22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır12 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir12 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aziz GÜLMÜŞ


Sazan

09 Eylül 2009 16:04
   Köy meydanında bütün köylüleri etrafına toplayan bölgenin bölük komutanı Yüzbaşı, köylülere “nasihatla” beraber ince tehditlerde de bulunuyordu:
--“Bu köye teröristler geliyor ve siz onlara yardımlarda bulunuyorsunuz. Haberimizin olmadığını sanmayın sakın. İçinizde bize bilgi getiren devletinin ve milletinin yanında olan dürüst insanlar var. Ancak, teröristlere kucağını açan, onlara her türlü yardımı yapıp, sizleri de kurbanlık koyunlar gibi bıçak altına atanlar da var. Sizlere özellikle söylüyorum kendinizi kurban etmeyin ! Kurbanlık koyun olmayın!”
    Bu konuşmaları dinleyen Xalê Mısto komutanın kurbanlık hayvan aradığını sanıp yarım yamalak Türkçesi ile hemen atılır :
--“Qomtanım Mehemed ê Hemo’nın dermaleleri qurbana pır baştır” der.
    Komutan bu köylünün kendilerini “yardım ve yataklık yapmaya zorlayan’ın ismini verdiğini” sanıp askerlere:
--“Hemen bulun bu adamı ve getirin !” dedikten kısa bir süre sonra Mehmed ê Hemo yaka-paça tutularak getirilir. Zavallı adam tüm çabalarına rağmen derdini anlatamayınca elleri ve gözleri bağlanarak arabaya bindirilir.
     Askerler gittikten sonra köylüler Xalê Mısto’nun başına toplanarak onu azarlamaya başlarlar. Xalê Mısto işin vahametini anlamamış olacak ki kendisini azarlayan köylülere:
-- Lawo mın jı Mehemed ê Hemo ra müşteri dit. Her Eskereki heywanek bıkıre yên dewlemend bıve, ma qey mın xerabi kır hela… hella….   (Ben ona iyilik yaptım her asker ondan bir hayvan satın alırsa köşelik olur, kötülük mü yaptım halla... halla...)
***
     Bazen ya bilmediğimizden, yada boş bulunup sazanlık yaptığımız anlar oluyor. Bazen de adam yerine konmamız için miskal-i zerre kadar konuyu bilmeden, anlamadan balıklama atladığımız sığ sularda boğuluruz.
 
    Abdurrahman ağabeymiz de tam bir sazandı. 12 Eylül öncesi gruplar arasındaki siyasi tartışmalarda hiçbir teorik birikimi olmamasına ve savunduğu şeylerin hiç de grubun savunduğu tezler olmamasına rağmen her fraksiyonla olur olmaz anlarda tartışıyordu. Bu durum grup arkadaşları olan bizleri bazen zor duruma düşürüyordu. Hele ona :”Sen bilmiyorsun” yada “Yanlış şeyler söylüyorsun” demek her delikanlının karı değildi. Çünkü asabi bir kişiliği vardı. Ancak alttan alarak onu tartışmalardan uzak tutmak gerekiyordu. Bunun için de müdahale ederek::
--“Abi sen çok bildiğin için karıştırıyorsun” dediğimizde kızmazdı. Hatta “Çok bildiğini” söylediğimiz zaman sevinip, böbürlendiği de olurdu.
                                                                           ***
       Adam köyünden gezmek ve alış veriş için Diyarbakır şehir merkezinde dolaşırkenKorkunç sıkışmıştı. Doğruca Ulu Camii tuvaletine giderek şansına boş kabin bulup kendini oraya zor attı...
Tam oturmuştu ki yan kabinden bir ses: "merhaba" dedi.
Adam şaşkın: "Merhabaaa ser çava qurban" diye cevap verdi.
Ses devam etti: "Nasılsın?"
İlk defa başına böyle bir şey geliyordu...
Yine şaşkın şaşkın yanıtladı: "Way Sağ oleseeen. sen nasılsan bavê mın?"
Ses sordu: "Ne yapıyorsun?"
Bir an tereddüt geçirdi. Adam onun tuvalette olduğunu bildiği için mutlaka ne yaptığını da biliyordu. Düşündü ve yanıtladı:
 "Ma abdesxanede ne edılır qurban ? senın yaptıxıni yapiyam"
Adamın sonraki cümlesi bu muhabbeti sona erdirdi."Hayatım, telefonu kapatıyorum.Yandaki tuvalette bir geri zekalı var. Sana sorduğum sorulara yanıt verip duruyor. Ben seni sonra ararım..."
Bu yazı toplam 1224 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com