26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
M.Yılmaz BAY


Siyasete Kurban Ettiklerimiz

29 Eylül 2011 Perşembe 18:00

Hayatımızın tamamı Siyasi renklere ve çekişmelere heba edildi ve edilmeye devam ediliyor. Tabiki siyaset Demokrasi kültürünün en önemli kurumudur ve Öncelikli tercih olması Barış için Demokratik bir yaşam için ve haklar için çok önemlidir. Ancak Dünyada başka bir kent daha varmıdır acaba Siyaset mekanizmasının hayatın her alanına sirayet etmiş ve bir yaşam şekli haline gelmiş olsun. Yanlış anlaşılmasın Demokratik haklar mücadelesinde elbetteki bende Siyaset Mekanizmasının sonuna kadar işletilmesi fikrinin en ateşli savunucularındanım Ancak Siyaset yaparken, yaşam bir çok şeyi halının altına süpürmek değildir. Hayatın bazı gerçekleri ve olması gerekenlerde vardır. Sanat, Kültür, Spor, İstihdam, Ekonomi, Sosyal yaşam ve bunların gerekleri.

İşte böyle bir atmosferde Maalesef Diyarbakır bir çok alanda bir karış ilerlemezken en büyük sekteyide Spora vurdu. Benim işimin spor olması hasediyle siyaseti ve diğer öğelerin analizini uzmanlarına ve kamuoyuna bırakırken Kentimizin Spor açısından ne durumda olduğunu Bir kaç maddeyle ele almak istiyorum.

1- Nüfus ve coğrafi yerleşim açısından Diyarbakır'ın dörtte biri durumunda olan iller ve bölgelere yapılan tesislerin Onda biri bizde varmı? Yok

2- Erzurum Kış olimpiyatlarıyla, Trabzon ve İzmir Üniversiade ile Milyar Dolarlık tesisler kazanırken. Erzurum, Kayseri, Şanlıurfa, Yozgat, Batman, Kahramanmaraş yeni stadlarına kavuşurken biz imrendik. Talebimiz olmadı, girişimizi olmadı çünkü bizi yönetenlerde o koordinasyon yoktu.

3- Bunlar yapılırken sadece Devletmi yaptı hayır Belediyeler, Valiliklerle işbirliği içinde kentlerini uçurdular. Biz ne yaptık 1370 Dönüm arazi diyarbakırspora tesis yapılsın diye verildi ancak henüz sonuç yok pekte sonuç çıkacağıda yok.

4- Başka kentlerde Belediyeler ya tek başına yada Sivil toplum kuruluşları ve Devlet kurumlarıyla işbirliği içinde Kentteki takımların finansmanını iaşesini sağlarken biz Devlet takımı, Halkın takımı diye diye bir arpa boyu yol alamadık.

5- Giresun, Samsun, Kayseri, Gaziantep ve daha bir çok ilde takımların ayakta durabilmeleri için kalıcı gelir kaynakları sağlanırken biz dahada proje bekliyoruz.

6- 2000 Yılında ilk defa Diyarbakırspor'a minibüs ve otobüs hatları verildi ancak o hatlar sadece şimdi bazı zenginleri yaratmaktan başka bir işe yaramadı. Ne verenler satılamaz diye bir şart koydu ne alanlar bunun 10 tanesini satmayalım ileride bu takıma can suyu olur dedi.

7- Deplasmanlarda her türlü hakarete maruz kaldı, Haksızlık yapıldı bizi savunması gerekenler sustu başkaları konuştu.

Bunlar sadece bazıları dahası var. Ama iş dönüp dolaşıp Diyarbakırspora geliyor. Diyarbakırspor Süperlige çıkma yolunda iken herkes tarafından cazipti istenendi, sevilendi. Ne zaman ki işler ters gitti takım dibe vurdu herkes başını kuma gömdü ve banane demeye başladı. Oysaki işlerin kötüye gideceği ilk günden belliyken kimse çıkıp bi durun ne yapıyorsunuz hem yönetenlerden hemde Diyarbakırspora karşı milliyetçi infaza gidenlere karşı bir duruş bir hak arayışı sergilemediler. Bir kaç siyasinin çıkıp açıklama yapmasının ilerisine de gidilemedi.

Oysaki Her unsurda olduğu gibi Spor ve Futbolda, Kentin takımı konumunda ki kulüp aslında Bir ilin ve bölgenin vizyonunu temsil etmektir. O gurur duyduğumuz 20 Milyon Krdün takımı dediğimiz Diyarbakırsporun durumu aslında Kentin Spor alanında ne durumda olduğunun göstergesidir. Yani Diyarbakır Kenti 2 Milyon nüfusuyla önemli konumuyla 2. Ligde ve düşüşte devam ediyor.

Yani diyeceğim o ki Koskoca bir mazisi olan Diyarbakırspor yavaş yavaş mazi olmaya giderken Kentte hiç kimseden tık yok. Siyasetin dışında kalan konularda olduğu gibi Diyarbakırspor ve Spor Hizmetleride maalesef kimsenin umurunda değil. Ama unutulmasın ki bu kentin en önemli temsilcisi olan Diyarbakırspor'un her başarısızlığı ve küme düşmeleri aslında bu kentinde küme düşmesi anlamındadır.

Pazar günü bölgenin derbisi var eskiden 15-20 Bin kişiyle oynanan bu maça bakalım Diyarbakırsporun büyük taraftarı ne kadar ilgi gösterecek Pazar saat 15.00'te Atatürk stadyumunda göreceğiz.   

Bu yazı toplam 5572 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com