22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir11 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Şike ve teşvik suçlarını çözebilecek mi?

04 Mart 2012 Pazar 21:07

  Türk Futbolu Başkanlık sorununu çözdü, şike ve teşvik suçlarını çözebilecek mi?

Bilndiği gibi 27 Şubat 2012 tarihinde büyük kaoslardan, tartışmalardan sonra Kulüpler Birliği aldıkları ortak kararla başkanları Yıldırım Demirören'in başkanlığında karar aldılar.

            19 aday'ın ve en sonunda da Ata Aksu'nun adaylıktan çekilmesiyle, tek aday olarak seçime giren ve 229 delegeden 221'inin oy'unu alarak TFF (Türkiye Futbol Federasyonunun) nin 41.Başkanı olarak DEMİRÖREN oldu.Demirören kongre saolnundaki  konuşmasında (Hepimiz aynı gemideyiz.Batarsak hep birlikte batarız, gemiyi hep beraber düzlüğe çıkaracağız) demişti.

            Daha önce yaşanan şike ve teşvik skandallarından dolayı büyük cezalar gerktirdiğinden ve bu yükü kaldırma cesaretini kendinde görmediğinden, çözümler üretmediği, sürecin hayli uzatılmasından dolayı yaşanan baskı ve eleştirilere dayanamadığından, en son Kulüpler Birliğinin 58.Madde ile ilgili düşünüp maddeyi değiştirme fikir birliği içerisinde oldukları ve toplantıdan  tersi bir sonuç  çıktığı, aydınlar yönetiminin  ters köşe edildiği  ve biriken sorunlar çıkmaza girdiğinden istifa eden “Aydınlar”  yönetiminin  ters köşe edildiğive sorunlar karşısın istifa eden M.Ali Aydınlar ve yardımcılarından dolayı süreç hayli hızlanmıştır.

            27 Şubat 2012 tarihinde çok enteresan bir yönetim şekliyle; şike dosyasında adı geçen Demirören başkan, en büyük ceza istemiyle yargılanan Fenerbahçe yönetiminden 5 kişi, Beşiktaş'tan 4 kişi, Trabzonspor'dan 2 kişi Eskişehir, Kırıkkale, Gençlerbirliği, İstanbul BŞB bire üye olmak üzere 14 kişili yönetim kurulmuş ve kongre kazanılmıştır.Yalnızca Galatasaray kulübü şartlı destek vermiş, Bursaspor da sonuna kadar muhalifliğini koruyup kongreye katılmamıştır.

            Şimdi ise, birçok soru ve tereddütlerin yanında, en önemli sorulardan biri 8 yıl süresince Beşiktaş spor kulübüne başkanlık yapan Demirören'in her ne kadar 103 milyon TL'lik alacağını şartlı hile sözü vermiş ise de bu süreçte ne A takım istenen istikrarı yakalayabilmiş, ne altyapı bir düzene oturtulmuş, 650 milyon TL borç ile Beşiktaş birçok sorunla futbolcularının bile parasını ödeyemez duruma gelmiş, UEFA'ya şikayet edilmiş durumdadır.Bunlar olumsuz negatif yanlardır.Olumlu yan ise 229 delegeden, 221 delegenin oyunu almak, 19 adayın çekilip, feragat etmesi, Süper Lig'de bir tek Bursaspor'un muhalif kalması hiç te küçümsenecek bir şey değildir.Başkan'ın ortak bir üslup yakalaması, gerekli güveni vermesi, sorunların üstesinden gelebileceklerini açıklaması, inandırıcı bulunması da küçük olaylar değildir.

            Gelelim sorunların çözümüne; Demirören ağzından “zorlukları hep birlikte aşacağız.UEFA ile diyaloglarımızı en iyi şekilde kurup Türk futbolunu kaostan kurtaracağız.Gece gündüz çalışıp, 22 Mart'ta UEFA'nın karşısına tertemiz çıkacağız .Her takım Avrupa'ya gidecektir.”

            Tabii ki bu Demirören'in görüşleri gerçekten de böyle olabilecek mi ? Ama bir gerçek daha var ki bu yönetim bir çok sorunun bilincinde yasa ve maddeleri uygulanırsa işler hiç anlatıldığı gibi değil. Ama bir çok sorunu kendi aralarında muhakkak ki konuşmuş tartışmışlardır. Bir çok problemi yumuşatarak , en asgariye indirgeyerek çözme yolunda bir mücadeleleri olacaktır.

            Şike ve teşvik sorunu, yani 6222 sayılı yasa uygulanacağa benzemiyor. 58.madde orta yerde duruyor. Cezalar uygulansa ortalık allak bullak olur. Verilmezse sorunlar gelecekte devam edeceğe benzer. Bütün bunların yanında madalyonun öbür yüzü UEFA'nın olaya müdahil olabilmesidir. Olursa da hesaplar suya düşebilir.

            Sorun adaletli olup olmamada yatıyor. Adaletli olursanız bazıların canı yanacak. Olmazsanız, herkese mavi boncuk dağıtırsanız sorunları ertelersiniz anlamına gelir. Sorun Türk futbolunun en can alıcı sorunu bizler adaletli olmazsak bile, bizlere adaletli davranmamızı hatırlatanlar olacaktır.


 Ramazan KAHRAMANER
Futbol Teknik Direktörü    
Tv. Futbol Yorumcusu      

 

Bu yazı toplam 22637 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com