1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Sertleşmenin anlamı yok!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sertleşmenin anlamı yok!

A+A-

Başarısızlığın nedenleri konusunda ortak bir akılla ortak mutabakatlar oluşturup var olan enerjiyi çözümler için kullanmak yerine, kavga etmeyi alışkanlık haline getiren tek kavim, sanırım, Kürtlerdir. Başarısızlığın nedenleri ile kavga etmeye sebep olan kavram ve anlamlar arasında hiç bir akli ilişki olmamasına rağmen, herkes kavganın iştahli aktörü olmaya ne kadar da hazır. Pes doğrusu.

Şimdi basit bir soru soracağım; Diyarbekirspor '' Halkın'' takımı olmadığı için mi başarısız oldu? Böyle bir mantık bağlantısını hangi dahi kurabilir? Dünyada hiç bir takım halkın takımı değildir. Aslında dünya da hiç bir şey halkın değildir. Eğer tersi doğru olsaydı, halkın perişanlığını nasıl izah edebilirdik. Herkes ötekini halk adına kandırır. Halk evinde oturuyor. Halkın hiç bir söz hakkı yok ama herkes halk adına kavga etmekten çok hoşlanıyor.

Gerçekler öyle değil. Her şeyin resmi ve hukuki bir imtiyaz sahibi var ve o kurum, kim ne derse desin onlarındır. Ayrıca Diyarbekirspor halkın takımı olsa ne olur, olmasa ne olur. Söz gelimi Diyarbekirspor Halkın takımı olduğunda her sene otomotik olarak şampiyon mu olur? Ya da Halkın takımı olduğunda futbolcu maaşlarını halk mı öder? Ne olur? Bırakın bu boş lafları Allah aşkına!

İkinci soru; Diyarbekirsporun bu sene play-off'tan elenip, yerinde saymasının nedeni eski yönetici ve Taraftar gurubu başkanları mıdır? Böyle bir iddiaya kargalar bile güler. Bunlar boş laf. Birileri birilerini kurbanlık koyun olarak gösterip, fena halde sorumluluktan kaçmaktan başka bir şey yapmıyor anlaşılan.

Peki; giderek düzeyi düşen bu sertleşmenin Diyarbekirspora faydası ne? Böyle karşılıklı seviyesiz suçlamalarla hangi sorunlara çözüm bulmayı umuyorsunuz? Ayrıca bu kavgayı sürdürenler birbirinin alternatifi mi? Yani bu bir iktidar kavgası mı? Alt edilenin yerine diğeri mi geçecek? Böyle bir imkan var mı? Hayır. Peki o zaman sorun nedir?
Diyarbekirspor harcadığı paraya göre başarılı bir sezon geçirmeliydi? Bu sorun daha çok parayı harcayanların sorunu. Bir futbolsever olarak ben oyuna bakar ve orada gördüğüm olumsuzlukları söylemekle kendimi sınırlarım. Hiç kimseye parasını nasıl harcayacağına dair akıl vermek, benim haddim de değil işim de.

Söylemeye çalıştığım şudur; Diyarbekirsporu idare etmekle görevlendirilmiş olan bireyler, sportif yönetim meselesinde başarısız bir sezonun sorumlularıdır. Eğer ciddi bir deneyim ve aklı başında bir bilgi birikimine sahip olsaydılar, daha doğru bir teknik heyetle çalışır ve play oof'lara kalmadan sezonu şampiyon olarak tamamlar ve bugün bu hengame de yaşanmazdı. Çünkü hiç kimsenin söyleyecek kem sözü olmazdı.

Tekrarlıyorum. Bu maddi imkanlarla Diyarbekirspor iyi bir teknik heyet oluşturabilir ve iyi bir oyun planıyla hiç transfer yapmadan gelecek sezonu açık ara şampiyon olarak kapatabilir. Bu imkan hala var. Bu imkanı dğerlendirmek duruken bu kavga niye? neye yarayacak?.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT