1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Sessiz Kalmayın!...
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Sessiz Kalmayın!...

A+A-

644 kişinin yaşamını yitirdiği Van depreminin üzerinden neredeyse 1 ay geçti. Depremin ağır tahribata neden olduğu Van merkez ve Erciş ilçesinde halkın yaşamla mücadelesi sürüyor.

Halen 4,5 bazen de 5,5 seviyesinde depremlerin görüldüğü bölgede karakış yaşamı oldukça zorlaştırıyor.

Depremden kurtulan 2 çocuk çadırda yakılan sobadan çıkan alevlerle can verdi.

3 gün önce bir çocuk daha yaşamını yitirdi.

Grip ve enfeksiyon hastalıklar kapıda…

Van gölü kıyısındaki bölgenin en güzel ili şimdilerde harabe ve virane…

İnsanlar açlıkla ve soğukla mücadele ediyor.

 

Evet; ölümün, korkunun, gözyaşının, çaresizliğin teslim aldığı Van, Erciş ilçesi ve zarar gören köylere bir taraftan da yardım yağıyor.

Türkiye Van'da birleşti, bütünleşti. İlk günden itibaren yurdun her bölgesinden Van'a yardım yağdı!

Diyarbakır halkı da elinden gelen imkanı esirgemedi. Hakeza Belediyeler ve STK'lar da üzerlerine düşeni yaptı ve yapıyorlar.

Van halkının “Depremde ölmedik; ama soğuktan ölebiliriz” haykırışlarına halen Türkiye'nin birçok yerinden yardım yağıyor. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası da ilk günden bu yana üzerine düşen çalışmaların ötesinde bir gayret gösteriyor.

Başkan Remzi Can'ın girişimiyle Diyarbakır iş dünyası Van'a her türlü yardımı sağlamaya devam ediyor.

 

Karakış'ın etkilediğini on binlerce insanının derdine derman olabilmek için 'Bir prefabrik de sen al' kampanyası başlatan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, kampanyanın amacına ulaşacağına inanıyor.

Depremin ilk gününden bu yana kamyonlarla çadır, gıda maddesi, giyecek, battaniye ve soba gönderen Ticaret ve Sanayi Odası, depremin üçüncü gününden bu yana her gün 500 kişiye sıcak aş sağlıyor.

Başkan Remzi Can, Van ve çevresi için öncelikli olarak en ciddi sorunun barınma olduğunun altını çiziyor ve ekliyor:

“ Bu nedenle, prefabrik konut yapılması için acilen girişimde bulunma kararı alındı. Odamızda ilimizin tüm STK'ları ile bir toplantı yapılmış olup, bu toplantının ardından Anchorimkanlarımızı ortaklaştırıp daha güçlü bir kampanya ile 'Diyarbakır Köyü' adını verdiğimiz prefabrik evlerden oluşturulan mahalle inşasına giriştik. Bir mahallemizin alt yapı çalışmaları tamamlandı, montaj çalışmaları ve ikinci bir mahallenin altyapı çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalarımız sırasında Van Valiliği, Van Belediyesi ile Karayolları Bölge Müdürlüğünden destek aldık”

Şimdiye kadar 200 ısı yalıtımlı prefabrik konut yapıldı. Diyarbakır ve Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile STK'larla görüşmelerinin sürdüğünü belirtiyor Başkan Can.

Prefabrik konut sayısının arttırılacağı müjdesini veriyor.

 

Türkiye'nin birçok yerinde buna benzer güzel çalışmalar var. Karakış'ta yaşam mücadelesi veren Van halkına yapılan bu tür yardımlar, birlik, bütünlük ve kardeşlik duygularını sağlamlaştırıyor.

Bu tür çalışmaları ve bütünleşmeyi daha önce 1999 Marmara depremi ve akabinde yaşanan depremlerde de görmüştük.  Batman'daki sel felaketinde de bu dayanışma ve yardımlaşmayı yaşadık.

Allah korusun yarın öbür gün olabilecek afetlerde yine bir bütün olacağız. Halk olarak bu bilinç ve yapıdayız.

Evet, karakışın hüküm sürdüğü ve ciddi etkiler oluşturduğu Van'a Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının başlattığı ' Bir prefabrik de sen al' kampanyasına toplumun her kesiminin  destek vermesi lazım. Başkan Remzi Can'ın başlattığı bu kampanyanın amacına ulaşacağına inanıyorum.

Bu kampanyaya destek veren ve verecek herkesi kutluyor, Allah hayrınızı kabul etsin diyorum.

Hoşça kalınız…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT