21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara13 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,105
  %0.48
 • Dolar
  3,0777
  %0.62
 • Euro
  3,3499
  %0.17
Eyyüp ARAS


Skandal ve Utanç Verici

01 Aralık 2009 12:16

Demokrasinin beşiği diye gösterilen ve insan özgürlüğünün sınırsız yaşandığı bir ülke olarak bilinen ya da öyle lanse edilen İsviçre’nin tüm Avrupa’yı sarsan kararı biz Müslümanları şok etmiş bir vaziyette.

Dünyanın tek ‘tarafsız’ ülkesi olan ve en demokratik sisteme sahip olmakla övünen İsviçre’de halkın yüzde 68’inin silah ihracatının durdurulması talebini reddederken, yüzde 57.5’unun minare yasağının anayasaya yazılması talebini onaylaması dünyada büyük şok yarattı. İsviçre Avrupa’da minare yasağı getiren ilk ülke olurken, bu sonuca tek sevinenler Avrupa’daki aşırı sağcı partiler oldu. Fransa, İtalya, Danimarka, Avusturya ve Hollanda’da da aşırı sağcı partiler benzeri bir yasağı gündeme getirmeye hazırlanıyor

İsviçre 8 milyon nüfusuyla Avrupa’ nın en küçük ülkelerinden biri ve bu ülkede sadece ve sadece minaresi olan 4 cami bulunmaktadır. Halk bu 4 minareye dahi tahammülü olmadığını referandumla belirledi.

Nüfusu 7 milyonu geçen İsviçre’de 400 bine yakın Müslüman yaşarken, minareleri olan 4 cami bulunmasını ve referandumu Berlin Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti üyesi Bilkay Öney şu sözlerle değerlendirdi: “Kendini tarafsız olarak kabul eden bir ülkede 4 tane minare sorun oluyorsa, o zaman Allah oradaki Müslümanlara yardım etsin.” Buradaki asıl sorunun ne minare ne de camiler olduğunu ifade eden Öney, asıl sorunun Müslümanlara karşı ön yargı ve Müslümanları radikalleştirmeye iten Müslüman düşmanlığı olduğunu belirtti.

REFERANDUM sonucu İslami örgütlerin sert tepkisine yol açtı. Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip Endonezya’da 40 milyon üyesi olan Endonezya Ulema Konseyi, “Bu bir dinsel nefret manifestosu. İsviçre halkı ülkelerinde Müslüman görmek istemiyor. Bu yoğun hoşnutsuzluk onları hoşgörüsüz yaptı” açıklamasında bulundu. Mısır Müftüsü Ali Gomaa ise “Bu karar tüm dünyadaki Müslümanlara yönelik bir hakaret. İnanç özgürlüğüne bir saldırı” ifadesini kullandı. İslam Konferansı Teşkilatı, sonucu “çok üzücü ve kaygı verici” diye nitelerken, Almanya Türk Toplumu, “Bu sonuçlar Müslümanların dışlanması anlamına geliyor” yorumunu yaptı. Pakistanlı İslami gruplardan ise “Bu gelişme Batı’daki insanlar arasında aşırı bir İslam korkusunu yansıtıyor. Aynı zamanda Müslümanlara yönelik ayrımcılığı gösteriyor” şeklinde açıklamalar geldi.

Cumhuriyetin kurulduğu ilk dönemlerden bugüne değin bize demokrasi dersi vermeye çalışan, insan hak ve özgürlükleri konusunda her defasında ülkemizi çeşitli söylem ve uyguladıkları politikalarla, dayatmaya çalıştıkları kendi sözde medeni kanunlarıyla bizleri alaşağı eder derecede sorgulayan Avrupa hegemonyası, iftihar ettikleri İsviçre’nin aldığı kararla kendi iç yüzlerini ortaya çıkardıklarından deyim yerindeyse şapa oturdular.

İsviçre, sözde medeniyetin ve özgürlüğün doyasıya yaşandığı bir ülkeydi ta ki, en son almış olduğu bu skandal karara kadar. En azından tüm Avrupa ve bizler bunu bu şekilde biliyor, yaşanacak örnek şehirler arasında ilk sırada İsviçre’yi gösteriyorduk.

Ezelden beri bilinen bir gerçek var ister kabul görsün ister kabul görmesin bu Avrupa Müslümanları sevmiyor, onları istemiyor hatta ve hatta bu topluluktan korkuyor. Onlar için akıl almaz politikalar uyguluyorlar ki, tüm amaç ile gayretleri kendi dini inançlarını kontrol edebilme ve koruyabilmek varsa yoksa kendi inançları kendi doğrularını başkalarına kabul ettirebilme gayesi. Bunun başka yolu yok tek düşünceleri ve tek kaygıları bu yönde.

