28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Eyyüp ARAS


Sayın Başbakan'a Mektup

27 Aralık 2009 21:07

Bugün ekmek mücadelesinin 13. günü ve Ankara’nın soğuk, ayazlı gün ve gecelerinde direnişle geçen koskoca 13 gün, dile kolay tam 13 gün. Kar, yağmur ve çamur içinde cebelleşmek kimilerine basit gelebilir. Ama bir gerçek var ki, o da orada günlerini çile içinde geçiren 8-10 bin işçinin kararlı direnişi her şeyin önüne geçmiş vaziyette.

Ailelerinden, çoluk çocuklarından uzakta geçen 13 günde çektiklerini bir Allah bilir bir de kendileri bilir. Bazılarına roman yada hikaye gibi geliyor adeta. Bu insanlar oraya dilenmek yada devletten yardım beklemek için değil, ekmekleri ve onurları için gittiler, bazıları anlamamakta direnseler de gerçek bu.

Toplumun değişik kesimlerinden büyük destekler görüyor, işçi-emekçi, memur ve sivil halk ile siyasi partilerden katılımlar gün be gün artıyor, direniş tam manasıyla ülkenin gündemindeki yerini her gün koruyor. Farklı kesimlerden büyük destekler görmelerine rağmen bir tek hükümet kanadından ses çıkmıyor. Ya Allah aşkına! bu sahneye nasıl seyirci kalabiliyorsunuz? Vicdan ve merhamet sahibi hangi insan bu kadar duyarsız olabilir? Biri çıkıp bir şey söylese ne olur yani? Bu adamlar burda şov yapmıyor herhangi bir oyunu sahnelemiyor ki? İdeolojik olarak kimsenin bayrağını sallamıyor birilerini temsil etmiyorlar ki? Bunlar gerçekten ne istiyorlar diye hiç mi hiç düşünen yok? Şaşırmamak elde değil? Kızgınlık ve kırgınlık had safhada. Niye derdimize kimse çare olmuyor? Ya bizi temsilen mecliste bulunan bölge milletvekilleri, onların neden sesi soluğu çıkmıyor? Hani her gelişlerinde “sizlere bir şey olmayacak, hepiniz özlük haklarınızla birlikte farklı kamu kurum ve kuruluşlarına atanacaksınız” diye şeref sözü verip, ilgili bakanlarla telefon görüşmesini hoparlörle işçilere dinleten vekiller onlar niye ortada gözükmüyorlar? Ya sayın vekiller sizler gelip vaatlerde bulunmadınız mı? Biz kendi kendimize böyle bir karar almadık ki? Çıkın siz birşeyler söyleyin bari? Çıkın konuşun kardeşim neden çekiniyorsunuz? Valla biz bu vaatleri verdik ama şimdi elimiz kolumuz bağlı deyin ya? Konuşmak çok mu zor? Valla sizi kandırdık aldattık deyin bizde rahatlayalım sizde. Sizi yiyecek değiliz ya! Elbette bizimde sizler için bir sözümüz olacak mesela, % 47 ve % 38 oranında aldığınız oyların kimlerden aldığınızı bu milletin sizlere güvenerek sizlerden umut besleyerek nasıl iktidara taşıdıklarını konuşmak bizim de hakkımız değil mi?        

Bir ülkenin Başbakanı kalkıp  işçi-emekçi sınıfına, “yan gelip yatma devri bitmiştir, artık yan gelip yatarak para almak yok” demek cesaretini gösterebiliyor. Peki işçi-emekçi sınıfı ne diyor “yan gelip yatmadık vatanı satmadık, biz yan gelip yatmakla çocuklarımıza servet kazandırıp gemicikler almadık” diyor. Hangisi doğru acaba? Tabi ki çalışan emekçi sınıfının dediği doğru. Çünkü, onlar kalem oynatarak milyonlara konmuyorlar, çünkü onların bir imza atma yetkisi bile yok ki nasıl yan gelip yatıp para alsınlar ki?

