23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aziz GÜLMÜŞ


Şeyh'in Öküzü (Şeyh Mizah Dizisi:4)

30 Haziran 2009 12:47
 
                 Müridler içinde kimi şeyhin köpeği , kimi kedisi, kimi eşeği, kimisi de öküzü olur. Nedeni bu “Kutsal kapıda” yakın akraba olunamadığı için ancak bu yolla bir aidiyet benimsenir. Yani şeyhe ait olmak “Öbür tarafın garantisi” anlamına gelir. Çünkü şeyh cennete gittiğinde kendisine ait olanlar da cenette olur inancı hakimdir.
 
              Mıho adındaki mürid de şeyhin öküzü olmaya karar verir. Kendisini şeyhin kapısına uzunca bir halat ile boynundan bağlar. Günlerce çamurun içinde yatıp kalkar önüne bir şey atılırsa yer, yoksa aç bir şekilde kendi kendisine olmadık eziyetler çektirir. Evine de aylarca hiç uğramaz. Çocukları aç ve perişan bir haldedir. Bir seferinde eşi yanına gelir ve kendisi ile konuşmaya başlar ama Mıho hiçbir şey konuşmadan sadece öküz gibi böğürür ve :
--“Ez gayê mala şêxım” (Ben şeyhin öküzüyüm) der.
 Bütün yalvarmalara ve ağlamalara rağmen karısı Mıho’yu ikna edemez. Kadıncağız boynu bükük bir şekilde kayın biraderinin evinin yolunu tutar ve kayın biraderine olup biteni anlatır. Kardeşi de Mıho’yu çocuklarının arasına dönmeye ikna etmeye çalışır ama nafile Mıho yine:
-- “Hıırrrrrrr…. !!!!! Ooooooooo..!!! Ez gayê mala şêxım” der ve başka bir şey demez. Çaresiz adamcağız da evine döner. Ama kardeşinin çocuklarının ve gencecik yengesinin aç ve perişan hali gözlerinin önünden hiç gitmez. Kendisinin de onlara bakacak durumu yok ne yapsın ? Yine bir gün şeyhin evine doğru yola koyulur. “Belki bu sefer ikna ederim” der.
     Kardeşinin yanına vardığında her zamanki gibi çamura bulanmış ve boynunda halatı ile yerde yattığını görür. Başında diz çökerek onu bu davranışından vazgeçirmeye çalışır yine  Sonuç alamayınca çok öfkelenen kardeşi belindeki silahı çıkarır ve gözü kara bir şekilde arda arda sıkmaya başlar. Mıho öküz cennetine doğru yol alırken, geride yıkılan iki yuva , iki dul kadın ve onlarca çocuk… dönüp şeyhin malikaneyi andıran evine baktığında kendisini şeyhin köpeği zanneden başka bir adamın ağıtı andıran acı acı ulumasından başka bir şey duymaz.
Sürecek
Bu yazı toplam 1317 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com