22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara4 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir12 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Sadece Yakut'la olmaz..!

14 Mayıs 2009 Perşembe 09:15

Diyarbakırspor sezonu şampiyon olarak bitirdi.  Şimdi önünde koca bir lig var.  Kulüpte bir takım belirsizlikler var, daha önce 3 Mayıs tarihinde  yapılması düşünülen kongre, ligin gidişatına göre ertelendi. Dr. Abdurrahman Yakut'un son maç öncesi kamuoyuna "halkımız beni nerde görmek istiyorsa,  ben de öyle davranacağım" demesi yola devam edeceği izlenimini net olarak verdi.

Geçtiğimiz sezonu büyük maddi sancılarla tamamlayan ve sezon sonuna kadar devam eden sorunlarla, bu lige adım atan bir takımın kaderinin ne olacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Turkcell süper ligde bu yıl ligin dibinde kalan bir çok kulübün mali durumları Diyarbakırspor'u katlayacak düzeyde olduğu düşünülürse bu halde iki ucu karanlık bir şekilde  geleceğimiz yer bellidir.

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Dr. Yakut,  geçtiğimiz sezonu hemen hemen tek başına götürdü, bu işi onur ve gurur meselesi haline getirerek, alnının akıyla biraz da şansla, ligi istediği yerde tamamladı.

Turkcell süper ligde bulunan ve yıllardır bu ligde başarılı olan bir çok ekip, işlerini tam bir şirket mantığı ile yürütmektedirler.  Yani bir başka değişle kurumsal yapıları sağlam olmayan hiç bir kulübün burada barınması olası bile değil.  Yani bundan sonrasına, tek başına Yakut yetmez, bize bir kaç tane daha yürekli, cesur, dürüst ve karakterli Yakutlar lazım. 

Sezon başından bu yana ödenmeyen futbolcu, teknik heyet, menajer,kulüp çalışanları vs. bu kişilerin kulüpten almaları gereken borçlar kulübün önünde halen büyük bir engel teşkil ediyor. Hatta bu kişilerin içerisinde 1 yıldan bu yana tek kuruş almayan kişiler var. Bu borçlar ve kulübün mali yapısının bir an önce gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Geçen yıl şampiyon olan kadrodan, bu ligi kaldırabilecek iskelet kadro dediğimiz oyuncu sayısı 4-5'i geçmez. Bu nedenle her yıl yapılan hataya düşmemek için çabuk davranılması gerekmektedir. Yoksa en son ortada kalan ve işe yaramayan oyuncularla lige girilmesi tam bir intihar olacaktır. Bu da nerden bakarsanız bakın,  kendilerini ispatlamış tecrübeli transferlerin yanında, gelecek vaaddeden ve ilerde bize büyük paralar kazandırması olası, oyuncuların da kulübe kazandırılması gerekmektedir. Ayrıca yabancı oyuncular konusunda çok çok titiz davranılmalıdır, geçmiş yıllarda yapılan hataların kulübü ne hallere soktuğu herkesin malumudur.. Bir defa hiç bir oyuncu sahada izlenmeden, futbol simsarlarının oyununa gelerek, kasetlerle, cd'lere bakılıp transfer edilmemelidir.  Transfer konusu gelecek açısından çok önemldir, yapılan hatalar geri dönmesi güç sorunlar yaratacağını kimse unutmamalıdır.

İşte bu işlerin yapılabilmesi için en önemli sorun PARA, PARA PARA'dır. Geçmişte inanılmaz derecede kötü yönetilen kulübün yarınları, en azından bu yıl Yakut tarafından az da olsa berraklaşmaya başladı. O kadar çok çamur ve pislik temizlendi ki, bunları görünce insanın midesi bulanıyordu.  Bu nedenle iyi ve paralı bir yönetim mutlak suretle olmassa olmazların en birincisidir. En azından bu kulüp 3 yıl bu şekilde dürüstçe yönetilirse, zaten bir süre sonra artık kendi kendini idare eder konuma getirilebilecektir. Yönetime girecek kişiler, başta maddi olarak, sonra karakter ve kişilik olarak vizyon sahibi kişilerden seçilmesi gerekmektedir. Bu sayılanların bir tanesi bile eksik olduğu zaman aracın yolda kalması demek olacak ki, yine eski tas, eski hamam şarkısını hep birlikte söylemeye devam edeceğiz.

Son olarak, son yazıma gelen yorumlara bir kaç cevap vermek istiyorum. Gelen yorumların, neredeyse yüzde 80-90 civarında ki destek  mesajlarını herkes okudu. Elbette bu şekilde, şampiyonluğu kutlamak herkesi üzdü. Bu konuyu şu şekilde kapatmak istiyorum. Beni az çok bu memleketin büyük çoğunluğu tanır. İşim asla siyasetle olmaz, buna isteyen inanır, istemeyen inanmaz. Bu üstünde durulacak bir konu değil. Bu kente acilen bir iç barış gerek. Bu kentin seçilmiş başkanı da, bakanıda, yuhalayanıda, ıslıklayanı da, alkışlayanı da hepsi bu kentin insanı, bu memleketin gerçek sahipleridir. Bu sitede ilk günden bu yana tek izin verilmeyen şey siyasi bakış açısı oldu. Tarafsızlığımıza inanmayanların sayısı çok çok küçük bir orandır. Son olarak, biz bir aileyiz, keşke bunlar olmasaydı. Bundan sonrası için, öncelikle insanımızın önyargılarından arınıp, herkesin birbirine saygı kurallarını yitirmeden Diyarbakırlı gibi davranmaya davet ediyorum. Biz buna mecburuz, çünkü biz, sevenimizle, sevmeyenizmizle birlikte koca bir aileyiz. Bunun için, evvela baştakiler olmak üzere, acilen toplumsal, bürokratik  barış ve huzur olması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa bu  ateş, herkesi yakmaya devam edecektir. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz.

Not: Döndükten sonra, telefonum susmadı desem yeridir. Tanıdığım, tanımadığım, arayan, ve övgü dolu mesajlarını ileten tüm dostlara, tüm Diyarbekirlilere, tüm Amed sevdalılarına kucak dolusu sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Gönlüm şampiyonluk sonrası, bir formada ben alıp evime götürebilmekti. Düşünen, düşünmeyen tüm dostların canları sağolsun. İçimdeki Diyarbakır sevgisi, ateşi sönecek, dinecek gibi bir şey değil.  Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1436 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com