Bir ülkeyi yöneten Başbakan kalkıp, kendisi hiçbir şekilde saygısı olmadığı halde “herkes hukuka saygılı olsun, ülkemiz demokratik ve sosyal hukuk devletidir” diyebiliyor. Kendi partisi kapatılmayla karşı karşıya kalırken yargıya etmedik laf bırakmazken. Demek insanın canı yanmadıkça herşey mübah olabiliyor.

Bir sosyal hukuk devletinin Başbakanı, hiçbir ideolojik ve provakatif eyleme ve siyasi bir olaya alet olmadan ekmeği için direnen emekçi sınıfa kalkıp “tekel işyerlerinin kapatılacağını biz 2 yıl önce sendika başkanlarına söyledik ve siz gerekli hazırlıklarınızı yapın dedik, çünkü biz depo haline dönüşen işyerlerindeki işçilere ödeme yapmayız, bunların devlete ayda 40 trilyon zararı söz konusu yetim hakkını bunlara yedirmem” gibi hakaret içeren ucuz ve demogoji söylemlerde bulunabiliyor.

Sen nasıl sosyal hukuk devletisin o zaman? Senin sosyalliğin nerde kaldı? Eğer, depolara dönüşen işyerlerindeki işçiye para ödemem diyorsan orayı depoya kim yada kimler dönüştürdü sayın Başbakan onu da söyle milletimiz bilsin bari. Sen yıldan yıla çiftçiye kota sistemini uygulatmadın mı? Adamların yıllarca ellerinde bulunan ve devletçe sağlanan ekici cüzdanlarını bir çırpıda yok ederek onları mağdur etmedin mi? Sen 1997 yılında teknik eleman statüsünde Endüstri Meslek Lisesi mezunlarını tekele yerleştirip, ardından 1998 yılında binlerce insanı üretim işçisi vasfıyla istihdamını sağlamadın mı? Madem tekel zarar ediyordu niye bu insanların geleceğiyle oynadın o zaman? Alkollü içkileri Limak Şirketine ihale yoluyla 492 milyon dolara verip, ardından (6 ay sonra) bu şirket 900 milyon dolarla Amerikalılara devrederken devlet malı deniz yemeyen domuz muydu? O zaman tüyü bitmemiş yetim hakkı yok muydu o işyerlerinde? Yan gelip yatarak devletten maaş alanın bizim lügatımızda yeri yoktur ve şayet alan varsa da şerefsizdir. Çünkü şerefsizler diz boyu bu ülkede hiç eksik olmaz sayın Başbakan siz bunları da biliyorsunuz mutlaka.

Biz emekçi sınıfı yani gerçek devlet çalışanları olarak, devleti soymadık, bankaların içini boşaltmadık, vergi kaçırmadık, evraklarda usülsuzluk yaparak devleti dolandırmadık (bunları yapanlar hala el üstünde ve her yerde itibarları en üst düzeyde devlet makamlarında bile “sayın” diye hitap edilerek), devletin malını çarçur edip hor kullanmadık. Bizler alın teri dökerek göz nuru akıtarak hep çalıştık hep ürettik. Bizler sizin deyiminizle “yan gelip yatmadık” Sayın Başbakan.

Bizler, yerin 250 metre dibinde emek sarfedip çoluk çocuğumuzun rızkını temin ederken birileri sıcak yuvalarında ve sosyetik mekanlarında keyif çatıyorlar, en kısa zamanda köşeyi dönmenin hesaplarını yapıyorlardı. Bizler, yerin kilometrelerce altında ekmek mücadelesi verip ölürken “yan gelip yatmıyorduk” ve bir insanın hayatıyla oynamıyor onlarla alay edercesine ölümlerine komik bir rakamla ölüm bedeli tazminatı olarak 15 bin TL vermiyorduk Sayın Başbakan.

