22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aziz GÜLMÜŞ


Şef Tren

05 Ocak 2009 17:06
         Aradan çok uzun yıllar geçse de her birimizin gönül derinliklerinde yatan; adlarını ve lakaplarını unutamadığımız, yediğimiz dayaklar, işittiğimiz azarlar, aldığımız kötü notlarda hep suçladığımız öğretmenlerimiz vardır. Bugün dönüp baktığımızda bizleri bir yerlere taşımak için nasıl insanüstü çabalar sergilediklerini yeni yeni anlıyoruz.
 
           Diyarbakır Bağlar Atatürk Ortaokulu, Diyarbakır Lisesi Orta Kısmı, Ticaret Lisesinde görev yapan, lakapları nedeniyle birçoğunun soyadını dahi bilmediğimiz lakapları ile özdeşleşen, sevgi dolu öğretmenlerimizi şükranla anıyorum. 
 
KEL NAZMİ
           Lakabından da anlaşılacağı üzere başının ön kısmından arkalara kadar tek bir tüy bulunmayan, bazen din dersine, bazen de beden eğitimi derslerine giren gerçek branşını hala da bilmediğim, aynı zamanda Diyarbakırspor’da futbolcu olan, kel kafası ile attığı gollerle meşhur Kel Nazmi…
 
        Okulda bağlar’ın kırıklarına göz açtırmazdı. Okulun arkasındaki koşu meydanında şarap içen, kumar oynayan, kavga eden, kızlara asılanların korkulu rüyasıydı. “Kel Nazmi geldi !” denilince şarap şişelerini, kumar oynanan zarlarını, bıçaklarını bırakıp kaçanlara defalarca tanık olmuştum. Okulun kırıklarına gösterdiği sertliği kızlara göstermez, onlara daha çok “sevgi” ile yaklaşırdı. Üst baş aramalarında harçlıklarımızdan binbir zahmetle artırdığımız Bafra ve Birinci sigaralarımıza el koyduğunda ise ona karşı kin ve nefretimiz tarif edilemezdi . Sigarasızlıktan teneffüslerde otlakçılığa çıkar, soranlara da Kel Nazmi’nin “zulmüne” atfen “Kel kaldık” diyorduk.
 
HAMAL ZEKO
       Atatürk Ortaokulu’nun evimize uzak olması nedeniyle şimdiki İmam Hatip Lisesinin arkasında bulunan  Diyarbakır Lisesi Ortakısmına nakil yaptırmıştım.  Hamal Zeko, başka branşlarda da derslere girmesine rağmen bizim sınıfın İngilizce derslerine girerdi. Giyim kuşamına fazla önem vermediğinden “Hamal” lakabını lise kısmında okuyan öğrenciler takmışlardı. Hiçbir öğrenciye fiske dahi vurmayan, yumuşak huylu, sessiz, yüksek sesle asla konuşmayan yapısı ile beyefendi kişiliği vardı. Ders dışındaki zamanlarda bile öğrencilere İngilizce öğretmek için çabalar dururdu.
 
       Bir defasında ısrarla İngilizce dersinden geçirmek istediği Sait’i karşısına almış ve ona sorular soruyordu. Ama Sait hiçbir soruya doğru yanıt veremiyordu. En sonunda kitabın bir sayfasında Tren Hareket Memuru resmini göstererek :“What is this ?” diye sordu. Sait hemen cevabı verdi “it’is Şef Tren” dediğinde bütün sınıf kahkahaya boğulmuştuk. Bu cevaba rağmen Sait İngilizce’den geçmiş ancak okulu bitirinceye kadar öğrenciler arasında “Şef Tren” diye çağırılmaktan kurtulamamıştı. 
 
DELİ MEVLO
        Kısa boylu, tombul, giydiği kısa etekler nedeniyle İdarece defalarca uyarılmasına rağmen kimseyi takmayan, sempatik ve hiç evlenmemiş, erkekleri çok seven, kızlardan nefret eden, kafasının dikine gittiği için kendisine “Deli Mevlo” lakabı takılan Mevlüde öğretmenimiz Tarih derslerimize girerdi. Konuştuğu yerel Diyarbakır ağzı ile bazen bizleri gülmekten kırıp geçirirdi. Kızlara olur olmaz bahaneler bulur, azarlamak için fırsat kollardı. “Bu sınıfın bütün kızları erkeklere kurban olsun, beş para etmezsiniz” der, hele hele üst üste renkli kıyafetler giyen kızlara “Xırçıkli ziyaretler” diyerek onları rezil ederdi.
 
       Erkeklere bol not, kızlara ise hep sıfır verirdi. Söylendiğine göre yazılı kağıtlarını okumaz, kağıdın dolmasına göre notlar verirdi. Bir arkadaşımız Tarih yazılısında bir futbol maçını anlatarak kağıdı doldurmuş ve tarihi şahsiyetleri büyük harf ve kırmızı kalem ile yazarak “On” almıştı.
 
