1. YAZARLAR

  2. İhsan YILMAZ

  3. Silvan Savaş Alanı Gibi...
İhsan YILMAZ

İhsan YILMAZ

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Silvan Savaş Alanı Gibi...

A+A-

İhsan YILMAZ

Silvan'da sokağa çıkma yasağı geçen pazartesi günü saat 21.00 sularında ilan edildi ve Salı günü sabah saat 07.00'de kalktı.
PKK'nin şehirlerdeki gençlik örgütlenmesi YDG-H ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşanan ve iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silvan'da izlenimler.
Çatışmalar sırasında güvenlik güçleri tarafından Serhat Binen adlı bir genç vurulmuştu. Serhat, çevresinde sevilen ve sempati duyulan bir gençti, Mahallenin yağız delikanlılarından biriydi. Çok küçük yaşlarda tanıdım Serhat'ı aynı mahallenin havasını solmuş, aynı mahallenin çeşmesinden su içmiştim, Güneydoğuda çocuk olmak ne kadar zor ise, Silvan'ın tozlu topraklı Béştta çolé sokaklarında büyümenin de zorlukları vardı. Serhat bu zorluklarla geçiriyordu çocukluğunu. Bir daha böyle ölümlerin yaşanmaması için yaşamanın ne olduğunu öğrenmesi gerekenlerin olduğunu da unutmamak gerekiyor.


'Ölümsüz atlatılabilirdi'
Silvan'da uzun yıllardır gazetecilik yaptım, Birçok sıcak çatışmaların yaşandığı bölgelerinde de görev yaptım. Silvan'da yaşanan o çatışmanın yükü çok ağır geldi. Şimdiye kadar böyle bir vahim olaya da tanıklık etmiş oldum.
“Dokuz saat boyunca güvenlik güçleri müdahale etti. Çatışma yaşandı. Sanki Silvan düşman işgalindeymiş gibi. Oysa diyalog yoluyla bu durum hasarsız, ölümsüz atlatılabilirdi. Bu hassasiyet gösterilmedi” değerlendirmesini de yapmadan geçemeyeceğim.


90'larda ilçede işlenen "faili meçhul" cinayetleri ve ardından yaşanan göçleri hatırlatmakta da yarar var. “İnsanlar daha güvenli yerlere gitmek istiyorlar. Kobani'den gelen dört aile vardı. Çatışmalar başlayınca onlar da gitti. İlçede 90'lardaki süreci yeniden mi yaşayacağız kaygısı hakim. Buranın artık yaşanılmaz olduğunu düşünen çok insan var” ama bizim yaşayacağımız başka yerimiz yok. Balık sudan çıkınca ölür ya işte bizde Silvan'da çıkınca öleceğiz.
Toplam 34 saat, yani bir buçuk güne yakın bir süre devam etti sokağa çıkma yasağı. Sokağa çıkma yasağı neden ilan edildi. Sebebi açık ve nettir. Amaç Silvan'da askeri ve özel ordulu bir operasyon gerçekleştirmekti. Bu operasyon kime karşı, hangi toprakları işgal etmiş güçlere karşı top yekûn imha silahlarıyla yapıldı.
Gencecik fidanlara, Kürt halkına karşı yapılan operasyon gücü bu olmamalıydı. Oysa Kürtlerde bu toprakların asıl unsurlarıydı. Kimi siyasi iktidarlar geçmişten gelen siyasi egolarını tatmin etmek için, Kürtler üzerinde hep kirli siyaset yapmışlardır.


Bu kirli siyasetleri karşısında güçlenen, Kürt siyasetini yok etmek için karanlık odakları devreye sokup, Kürtlerin gelecek vaat eden gençliğe ve gençlere yönelik en ağır silahlarla saldırılarak, yok etmeye çalışmışlardır. Bugün de yaşanan geçmişte yaşanılmışlardan daha ağır, daha acımasızca yapılmaktadır.