Bizler, ekmeği ve rızkını temin etmek gayesiyle ölümle burun buruna yaşarken bile bir an olsun devleti ve çalıştığımız işyeri ile sahibini zarar etsin düşüncesini asla taşımadık. Çünkü bizler alın teri dökerek hazırlayıp pişirdiğimiz ürün ve maddeleri büyüklere verir onlarda afiyetle yerlerdi. Biz, “ yan gelip yatmadık, yetim hakkı yemedik” “yiyenlere haram zehir zıkkım olsun” Sayın Başbakan.

Demokratik ve Sosyal Hukuk Devletinin Başbakanı olarak, sosyal güvencemizin sağlanması sizin elinizde ve bu güvenceyi temin etmek zorundasınız. Bizleri zamanı çok eskilerde kalmış adeta kölelik misali çalıştıramazsınız, bu sistem bırakın gelişmiş avrupa ülkelerini geri kalmış afrika ülkelerinde bile yeri yok artık.

Bizler, işyerlerimizde işe başlarken gelecekle ilgili türlü plan program ve hayallerle heyecan içerisinde çalışmaya koyulduk. Çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak için canla başla mücadele veriyorduk. Ekmeğimizi tabiri caizse “taştan” değil de “tütünden” çıkarıyorduk. Bu işlenen tütünleri bizler piyasaya pazarlamıyorduk, bizler SSK’ ya prim borcu takmıyorduk, bizler vergileri ödememizlik yapmıyor, tütün alımını biz yapmıyorduk. Tütünleri biz yakmıyorduk, toprağa gömmüyor depoları yakmıyorduk sayın Başbakanım. Çünkü bizim bir yetkimiz veya salahiyetimiz yoktu ki biz işçi emekçi sınıfıydık.

Devletin siyasi arenasına bizi sokmayınız, bizleri birilerinin ideolojik düşünce ve hesaplarına katmayınız, bizler kimsenin adamları değiliz asla da olmadık. Biz devletimizi sıkıntıya sokacak hiçbir hareket ve söylemde de bulunmadık, esnafımıza ve dahası halkımıza asla zarar vermedik. Sadece demokratik bir şekilde yasaların bize tanıdığı yollarla ekmek mücadelesi için en doğal hakkımızı kullandık, kullanıyoruz ve kullanacağız da. Çünkü bizim tek kapımız, tek geçim kaynağımız elimizden alınıyor, kolumuzdan tutulup atılıyoruz. Bizim anne-babamızı seçim hakkımız olmadığı gibi ekmek kapısı ayırma hakkımızda söz konusu olamaz.

Bizler, sizin uygulatmak istediğiniz sistemde “insanlık dışı” “insan hak ve özgürlükleriyle” bağdaşmayan bir oluşum içerisinde yer almak istemiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yok, olsa bile alaycılıktan başka bir şey değil zaten. Şunu sakın unutmayın sayın Başbakanım; bizler, işe girerken ideolojik olarak kimsenin adamı değildik, işten çıkarılırken ideolojik olarak bir partiye veya siyasi oluşuma ait değildik, ekmeğimiz için sürdürdüğümüz bu onurlu mücadelemiz ile bulunduğumuz süreç içerisinde kimseye ideolojik olarak hizmet etmiyor, kendimizi kullandırmıyoruz hiçbir oluşuma alet olmuyoruz. Bizler, siyasi örgüt propagandası yapmıyoruz, ekmeğimiz için çoluk çocuğumuza daha iyi bir gelecek sağlanması adına onurlu bir mücadele sergiliyoruz.

Sayın Başbakanım bizler, “yan  gelip yatmadık”.  

eyup-aras@hotmail.com

                                  

Bu yazı toplam 1102 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
DEVAM
nusret mutlu
DİRENİŞ ZAFERLE SONA ERECEKTİR İNŞALLAH.
28 Ocak 2010 Perşembe 23:56
88.230.65.23
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com