 
ARİSTO FEYZULLAH
        Branşı Fizik olan bu öğretmenimiz, derslere “Aristo derki” diye başlayan cümleleri nedeniyle “Aristo Feyzullah” lakabını almıştı. Derslerde bazen başka konuları da açar, günlük yaşam ile ilgili sohbetlerde bulunurdu. Bir defasında: “Bakın ben sınıfa girmeden önce koridorda gezerken bu sınıftan çok fazla gürültü geliyor, yüksek sesle şarkı ve türkü söylüyorsunuz… tamam söyleyin ama onu müzik derslerinde yapın” dedikten sonra bir arkadaşımız söz alarak gayet ciddi bir ifadeyle: “Hocam Aristo derki: Müzik ruhun gıdasıdır” dediğinde Aristo Feyzullah küplere binmişti. “Oğlum Aristo Fizikçidir, Müzikçi değil sen bu şahsiyetle nasıl dalga geçersin ?” diyerek arkadaşımızın üzerine yürüdü ve esaslı bir tokat indirdi. Aristo tokadı yiyen arkadaşımız bir daha okula gelmedi, tahsil hayatımızın bitmemesi için bizler de “Aristo’ya hep saygılı davranır göründük…”
 
SİMİT NECO
       Esmer, gözlüklü, kafasının tam orta yeri daire biçiminde keldi. Bu nedenle “Simit Neco” lakabını almıştı. Matematik derslerine girerdi. Ağzı bozuk ve küfürbazdı. Bazen sınıfın kapısını açar koridorda nöbetçi olan bu öğretmenimizi “Simit Necoooo !” diye çağırır ve koşarak yerimize otururduk. Sınıfa girdiğinde:  “o ibne kimse ortaya çıksın” deyip küfürler savururken, yerimizde sus pus oturup “masum” numarasına yatardık. Notu çok kıt öğretmenlerdendi. Kimse dersinden 10’nu bırakın, 5 bile alamazdı. Genellikle de sıfır vermekten zevk alırdı. Yine birgün yazılılarımızı okurken sırayla ismi okunan ayağa kalkardı. “Mehmet Sıfır, Mahmut Sıfır, Hüseyin sıfır” sıra bana geldiğinde daha notum okunmadan elimle “Sıfır” işareti yapmıştım ki “gel lan buraya …!” dedi. “Sen el işareti ile bana Simit Neco demek istedin değil mi ?” ben de :“Hayır hocam sıfır alacağımı ifade etmek istedim” demeye kalmadan yumruklarına muhatap olmuş ve ağzım-burnum kan içinde kalmıştı. Kanın durması için beni ecza dolabının olduğu öğretmenler odasına götürmüştü. Pansuman yapılırken öğretmenler bana: “Kim dövdü seni ?” diye sorduklarında ogüne kadar gerçek adını ve soyadını bilmediğim “Simit Neco” dedim. Tüm öğretmenler kahkahayla gülmüş ve ben de öğretmenimin gerçek adının Necati TALAY olduğunu orada öğrenmiştim.
 
FIRTINA HACI
            Diyarbakır Ticaret Lisesi o dönem kendisine ait binası olmadığından Ziya Gökalp Lisesinin arka tarafındaki birinci katında idi. Okul küçük olduğundan bütün öğrenciler birbirlerini yakından tanırdı. Sadece adını İsmail olarak hatırladığım “Fırtına Hacı” lakaplı öğretmenimizin bu lakabı bizden önceki öğrenciler tarafından takılmıştı. Sessiz, sakin pek fazla gülmeyen somurtkan yüz ifadesi ile öğrenciler arasında gerek bu yapısından ve gerekse notunun kıtlığından pek sevilmezdi. Ticari Aritmetik ve Mali Cebir derslerimize gelirdi. Anlattığından hiçbir şey anlamazdık. Doğal olarak da yazılılarımız bol sıfırla sonuçlanırdı. Dış kapıda nöbetçi olduğum bir gün ziyaretçisi gelmiş ve içeri almıştım. Bir müddet sonra Müdür Yardımcılarından biri gelerek “Ziyaretçiyi neden içeri aldığımı” sordu. Ben de “Hocam fırtına hacı’nın ziyaretçisiydi” dedim. Müdür Yardımcısı “Fırtına Hacı”nın öğrenci olduğunu sanmış ve bana çok kızmıştı.
 
 
GAVUR YAŞO
             Yaşar hocamız uzun boylu, dolgun vücut yapısı ve öğrenciye attığı dayaklarla ünlenen, askeri okuldan atılma sert ve kolay kolay gülmeyen heybetli yapısı ile diktatörleri andırıyordu. Onu gördüğümüzde korkudan titrememek elde değildi. Yarısı yeşil, diğer yarısı kırmızıya boyanmış ünlü bir sopası vardı. O sopayı yemeyen çok az öğrenci vardır sanıyorum… Dayak atmadan önce öğrenciye seçenek sunardı: “Yeşil tarafı ile vurursam cennete, kırmızı tarafla vurursam cehenneme gidersiniz” dediğinde cennete gitmek için hep yeşil’i tercih ederdik.
 
      Satış Reklam ve Ticaret Hukuku derslerimize girer ve öğrenciye hiç kitap aldırmazdı. Dersleri hızlı bir şekilde anlatır ve bizim de not tutmamızı isterdi. Parmaklar yorulduğunda anlaşılmayan bir cümleyi tekrar etmesini istemek her babayiğidin kârı değildi. Korkudan derslere o kadar çok çalışılırdı ki sınıfın en kötü öğrencisi bile onun dersinden en az 8-9 alırdı.
   
     Okullar yeni açılmıştı. Ben Ticaret Lisesi ikinci sınıfına başlamıştım. Babam emekli olduğu için halen aylığı bağlanmamış bu nedenle bana elbise alamamıştı. “ağabeyinin ceketi ile idare et, maaş aldığımda sana elbise alırım” demişti. Bende kollarını çevirip, dizlerime kadar gelen ağabeymin ceketini giymiş ve okula gitmiştim. Arkadaşlarımın hepsi yeni elbiseleri ile sağa sola hava atarlarken ben okulun bir köşesinde oturmuş zilin çalmasını bekliyordum. Arkadaşlarımdan bazıları ceketimle dalga geçtiler. “O ceketi ver de bir fotoğraf çektirelim” dediklerinde kan beynime sıçramış ve okulun bahçesinde ceketi çıkararak yakmıştım. Tam bu sırada Yaşar hoca içeri geldi ve yanan ceketin kime ait olduğunu sordu. “Benim” dedim.”Neden yaktın?” diye sordu. Durumumu anlattıktan sonra “arkadaşlar ceketimle dalga geçtiler” dedim. “Okul çıkışında odama uğra” dediğinde çok korkmuş  ve gidip gitmeme arasında bocalamıştım. Çıkışta odasına gittim. Bana sert bir ifadeyle baktıktan sonra: “Dışarıda arabamda yengen oturuyor git arabada beni bekle” dedi. Söyleneni yaptım, ama daha kötü dayak yiyeceğim korku ve endişesi ile beklemeye başladım.
          Eşi Azize hanım, Ali Emiri Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak görev yapıyordu. Arabaya bindiğimde, durumu ona da anlattım. “Valla senin işin kötü, yaşar seni öldürür” dediğinde korkum büsbütün artmıştı. Bir müddet sonra Yaşar hoca gelip arabaya bindi. Dönüp ters bir bakış fırlatarak “Sen görürsün” türünden başını salladı. Dağkapı’ya doğru gittik. Bir mağazanın önünde durup içeriye beraber girdiğimizde biraz rahatlamıştım. Bana bir takım elbise, ayakkabı, gömlek ve kravat almış ve ardından 5 lira vererek “bu parayla da traş olur, öyle okula gelirsin” dedi. Bir taraftan da :“Soran olursa Yaşar hoca aldı demeyeceksin” dedi.  
 
         Daha sonraki günlerde okulda boykot başlamıştı. Derslere girmemiş ve bahçede toplu olarak slogan atıp marşlar söylüyorduk. Yaşar hoca yanımıza geldi ve derslere girmemizi istedi. Biz bir takım isteklerimizin yerine getirilmediği müddetçe derslere girmeyeceğimizi ifade ettik. Dönüp bana baktı ve “Hadi derse gir” şeklinde başını salladı. Kabul etmedim. Yürüyüp bizden uzaklaşınca arkasından ona yetiştim. “Hocam arkadaşlarımla ters düşemem, siz de bana elbise aldınız, isterseniz elbiseleri çıkarıp vereyim” dediğimde esaslı bir tokat yemiştim.
           

           İlerleyen yıllarda kendisi ile Zirai Araştırma Enstitüsünün lokalinde karşılaşmıştık. Masa tenisi oynuyordu. Öğretmenlikten ayrılmıştı. Sohbetimiz esnasında bana: “Öğrenci iken bana “Faşist Yaşo İstifa” diye slogan atıyordunuz. Oysa sizlerin okumasını belli yerlere gelip kariyer sahibi olmanızı istiyordum. En büyük devrimci benim” dediğinde utanmış ve başımı önüme eğmiştim.  

Bu yazı toplam 5147 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com