1. YAZARLAR

  2. Mahmut Şimşek

  3. Sevgi- Saygı ve Aşka Dair Dün gece,
Mahmut Şimşek

Mahmut Şimşek

Siyasi Analist - Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgi- Saygı ve Aşka Dair Dün gece,

A+A-

Zaman gece yarısını çoktan geçiyordu. İspanyolların sahiplendiği ulusal Flamencosunun asıl mucidi, Kürd dengbejlerinin piri (asıl adı Abdul Hasan Ali ibni Nafi olan) Musul Kürdlerinden ZIRYAB'ın gün yüzüne yeni çıkan Endülüs Emevileri dönemindeki sürgün ve acı dolu yaşamını hem onurla dikilmiş hem sahipsizlikten iki büklüm olmuş duygularla okuyordum ki, telefonum çaldı. Bir dost arıyordu ve bereket, zamana bakılmaksızın arayabilenlerdendi. Yarı rahatlamış psikoloji ile telefona baktım. Bir sıkıntısı vardı, belli. Bu sıkıntı sesine yansımıştı. Hayrola dedim. Sözümün gerisini o getirdi. Bana "İnsanlarda sevginin seviyesi kalmadı be Mahmud abi. Saygıdan zaten vazgeçmişiz... sen ne dersin? " diye sordu. İnanın, dudaklarım beynimden önce arkadaşımla doğaçlama konuştu sanki : " Sen de, sözde sev, sözde say bir süreliğine. Araya mesafe koy. Enayi sanmasınlar... Sonra usul usul aç yüreğini. Yüreğine girecek kadar insan mı, bak diye." dedim. Sadece gülümsedi ve o alıştığım nakaratını tekrarladı; " ....ula abiciği..." Belli ki, konuşmamı istiyordu. Zıryab, yine bin yıllık sahipsizliğine sarılı yarasıyla masada kaldı. Arkdaşımı kederinden uzaklaştırmak, onu up uzun ekonomik, politik, ölüm, aşk ve şiir üzerine bir sohbetin tünellerine taşımak ihtiyacında olduğu ve içini boşaltmak, deşarj olmak, istediği belliydi. Ben de öyle yaptım. Uykuma kıydım ama bu dostuma kıyamadım..
Sohbetin sonlarına doğru onu tam anladığımı ona ispatlama ihtiyacını his ettim. Değerli dostuma Bertolt Brecht'in şu çok sevdiğim ve hiç yaşlanmayan yüreklerin şiirini okudum.
19 NOLU SONET
Yalnızca benden kaçma yeter 
Boş sözler de etsen duymak istiyorum seni 
Sağır olsan gönlüm sözlerini ister 
Dilsiz olsan gördüğünü.
Kör olsam, seni görmek isterdim 
Sen yanımda yol gösterici oldun 
Uzun yolun daha yarısı bile aşılmadı 
Bir düşün içinde yaşadığımız karanlığı
'Bırak beni yaralıyım' desen de boşa 
Görevden dönülmez, yalnızca ertelenir 
Başka bir yerde değil, yalnızca burda
Bilirsin özgür değildir gereksinilen kimse 
Gönlüm her şeyden önce seni ister 
Biz de diyebilirim, ben yerine...
Arkadaşım susmuştu. Belli ki etkilenmişti. Bir şeyler daha demem gerektiğini yeniden his ettim. Bireysel aşkın ötesindeki toplumsal aşkı hatırlatırcasına, ona, " Aşk, işte böyle bir şey kardeşim... Bölgemizin ve kadim şehr-i Azim Diyarbekirin acıları sanır mısın ki,sevgisiz, saygısız ve hele aşksız onarılır... Onarılamaz ve yaşanmaz. Biz Diyarbekiriz. Lakin biraz Bağdadız, biraz Şamız, biraz Tahran ve Mahabad'ız sevgili kardeşim. Biz ayakta kalmalıyız." der demez. Gülümseyen yüreğinin kederini azalmış gördüğüm titreyen ama duygusallaşan bir ses tonuyla; " seni hürmetle öpüyorum abi.." dedi. Telefonu sessizce kapattı...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT