1. YAZARLAR

  2. Mücahit CAN

  3. Sayın Cumhurbaşkanım…
Mücahit CAN

Mücahit CAN

Diyarinsesi.Org yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Cumhurbaşkanım…

A+A-

Anne-baba özlemi söz konusu olduğunda veya gönüllere dokunan bir şiir okunduğunda hem ağlıyor, hem ağlatıyorsunuz. Son olarak kızınızı gelin ettiğinizde (Allah mesut etsin) evlat sevginizin ne kadar güçlü olduğunu gösterdiniz. Kızınız için, ''Ben ona Ceylanım diyorum' dediniz. Bu sözlerimle naif ve insani yönlerinizden bahsetmek istedim.

Hitabım bu yönünüzedir…

Diyarbakır'a geliyorsunuz. Zannederim Sur'u da ziyaret edeceksiniz. Sur, Diyarbakır'ımızın ana rahmidir. Medeniyetlere beşiklik yapan yeridir. Nesillerden nesillere devrolunarak bize kadar gelen tarihi eserleri içinde barındırıyordu. Biz ise, bizden sonraki nesillere devraldığımız gibi devredemeyeceğiz maalesef.

Diyarbakırlılar olarak insanlığa ait bu çok kıymetli eserleri, benzersiz yapıları koruyamamanın üzüntüsü ve mahcubiyeti içersisindeyiz. Ancak devlet olarak siz de bu mahcubiyetimizi paylaşıp, üzüntü içerisinde olmalısınız. Zira devletin şefkat eliyle, örgütün bin defa yanlış bulduğumuz, kınadığımız hendek politikasını bertaraf edebilirdiniz.    

Gelinen noktada kamu düzenini sağlamak için başka bir çare kalmamıştı denilebilir. Fakat bu noktaya gelinmeden evvel yapılacak çok şey vardı. Bu yüzden şehrimizin bir kanaat önderi veya birileri öyle görmese bile, mahallenin delisi olarak benim gibi düşünen Diyarbakırlılar adına, zât-ı âlinize arz ediyorum: En başında size ve sonra da devletimize kırgınız…

Elbette insanlığın ortak mirası olan Sur'daki tahribattan daha fazla canımızı yakan şey, insanlarımızın hayatlarını kaybetmesidir; asker, polis, sivil vatandaş ve bu topraklarda doğan gençlerin hepsi bizim canımız, kanımız olan kardeşlerimizdir. Acılar arasına asla fark koymuyoruz. Hepsinin acısı yüreğimize işlendi. Yaralananlar, travma geçirenler, talan olanlar ise başka bir dram. İlimizde ve bölgemizde yaşananları yazarak ifade edemeyiz. Allah beterinden muhafaza etsin.

Sayın Cumhurbaşkanım,

Türkiye Irak, İran veya Suriye değildir. Oralarda evlilikler yok denebilecek kadar azdır. Bizim ülkemizde ise on milyondan fazla evlilik yapılmış. Yirmi milyonu aşkın insanımız Türk ve Kürt ana-babadan olmadır. Seksen milyon nüfusumuzun önemli bir oranı akrabadır. Kaderimiz birlikte çizilmiş. Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan Kürt nüfusunun iki katı Batı illerimizde yaşıyor. Dünya var oldukça birlikte yaşamak zorundayız. Bir gün herkes mutlaka bunu anlayacaktır.

Siz ki, evlatlara şefkatli, ana babalara sevdalı Cumhurbaşkanım; artık evlatlarımız ölmesin, ana-babalar acı çekmesin. Diyarbakır'da bize vereceğiniz 'umut' bu yönde olsun lütfen!   

Saygıyla arz ediyorum.

Mücahit Can

Önceki ve Sonraki Yazılar