26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,008
  %0.21
 • Dolar
  3,0765
  %0.15
 • Euro
  3,3579
  %0.39
Aziz GÜLMÜŞ


Şeyh'in Sarığı (Şeyh Mizah Dizisi-1)

19 Haziran 2009 11:13
 
            Çocukluğumda rahmetli babamın başından geçen hikayeleri dinlerken bir film izliyormuş izlenimine kapılırdım. Hikayede geçen mekanları ve insanları çok yakından tanıyormuş gibi olurdum. O kadar güzel bir dil ve üslup kullanırdı ki, hikaye bittiğinde büyük bir hüzün kaplardı içimi. Keşke hiç bitmeseydi dediğimi anımsıyorum.
 
               Babam çok küçükken annesini, gençliğe adım atarken de babasını kaybetmiş. Yaşamın acımasızlığı ve en önemlisi yetim olmak onu sağa sola savurmuş. O köy senin, bu köy benim ha bire dolaşıp durmuş. Büyük alimlerin yanında ve medreselerde dini eğitim de almaya başlamış. Çok zeki bir “faki” (talebe) olduğu için hemen hemen bütün alimlerin kısa sürede sevgisini kazanmış.
             “Birgün medreseden izin alarak ağabeyimin oturduğu köye doğru yola koyuldum. O dönemde ulaşım araçları olmadığı için mecburen köye yayan gitmeye başladım. Köye yaklaştığımda iyice yorulmuştum. Köyün hemen girişinde bulunan “Ziyereta Mêravê” denilen etrafı köylülerce taş yığınları ile çevrili içindeki otların metrelerce yükseldiği büyük bir evliyanın türbesi olduğuna inanılan yere gelmiştim. Türbenin 20-30 metre ilerisinde patika bir yol vardı. Köylüler genellikle bu yolu kullanır ve ziyaretin önüne geldiklerinde bildikleri bütün duaları okur ve öyle geçerlerdi. Biraz dinlenmek için bu yüksek ve gölgelik yerde oturmaya başladım. Bir müddet sonra bu köyden olan eşek sırtında birkaç yaşlı kadının bulunduğum tarafa doğru dua okuyarak ve salavat getirerek geldiklerini fark ettim. Kendi kendime “Hele bunlara bir oyun oynayayım” dedim ve hemen taş yığınlarının üstünden boyumu geçen otların içine atladım ve üzerimde bulunan yeşil kazağımı çıkararak başıma sarıp kocaman bir sarık haline getirdim. Kadınlar türbenin önünde yüksek sesle salavat getirerek durdular. Tam bu sırada sadece başımdaki yeşil sarığı gösterir şekilde otların arasından yüksek sesle “Lay –lay- le- la, Lay- lay- le- la Allah hê..!!! Allah hê..!!!” şeklinde hiçbir anlamı olmayan kaside benzeri bir şey okuyarak başımdaki yeşil sarığı birkaç kez sallamaya başladım ve hemen otların arasına çöktüm. Köylü kadınlar müthiş bir korkuya kapılmışlardı. Yüksek sesle salavat getirerek kaçmaya çalışırken içlerinden biri korkudan oracıkta bayıldı. Kaçan kadınlardan biri geri dönerek bayılan arkadaşını yerden sürüklerken bir yandan da halen salavat ve bildiği bütün duaları okumaya devam ediyordu. 
 
       Köye vardığımda ortalık allak-bullaktı. Bütün köylüler bayılan kadının kapısında birikmişti.Her kafadan bir ses çıkıyordu. Köylü kadınların anlattıklarına göre : “Başındaki yeşil sarığı, yarım metreyi bulan bembeyaz sakalı ve nurani yüzü ile şeyh, etrafına topladığı onlarca müridi ile erbanelere(*) vurarak yüksek sesle zikrediyordu,” daha başka öyle şeyler duydum ki neredeyse kendi yaptığım muzipliğe inanacaktım. Ağabeyimin evine gittim ve yengem bana yemek hazırlarken bir yandan da soruyordu:
-- “Sen hangi yoldan geldin ?” dediğinde
-- “Ziyaret yolundan geldim” dedim.
-- “Peki hiçbir şey görmedin mi ?” dedi. Ben bıyık altından hafifçe güldüğümde yengem olup biteni bir çırpıda anlamış ve bana başını sallayarak:
-- “Eminim köylü kadınların gördüğü evliya sensin” dedi
 Bende :
-- “Aman yenge ağzını sıkı tut. Evet köylü kadınların anlattığı nurani yüzlü ve  beyaz uzun sakallı  evliya benim” dedim.
Sürecek 
Bu yazı toplam 1506 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com