24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,096
  %-0.31
 • Dolar
  3,0747
  %-0.42
 • Euro
  3,3485
  %-0.27
Celal GÜNEY


Şirket takımı - Şehir Takımı

22 Nisan 2015 Çarşamba 00:25

Uzun süredir yazmıyordum, açıkçası eski Diyarbakırspor'un yaşadığı o hazin son beni bu işlerden oldukça soğuttu.

Yeni Diyarbakırspor geçen yıl proffesyonel liglere merhaba demiş, tam da eskisinin kapandığı bir dönemde taraftar için yeni bir ışık, bir umut gibiydi. Ama gel gelelim bu yeni takımın bir sahibi var ve şirket takımıydı.

Birleşme deniliyor ancak açıkcası birleşmeden çok, yeni bir ışığın etrafında bütünleşme desek daha doğru olacaktı. Çünkü eskisinden geriye sadece marka değeri yerlerde sürünen bir tek isim kalmıştı. (Gerçi şimdi onuda istiyorlar)

Gelelim Feyzi İlhanlı'ya, bakın bunları ilk kez yazıyorum. Asla inanmadığım hiç bir değerin ne ardından gittim, ne de bu işlerden kendime bir maddi çıkar bekledim. Bu yazdıklarımın tek şahidi Allah, sonra sayın  İlhanlı'dır.

Çetin Sümer'in başkanlık dönemiydi, takım süper ligde, ancak yokuş aşağı gidiyordu. Bunu herkes görüyor, ancak bilinmeyen bazı güçler bu takımın yok edilmesi için sanki düğmeye basmış, kim elini atsa mutlaka büyük  engeller çıkıyordu.

Atama olarak gelen bu yönetim döneminde Feyzi İlhanlı Başkanlığa talip oldu. Kendisi bir şekilde bana ulaştı, görüşmek istedi. İstanbul'da yaşayan, hali vakti yerinde yatırımları olan aklı başında biri. Tam o günlerde Feyzi İlhanlı'yla ilk röportajı Beylikdüzü'nde bulunan kendisine ait AVM'sinde ki ofisinde bizzat ben yaptım. Basına ilk resimleri kendi telefonumdan çekerek röportajla birlikte herkese servis ettik ve "İlhanlı Başkanlığa talip" dedik.

Daha sonra tabi Sümer Yönetimiyle görüşmeler başladı, kulübün hali haşat bir vaziyette, sezon başı ve sezon ortası Türkiye'de rekor sayılacak 52 transfer yapılmış resmen dibe vurmuş bu kulüp için, İlhanlı'dan aklın alamayacağı rakamlar isteniyordu.

İlhanlı, "Bırakın bana ben bu haliyle bile kulübü düzlüğe çıkarırım", hatta son yaptığı teklifte "Futbolcu, teknik heyet, personel, bakkal, kasap ne varsa hepsini borçlarını dahi kabul ederim ancak şahsi olarak  yazılan havadan o paraları vermem" dedi.  

O dönemlerde şimdi isimlerini versem bugün başlarını öne eğecek bazı isimler Sümer'in yanında yer aldı ve Bizim için "İlhancılar" yakıştırması yaptılar. İlhanlı ile Beşiktaş maçına gitmiştik, bizi arabanın içinde gören bazıları tabi bizleri de kendileri gibi düşündükleri için sanki bir menfaatimiz varmış gibi ortaya çok çirkin şeyler attılar.

Neyse uzatmayalım ben o dönem açıkcası bu kulübün kurtuluşu için son çare İlhanlı diye çok büyük destek verdim. Üst üste haberler yapılıyor, Sümer yönetimi bıraksın diye çok uğraş verildi.  Peki şimdi size soruyorum, şimdi sizler İlhanlı'ya bende çok daha yakınsınız sorun bakalım, şahsım adına bana 1 kuruş bile bir menfaaitim olmuş mu. Ben böyle ucuz polemiklere girecek, bu kadar alçalacak biri olmadığımı en iyi bilen yine sayın İlhanlı'dır.. Dedim ya tek şahit Allah sonra Sayın İlhanlı'nın bizzat kendisidir.