Silvan Çarşamba günü sabahtan itibaren normale dönmeye çalışsa da, geçen bir buçuk gün içinde yaşanan büyük çatışmanın izlerinin bu ilçenin görüntüsü üzerinden kolay kolay kalkmayacağı anlaşılıyor.


PKK 'nin gençlik örgütlenmesi Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) ile güvenlik güçleri arasında neredeyse iki gün süren sıcak bir savaşın yaşandığı Silvan'a Çarşamba günü sabah saatlerinde sokak aralarına girdiğimizde bir savaş alanı manzarasıyla karşılaştık. Özellikle çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Mescit ve Tekel Mahallesi'ne girdiğimizde bizi karşılayan, taranmış evler, yanmış işyerleri ve araçlar oldu.
Silvan sokaklarında yürürken en çok dikkatimizi çeken, uzun bir aradan sonra ilk defa rahat şekilde sokağa çıkabilen halkın, fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturması oldu. Alışveriş için dışarıya çıkmış olan bir Silvanlı, “Çatışma sürecinde evde ne varsa onunla idare etmek zorunda kaldık. Eve ekmek alamıyorduk. Çocuklarımıza mama veremiyorduk. En kötüsü hastamız olmasına rağmen hastaneye gidemiyorduk” diye anlattı yaşadığı sıkıntıları.
İlçenin ara sokaklarında dolaşırken bu çatışma sırasında YDG-H tarafından açılmış olan hendeklerin polis ekipleri tarafından kapatılma çabasının bu çatışmalarda geniş bir yer tuttuğunu fark ettik. Polisin hendekleri kapatmak için getirdiği kepçeler taranarak kullanılmaz hale getirilmişti. Çatışmanın boyutunu görmek için sokağa inen vatandaşlar ise sokakta buldukları mermi kovanlarını göstererek, “Bu kovanlar biz halkın neler yaşadığını gösteriyor” diye konuşuyordu.


Bir gazeteci olarak, Silvan'da Mahalle aralarındaki çatışmalar tam 8 gün önce başladı. Birçok eve mermiler isabet etmiş, Birçok işyeri yakılmış, birçok araç kundaklanmıştır. Ailesini alıp, daha güvenli bölgelere çocuklarını yerleştiren telaşlı babalar, canımızın son damlasına kadarda burada kalacağız sözleri ise belleklerimizde uzun yıllarca silinemeyecek.


Çatışmalar yaşandığı ilçenin ve bir bölge hastanesi konumunda olan hastane hizmet veremiyordu. Eczaneler vatandaşların en temel ihtiyacı olan ilaçlarını almak için açık tutulan eczane taranınca ilçede hiç kimsenin can güvenliği olmadığını anladım. Devlet oysa vatandaşlarını korumakla mükelleftir. Silvan'ın ara sokaklarında gezerken çatışmaların yaşandığı Tekel mahallesinde geziyoruz. Bir sokakta bulunan bir çöp bidonunun yanından geçiyoruz. Bir mahalle sakini mermi izleriyle delik deşik olan çöp bidonuna bağlanmış uzun bir kabloyu göstererek 'Bu çöp bidonuna bomba süsü verildiği için polis bidonun çevresine yaklaşamıyordu. Bu tarz yöntemler polisi mahalleden uzak tutmak için kullanılıyordu.


Çöp bidonun az ilerisinde bulunan ceset görünümlü manken "YDG-H bu mankeni hendeklerin arkasına koyarak sürekli nöbet tuttuğunu göstermeye çalışıyordu."
Tekel Mahallesi'nin tek sağlık ocağı olan Silvan Toplum Sağlığı Merkezi de çatışmalar sırasında bir şekilde hedef olmuş. Merkezin bahçesinde bulunan onlarca araç ateşe verilmiş. Hendekleri kapatmaya gelen bir kepçenin aracını devirdiğini görüyoruz. Kurşunlara hedef olmuş, aynı sokakta bulunan araçlar, Zırhlı bir kepçe hendeği kapatmak için sokağa girer, araçlar trafiği kapatmadığı gibi kepçe bir aracı önüne alarak 10 metre sürükleyerek aracı kullanılmayacak hale geldi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT