1. YAZARLAR

  2. Kenan AKSU

  3. Sahaya İneceğiz
Kenan AKSU

Kenan AKSU

DİKTUM-DER Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sahaya İneceğiz

A+A-
Hikaye 4 kişi arasında geçer ,herkes her şeyden şikayetçi. İsimler  Ali, Veli,  Ayşe, Fatma vs…  Yapılması ve düzetilmesi  gereken işler vardır. Ali Ayşe'den , Ayşe  Veli'den  Fatma Ali'den işlerin düzetilmesi için bir şeyler yapmasını beklemektedir.
 
   Sistemden, yasalardan, anayasdan, partilerden , trafikten, pahlılıktan, okullaradan, eğitim sisteminden, seçim yasalarından, yerel, yönetimlerden, komşusundan, hükümetten, vekillerden, bürokrasiden, havadan, sudan falan filan.
 
   Niye bu işler düzeltilmiyordu , kişiler niye bir şeyler yapmıyordu, bunun için Ali Ayşe'ye, Ayşe Veli'ye, Veli  Fatma'ya, Fatma Ali'ye küstü ve kızdı.
 
Hiçbiri bir şey yapmadılar  ve kendisi gibi hiç bir şey yapmayanlara kızdılar. Bana ne  birileri bu işi düzeltsin düşüncesi ile hiçbir sivil toplum örgütüne, partiye, kanarya sevenler derneğine bile üye ve  katılımcı olmadılar. Her şeyi şikayet ettiler, hiçbir şeyi beğenmediler, tabii ki hiçbir şey kendiliğinden düzelmedi.
 
 Halbuki Avrupa'da ve demokrasileri gelişmiş ülkelerde Sivil toplum belirleyici, katılımcı ve hatta hükümetleri düşürebilen bir güce sahipler. Bireyin hakları en önde kabul edilmiş, teneffüs ettiği havanın bile kirli olması durumunda hesap sorabilir duruma gelmişlerdir. İnşallah bizim toplumda da şikayetçi olacağımıza katılımcı oluruz.
 
Gelelim geçen haftaya;
Kültür sarayının salonunda Gap eylem planı ile ilgili toplantı yapıldı . 
Hemen hemen salon doluydu. Yaklaşık 3 saat sunum yapıldı, sunum uzayınca salonun bir kısmı boşaldı, uyuklayanlar bile oldu. Sunum sonunda katılımcılardan sorular alındı.
Çeşitli sorular soruldu çünkü gapı ilgilendiren çok konu vardı tarım, hayvancılık, sulama, barajlar, turizm, KOSGEB, kredi garanti fonu, kobiller, sodes, kalkınma ajansı vs..
 
Benim sorularıma cevap alamadım, sorularım şunlardı.
30 seneden beri bu bölgede ve ilimizde travmalar yaşandı .Olaylar kepenk kapatmalar, elektrik kesintileri  yatırımların olmaması, bürokrasinin engeli.
 
Talebim;
Bankalarda sicili bozulan iş dünyasına sicil affı .
Bürokrasinin  daima engel çıkardığı, Türkiye'nin ve ilimizin önünü tıkayan  bürokrasinin kaldırılması sivil insiyatifin Avrupada olduğu gibi bürokraside belirleyici, katılımcı ve söz sahibi olması.
 
 Sodesten bahsedildi her sene dernek olarak proje verdiğimizi fakat, yukardan birilerine torpil yapılması gerektğini söylediler. Geçen sene projelerin kimlere verildiğini herkes biliyor. Verdiğimiz proje Türkiye'de bir ilkti. Varoşlardaki çocuklara altın bilezik meslek edindirme Musiki okulu idi. Malesef birilerine söylemediğimiz için daha açıkcası torpil bulamadığımız için geçmedi.
 
Kalkınma ajansının kuruluş amacı belli ama büyük bir çoğunluğu resmi kurumlar ve kaymakalıklara finans sağlaması.Kuruluş amacına ters düştüğünü , stk larada  destek verilmesi istedik.
 
İlimizin Turizm potansiyeli çok zengin. Tanıtımla ilğili projeler yaptık destek alamadık. Diyarbakır Altın sur film festivali projeseni 2 seneden beridir hazırladıgımızı ve sundugumuzu söyledik . Türkiye'nin en büyük Uluslararsı  film festivali Olan bu projemiz destek verilmesini istedik.
 
   15-22 Nisan Turizm haftasında çeşitli etkinlikler yapıldı . Gönül isterki her sene bir ilin reklam pankartları otellere  asılırdı. Bu sene  Unescoya Kültür miraslarına  aday olan SURLARIMIZIN reklamı yapılabilir çok büyük katkısı olurdu. Yine sahipsiz kaldı memleketim.
 
GAP idaresi başkanından sorularımıza cevap alamadık .Bunun için sivil toplumun sahaya inmesi gerektiğine inanıyoruz.
   
BİZ HEP SAHADA OLACAZ ……….saygılarımla.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT