1. YAZARLAR

  2. Kenan AKSU

  3. Sakın seçime gitmeyin, hükümeti kurun
Kenan AKSU

Kenan AKSU

DİKTUM-DER Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sakın seçime gitmeyin, hükümeti kurun

A+A-

CAZİBE MERKEZİ TBMM   
Geçen sene 655 bin 357 kişi, en fazla ziyaretçi ocak ayında 173 bin 540, Mart ayı 143 bin 242 ziyaretçi.
Ziyaret eden öğrenci sayısı 97 bin 533, günlük ortalama 1500-2000..  zaman, zaman bu sayı değişebiliyor.Şimdi bunların ne önemi var diyeceksiniz, tabiki çok önemi var. Bu sayıları okuyunca çok şaşırdınız değil mi?  Öyle bir ülke düşünün ki, adım adım tarih fışkıran, her yeri tarih hazineleriyle örtülmüş bu ülkede, en çok ziyaretçi akını Türkiye Büyük Millet Meclisine yapılıyor. Dünyada hiçbir meclis bu kadar kişi tarafından ziyaret edilmemekte, edilmesi içinde bir sebep bulunmamaktadır.
Ancak kutsal mabetler,  tarihi , turistik yerler bu kadar ziyaretçiler  tarafından gezilmektedir.

Tabi bunun nedenlerini çok iyi irdelemek gerekiyor. Acaba insanımız neden akın akın meclise gidiyorlar, onları buraya sürükleyen nedir?
TBMM ziyaretçilerin büyük bir kısmı iş için, tabiri caizse torpil için gelmekte, hastası olan, yurt sorunu olan, tayin durumu olan, çeşitli konularda tevazu isteyen, bir başkasının hakkını gasp edip kendine hak etmediği durumu ve konumu isteyenlerle dolup taşmaktadır. 


Siyasetin kendilerine vermiş olduğu yetki, makam, emir verme gücünü özelikle hükümet olan partililer çok güzel kullanmakta, bu da TBMM 'nin çok cazibesini artırmaktadır.


Hal böyle iken milletvekilli olmak çok cazip bir hal almış durumdadır.  adeta hükümet olan parti yandaşlarının iş görme kurumu olarak çalışmaktadır.


Batılı ülkelerde torpil kelimesi ayıp,suç,etik olmayan ve hiçbir şekilde düşüncesi bile söz konusu olmayan,seçilen insanların sadece yasama ilie ilgilenen vatandaşın hak ve hukuku için, adalet ölçüleriyle çalışan bir kurum  olduğu için buraya seçilenlerin çok önemli misyonlar üstlendiği en üst kurum durumundadır.


Kendisinin, yakınlarının, partisinin ve yandaşlarının menfaatlerini ülkenin ve halkın menfaatlerinden üstün görüldüğü şimdiki düşünce hiçbir zaman başarılı  olamayacak. bu sistem değişmediği müddetçe TBMM meclisi her zaman Cazibe merkezi olarak kalacaktır.


Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir sistem bulunmamakta, halkın seçtikleri halkı için çalışmaktadır.
Yeni seçimlerden çıktık herkesin talepleri aynı seçim meydanlarında verilen vaatler yavaş yavaş unutulmakta.

Halkın talepleri belli;
Sivil Anayasa, siyasi partiler kanunu, seçim kanunun değişmesi. barajların kaldırılması,
Yargı ve Hukukun Bağımsızlığı ve üstünlüğü, yargının yeniden güvenilir bir hale gelmesi, bir ülkenin varlığının devam etmesi açısında en elzem olan iştir.


Dokunulmazlık denen zırhın kaldırılması(sadece kürsü dokunulmazlığı olması lazım)
Şeffaf ve herkesin hesap verebildiği bir sistem, şeffaflık.
Barışın sürekli olması için çözüm sürecinin devamı ve önemi.
Eğitim sisteminin yaz boz tahtasından çıkarılması, batılı ülkelerin çözdüğü, herkese fırsat eşitliği veren ailelerinde çocukları ile koşturmayan öğrencinin ve öğretmenin kaliteli olduğu ,parasız ve sınavsız eğitim,öğretim.
Gelirde adalet, gelir dağılımında adil ve adaletli dağılım,kişi başına düşen gelir dağılımı yalnız belli bir kesimin kazancına göre değil halkın refah seviyesine göre hesaplanması.


İsraf, savurganlığın önlenmesi  örtülü, mörtülü ödeneklerin kaldırılması. Bu ğün batılı ülkelerde yaptığı harcamalarda fazlalık görülen vekil veya yürütme bunun hesabını verebiliyorsa bizim seçilen ve atananlarında  hesap vermesi. Dünyanın hiçbir yerinde  makam aracı sayısı bizim ülkedeki makam aracı sayısı kadar çok değildir.
Böylesi bir coğrafyada savaşların yoğun olduğu bölgemizde hiç tereddütsüz  ülkenin ve insanlarının menfaatleri için, istikrar, için  biran evel  bakan hesabı yapmadan hükümet kurulmasına ve istikrar için bir araya gelinmesi, aksi takdirde bunu hesabını veremeyecekleri durumlara düşüleceğini hem ekonomik hem siyasi çıkmazın müsebbibi olacaklarını bilmeliler.


Bugün birlik beraberlik günüdür hadi ey siyasi partiler bir araya gelin, bizim zor duruma düşmemizi ve hesaplar yapan ülkeleri utandıralım. Ülkemiz için,halkımızın ve çocuklarımızın geleceği için bir araya gelip hükümeti kurun sakın seçime gitmeyin.


Bu arada yeni  parti kurma çalışmaları olduğunun haberlerini alıyoruz, sağda trene binip trenden inenler kendileri hükümeteyken sesleri çıkmayanlar yeni oluşumlarla ülkeyi zora sokanlar var ,biz bu filimleri gördük sizinde izlemenizi tavsiye ediyoruz.

LÜTFEN
Halkın taleplerini göz ardı etmeyin.

Kalın sağlıcakla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT