20 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,702
  %-0.18
 • Dolar
  3,0588
  %-0.15
 • Euro
  3,3441
  %-0.47
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Sevgi hepimizin içinde var

16 Temmuz 2013 Salı 12:13

Sevgi hepimizin içinde var, bu güzel duyguyu kaybetmeyelim…

Bugün Diyarın Sesi'nde ilk yazım. Her şeyden önce tüm Diyarbakır halkını ve tüm Güneydoğu'lu kardeşlerimi sevgiyle kucaklıyorum. Bugün ilk yazımda sizlere hayati önem taşıyan sevgiden bahsetmek istiyorum. Güneydoğu halkı sevgisiyle, şefkatiyle, konukseverliğiyle sadece Türkiye'nin şehirde yaşayan modernleşmiş ama materyalizmin etkisine girmiş insanlarına örnek değil. Bu güzel insanlar tüm dünyaya örnek bir ahlak sergiliyorlar. Güneydoğu halkımız kapısına gelen misafire hemen sofrasını açıyor, Allah ne verdiyse paylaşıyor. Tanrı misafirini eli boş bir şekilde kapısından göndermiyor. Ve hepsinden güzeli kapısına gelen insana sofrasını açmaktan, azıcık yemeğini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyor.

Oysa büyük şehirlerde yaşayan insanların çoğu ben merkezci, soğuk, bencil ve materyalist bir hayata geçtiler. Evet belki paraya kavuştular, kariyere kavuştular, çok güzel evlere, arabalara kavuştular ama çok önemli bir şeyi kaybettiler. Sevgiyi… İnsanlara duydukları sevgi, şefkat, merhamet hisleri kayboldu. Dünya sadece kendi etraflarında dönmeye başladı. Çünkü acımasız materyalist sistem diğerini ezip üzerinden geçerek yükselebileceklerini söylüyordu…

En sonunda hayat öyle bir hal aldı ki insanlar birbirlerinden nefret eder hale geldiler. Didişmeyi, çekişmeyi, bir insanı köşeye sıkıştırmayı, onu insanların gözünde küçük düşürmeyi sever hale geldiler. Çatışacak bir ortam bulamadıklarında sıkılıp bunalıyorlar, çünkü nefret ve ezme gündelik hayatta eğlenecekleri, konuşup anlatacakları bir eğlence onlar için. Halim selim, güzel ahlaklı, güzel sözlü insanlara aptal ve saf gözüyle bakıyorlar.

Evet, sevgisizlik nefretin en gelişmiş ve en korkunç hali insanların ruhunu işte böyle sarıyor. Onlar ne sevmeyi, ne de sevilmeyi istiyorlar. Varsa yoksa kariyer, bankalara yığılan paralar, borsa ve gelecek için yapılan planlar. Böyle bir ruhta sevgi yeşermiyor, hatta giderek cılızlaşıyor ve sonunda ölüyor. Sonunda kişi kendi de dâhil olmak üzere tüm insanlardan nefret etmeye başlıyor. Sokakta yere düştüğünüz zaman ilgilenmeyen insanların arasında olduğunuzu düşünün. Ya da bir adam bir kadını öldüresiye döverken kılını kıpırdatmadan yanından geçen insanları düşünün. Bir çocuk açken ve camın önünde beklerken yemek yiyebilen insanları düşünün. Böylesine bencil, soğuk ve merhametsiz bir dünyada kim yaşamak ister?

Sevgisiz insanlar kendilerine değer verilmesini, sevgi gösterilmesini de istemiyorlar. Hemen tersleyip oradan uzaklaşıyorlar. Ya da kendilerine sevgiyle bakan bir insan gördüklerinde hemen “acaba benden ne çıkarı var, şimdi benden ne isteyecek” diye düşünmeye başlıyorlar. Eğer sevilmeyi kabul ederlerse onların da sevgiyle cevap vermeleri, tevazulu ve merhametli olmaları gerekiyor. Böylece en başından terslenerek, kendilerini büyük ve kalın duvarların arkasına gizleyerek sevgiden kaçıyorlar.

