğru yürüdüğünü görünce tabana kuvvet koşmaya başlamıştı. Daracık sokaklarda büyük bir kovalamaca sonucu İbrahim kendini eve zor atmış ve sofi’yi atlatmıştı. Bu olaydan sonra İbrahim de korkudan okul değiştirmek zorunda kalmış ve naklini başka bir okula aldırmıştı.
    
 
                   Sanırım kimi kimsesi yoktu. Yalnız yaşıyordu, evi var mıydı?, yok muydu? onu da bilmiyorum. Bildiğim tek şey, sabahtan akşama kadar durmadan çalıştığıydı. dükkanına doldurduğu eski teneke ve saclarla baca kapakları yapar, mevsimine göre de peynir tenekelerini lehimler ve geçimini böyle sürdürürdü.
 
                  Bir kış gecesi dükkanının kepenklerini indirmiş hemen yanı başında bulunan fırından bir kürek odun ateşi alarak mangala koymuş ve sabaha kadar çalışmış. Sabah dükkanlarını açan esnaflar Sofi Höt’ün kepenklerinin aşağıya indirilmiş, ancak kepenklerin kilitli olmadığını görünce de merak edip kepenkleri yukarıya kaldırdıklarında sofinin kömürden sızan gazla zehirlenerek öldüğünü görmüşler.
 
                    Evet artık caddenin neşesi kalmamıştı. Sofi Höööötttttt…!!! Şeklindeki bağırmalar, sofinin küfürleri, dükkanlardan yükselen kahkahalar yerini matemli bir havaya bırakmıştı. Okul penceresinden çocukların adeta bir oyun gibi gördükleri “Sofi Hötttt!!!  Eğlencesi bitmiş, teneffüslere derin bir sessizlik çökmüştü. Sofi Höt yoktu artık. Geride sapanlastikle kırdığı camlar ve “Allah rahmet eylesin iyi bir adamdı” sözleri vardı. Günahı boyunlarına eşekle de öyle bir olay olmuş muydu,? yoksa Diyarbakır esnaflarının şamatacı bir yakıştırması mıydı,? onu da öte tarafa havale ediyorum. 
   
azizgulmus@gmail.com
msn: tajdincan21@hotmail.com
Bu yazı toplam 1353 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com