 Almanya iktidar partisi CDU milletvekili Wolfgang Bosbach, “Minare yasağı Almanya’da da var olan İslam korkusunun işareti ve ciddiye alınmalı” dedi. SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel de, minare yasağı ile ilgili referandumun yalnız o ülkeyi bağladığını belirtirken, temel hak ve özgürlükler sayesinde Almanya’da böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner “Bu kararla şok oldum. Bu hoşgörüsüzlük. Umarım İsviçre bu kararı hemen geri alır. Dağlık bir ülkede bir yapının biraz daha uzun olmasında ne var?” yorumunda bulundu. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, “İtalya, okullarda çarmıha gerilmiş İsa figürünün asılabilmesinden yana olan bir ülkedir. Bu görüşün savunucusu bir ülke olarak, bir başka dine yönelik güvensizlik ve yasakçılık göstergelerini kaygıyla karşılıyoruz” dedi. Vatikan’a bağlı kurumlardan Papalık Göçmenlik Kurulu Başkanı Antonio Maria Veglio da minare yasağını, “din özgürlüğüne ve göçmenlerin bütünleşme sürecine ciddi bir darbe” olarak niteledi.

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “İsviçre’deki minare referandumu” ile ilgili olarak, “İsviçre, Avrupa içinde ama Avrupa’yı içselleştirememiş bir ülke olduğunu gösterdi” diye konuştu. Günay, düzenlediği basın toplantısında İsviçre’deki minare referandumu konusunda şunları söyledi: Bir Avrupa ülkesi bile temel insan haklarıyla, inanç özgürlükleriyle ilgili olmaması gereken çağ dışı halk oylamaları yapabiliyor. Her inanç yapılanmasının, minare, çan kulesi gibi simgesel bazı unsurları vardır. Bu tür düzenlemeler o yapının ayrılmaz parçasıdır. Bu çağda böyle bir referandumun olması inanç özgürlüğünü rencide eden bir davranıştır. Kimsenin kaba, sert bir davranışta bulunacağını temenni etmem. Ekonomik, siyasi bazı karşı duruşlar olabilir elbette. “Dünyada düşünce ve inanç özgürlüğü olsun herkesin” diye düşünüyoruz. Böyle bir şeyi yapmak politik nedenle midir bilmiyorum? İsviçre’ye, konumuna, tarihsel birikimine daha hoşgörülü bir  davranış yakışırdı.

Bu insanlık dışı kararın ilerde daha ne gibi sonuçlar doğuracağı şimdilik muamma fakat, bu yasak diğer ülkelere de sıçrayabilir, diğer Avrupa ülkelerini ve insanlarını cesaretlendirebilir de. Biz hala Avrupa Birliği kriterlerini uygulamaya yönelik çalışmalar yapıyorken, kilise, havra, sinagog ve patrikhanelere özerkliği tartışıp temel hak ve özgürlüklerini vermeye koyulalım onlar kalkıp adeta biz Müslümanları arkadan bıçaklamaya kalkışsınlar. Medeniyet bu mu? Demokrasi bu mu? İnsan temel ve hak özgürlüklerinin yaşanması bu mu?

Ey Avrupa erkleri..! Size soruyorum bu kararla utanmadınız mı? Kim gerici ve yobaz siz söyleyin artık? Nerede dinler arası diyalog? Nerede dinler kardeşliği? (gerçi biz de bunu kabul etmiyoruz) “İnneddine indallahil İslam” Allah katında tek geçerli din islamdır. (Al-i İmran 19.Ayet) İyisi mi siz kendi işinize bakın ve başkasının içişlerine ve yaşayış biçimine karışmayın ne olur? Herkes kendi inanç ve yaşayışından sorumludur. Her halükarda sizden de ders alacak değiliz yani.

Biz ne yapıyoruz peki? Biz hala onların dayattığı kriterleri bir bir uyguluyoruz. Özelleştirmeyi hızlandırıyor, Tekel'i, Tüpraş'ı, Botaş'ı, Telekom'u daha nice nadide kurum ve kuruluşları şahıslara büyük zararlarla teslim ederek burdaki masum insanlarımızı ve ekmek sahiplerini topluca ve yargısızca infaz ederek kapıya koyuyor, en doğal haklarını elllerinden alıyor, işsizliği sırf onlar böyle istiyor diye kendi öz be öz vatan evlatlarını köleleştirmeye sevkediyoruz. Çatır çatır vergimizi de alıyoruz, bu vergilerle devlet hazinesini doldurup ondan sonra da IMF' ye peşkeş çekiyor ekonomiyi yerle bir ediyoruz. Neden? çünkü avrupa bunu istiyor vaziyet aynen böyle. O zaman insana şöyle derler "sevsinler seni".   

Selam ve Dua İle.

Eyyüp ARAS

eyup-aras@hotmail.com

etiketler : eyyup aras skandal ve utanc verici     

 

Bu yazı toplam 1179 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com