Tabi Sümer'in akıl almaz taleplerini İlhanlı reddetti. Şahsi paraların tümü haram paradır vermem diyordu, bana göre çok haklıydı. Nooldu o kulüp tepe taklak gitti, bildiğiniz gibi hem de üst üste olmak kaydıyla bank asya, 2, sonra 3, sonra amatör, şimdi nerede onuda bilen yok.

Sonra Yeni Diyarbakırspor macerası başladı, bu ismi de takımın batışını gören Gazeteci Saffet Azbay alınması için ortaya attı, hatta ismi zoraki aldırdı. 

Şimdi bir tartışmadır başlamış gidiyor, taraftar şirket takımı, şehir takımı diye tartışmalar yaşanıyor.

Bakın yukarıda o bir sürü şeyi sizlere özet geçerek bir takımın nasıl yok edildiğini anlattım. Bu kulübün şirket olmasını 10 yıl öncelerden beri savunan biriydim. Feyzi İlhanlı Diyarbakırspor'u gerçekten çok seven biri. Bu kulüp yaşasın diye cebinden hiç vermediyse bugüne kadar en az 6-7 Milyon verdi. Bugün Türkiye'nin tek borçsuz kulübü, takım her yere uçakla, gidiyor, gittiği otellerde esir kalmıyor, kulübü fareler basmış yemek bile çıkmıyordu, bakkala, kasaba gırtlağa kadar borçlanmış bu kulüp şimdi VİP Clas bir şekilde yürüyor, YALAN MI?

Tüm bunları kim yapıyor, İlhanlı... Aslında kulübün gideri çok var ancak adam cebinden verdiği için borç olarak yazmıyor. Eski dönemde cebinde sigara parası bulamayan biri yönetime gir-çık yaparak 2-3 Trilyon alacaklı olurdu, bu kulübe 1000 veren 100 bin hatta 1 Milyon alacak yazmıyormuydu. bunları ne çabuk unuttuk beyler. neyse uzatmıyorum...

Feyzi İlhanlı bütünleşme döneminde evet Kongre, delegasyon şu, bu bir takım sözler vermiş olabilir. Ancak şimdi düşünüyorumda parayı veren, riski alan bu adam yönetime gelecek purosunu yakacak ve hiç bir risk almayacak, o kadar basında, televizyonlarda boy gösterecek kişiler yönetimde olacak, sizce bu işte bir terslik yok mu.. 

İlhanlı geçen yıl şunu söyledi, kardeşim ben şahsma 1 kuruş istemiyorum, yönetime girmek isteyen kişi kulübe hibe yapsın buyursun gelsin yönetici olsun. Bu teklife, sizce o sevenlerden kaç kişi ortaya çıkıp ben varım dedi.  

Ben bu kulübü çok seviyorum ancak 1 kuruş veremem, sizce böyle bir mantık varmı? 

Belki bu kulüp 3-4 yıl içinde süper lige kadar çıkacak. Yönetimde olmanın, isim yapmanın, reklamın bir bedeli sizce olmasın mı?

Geçen yıl açıkcası bende bu kulübün bir kongresi olsun, yönetimi olsun, eş dost ahbapla olmaz diyordum.  Ama kimseler elini cebine atmayınca, şimdi Sayın İlhanlıya hak veriyorum. Madem bu kadar seviyordunuz, neden eliniz cebinize gitmiyor. 

Ayrıca Avrupa'nın en saygın liglerinde kulüpler şahıs ve şirketlerin olduğunuda görüyoruz. İngiltere, Fransa, Belçika, Rusya, hatta arap, rus milyarderlerin takır takır kulüp alıp sattıklarını duymuyormusunuz.

İlhanlı'nın eleştirilecek yönü yok mu, emin olun bu kulüp yaşasın diye eleştiririm. İlhanlı'yı bu camiaya tanıtmış, büyük destek sunmuş biri olarak belkide en yapıcı eleştirileride ben yapmışımdır. Ne demişim kardeşim gel takımının başına geç, öyle uzaktan olmaz demişim. Ya da, seni çok çok iyi temsil edecek gerçekten bu işi yapabilecek proffesyonellere bırak. En azından maçlara gel demişim, sizce yanlış mı yapmışım...

sağlıcakla kalın...

Bu yazı toplam 9658 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com