Sevgisizlik neden çok önemli? Çünkü sadece insanın kendi çevresinde, ailesinde, iş arkadaşlarında, akrabalarında kendini göstermiyor. Sevgisiz insan tüm dünyayı sevmiyor, tüm dünyadan nefret ediyor. Başka dinden olanlardan, farklı ırktan olanlardan da nefret ediyorlar. Tüm dünyada savaşlar, ayrılıklar, kaoslar, iktidar kavgaları, etnik çatışmalar hep sevgisizlikten ve merhametsizlikten yaşanıyor. İnsanların ruhu öldüğünde, nefret ve bencillikle dolduğunda o insanlar artık şeytanın esiri oluyor, kendi çıkarları uğruna toplumları savaşa sürükleyip mahvetmekten zevk alır hale geliyorlar. Filistin'de, Irak'da, Suriye'de her gün binlerce Müslüman şehit edilirken onlar kasalarına giren dolarları sayarak bundan büyük haz alıyorlar.

Yaşadığımız bu dönemde facebook ve twitter sayesinde insanlar içlerinde duydukları nefreti sadece kendilerine saklamayıp tüm dünyaya büyük bir hızla yayıyorlar. Bu da çok büyük bir tehlike. Böylece nefret kopyalanarak artıyor, binlerce insan öfke dolu bir ruh ile sokaklara dökülüyor, yakıp yıkıyor, önüne ne gelirse kırıp geçiriyor. Karşısına çocuk gelmiş, kadın gelmiş, zavallı yaşlı bir amca gelmiş, hiç fark etmiyor. Sevgisizlik ve nefret işte böyle tüm dünyayı kaosa sürüklüyor, binlere insan meydanlarda, sokak aralarında hayatını yitiriyor.

Bu yüzyılda iyiliğe, güzelliğe, sevgiye savaş açmış milyonlarca insan var. Deccal'in fitnesi her yeri sarmış durumda. Ama bunların içinde dünyada akan kanın durmasını isteyen, insanların huzura, barışa ve nimete kavuşmasını isteyen insanlar da var. İşte bu insanların kalplerindeki sevgiyle, imanla el ele vermesi ve bu nefret zeminini ortadan kaldırmaları gerek. Bu hiç de zor değil. İnsan önce kendisini sevecek, daha sonra kardeşini, ailesini, komşusunu… Ve sevgi giderek katlananarak büyüyecek ve tüm dünyayı saracak. Unutmayın ki kalplere sevgiyi koyan Allah'tır, tüm kalpler onun elindedir. O dilediğinde dünya barışla, huzurla, güvenlikle dolacak, insanların çektiği tüm eziyetler son bulacaktır. O günler çok uzak değil…

Yeter ki biz kendimize düşeni yapalım, herkese hoşgörüyle, tevazuuyla, sevgiyle ve merhametle yaklaşalım. Sevginin asıl insanın kendisi için çok büyük bir nimet olduğunu unutmayalım. Ruhu sevgisizlikten çökmüş, dünyanın tüm kâbusu omuzlarına binmiş bir insanı çekip o karanlık dünyasından kurtaralım. Ona sevgiyi, bağışlamanın güzelliğini, merhametin ruha verdiği güzel huzuru öğretelim. Allah sevgisiyle ve imanla tüm hücrelerinde bu sevgiyi hissedeceğini anlatalım. Ve bunu yaşadığında dünyada hiçbir şeye değişmeyeceği büyük bir nimete kavuşacağını söyleyelim. Merhamet eden merhamet bulur, bağışlayan bağışlanır. Fakat tabii ki her şeyden önemlisi O'nun huzuruna yapayalnız geldiğimizde Rabbimizin bizi bağışlamasıdır. Bu yüzden sevgi dolu bir kalple ve mutmain bir nefisle bu dünyadan ayrılmak insanın en baş hedefi olmalıdır…

Erkan Arkut

erkanarkut@yahoo.com.tr

 

Bu yazı toplam 4699 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com