23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,556
  %0.06
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Rezalet ve Suçlular

25 Ağustos 2009 14:23

      Dün Diyarbakırspor tarihine bir not düşüldü,Bu notta Diyarbakırspor Taraftarının Taraftarlık Kültürünün olmadığı tescillendi.

      Bir haftadan beridir Fenerbahçe maçı ile ilgili olarak Site yönetimi ve yazarları ortak karar alıp,Diyarbakır Kamuoyuna,maça gelecek olan taraftarlara ve ilgili makamlara mesaj vermek adına bir dizi yazı ve haber kaleme aldık.Amacımız Kentin ortak paydası olan Diyarbakırspor'un Fenerbahçe ile oynayacağı maçta  yaşanacak olası olumsuzlukların önüne geçmek ve ilgili makamların dikkatini bu yöne çekmekti.Maalesef tüm uyarılarımıza,tüm çabalarımıza rağmen Diyarbakırda'ki iş bilmez makamların acizliği sonucu tam anlamıyla bir ''REZALET'' yaşandı.

Suçlular kim?

      Kendini bilmez,adına Taraftar diyemeyeceğim,kişilikleri oturmamış,sahaya yabancı madde fırlatmayı kendine görev bilmiş,Kendilerini uyaran ve otokontrolü sağlamaya çalışan gerçek taraftarlara kulak asmayan ve bu takıma en büyük zararı vermiş olan bir grup provakatör,bir grup büyük takım sempazitanı,Stadyumun etrafındaki evinin balkonuna başka bir büyük takımın bayrağını asan, kendini Diyarbakırlı sayan zavallılar.Bu takımı sizler dün rezil ettiniz,Takımınız skor 1-0 Galip iken,Takımınızın şevkini kırıp konsantrelerini bozarak,sahaya elinize geçen her şeyi atarak o pis yüzünüzü gösterdiniz,kötü vicdanınızla bu takımın önünü tıkayacak ve ceza almasına sebep verecek,ve belkide küme düşmesine yol açacak davranışlarda bulunarak ceza almasını sağladınız.O sahaya yabancı madde atanlar çok merak ediyorum gece yastığa başınızı koyduğunuzda nasıl uyuyabildiniz? Bu kente yaptığınız kötülükler,sergilediğiniz davranışlar uyumanıza nasıl izin verdi? REZALET'in baş suçlusu olarak ilk sırada yer aldınız.

       Stadyumlarda son yönetmenlikler gereği stad içi güvenliği Özel Güvenlik Birimleri sağlıyorlar.Polis sadece gözetleyici rolünü üstleniyor,Ötesine talimatlar gereği izin yok.Ama yinede böyle bir maçta stadın dışında gerekli önlemleri alan Polis, Stad içinde'de gerekli hassasiyeti gösterebilmeliydi,Stadın dışında stad ışıklandırma direklerine tırmanıp stadyuma giren yüzlerce bedavacı kişiye, ne Polis nede Özel Güvenlik Elemanları engel olmadılar .Böyle önemli bir maçta,Güvenliğin en üst noktada tedbir gerektirdiği bir maçta,gerekli önlemi almayıp,görevini yerine getiremeyen ,Aldıkları özel güvenlik eğitimiyle bir stajdan geçen ve sınıfta kalıp özellikle saha içine giren taraftarı durduramayarak  koordinasyon bozukluklarını göz önüne seren ve bunlara  Basiretsizliklerini ekleyen Özel Güvenlik Şirketi elemanları REZALET'in ikinci sırasındasınız.

      Yıllardır yaşadığımız ve yüzlerce kez dile getirdiğimiz Stadyum Giriş-Çıkış kapılarının yetersizliği,Şeref Tribünü oturma düzeninin Organizasyon bozukluğu ve buna benzer Stadyum ile alakalı bir çok sorun halen giderilemedi.Bir kurum işlemiyorsa,işlevinde bozukluklar yaşanıyorsa o kurumun başındaki kişi baş sorumludur.Gençlik Spor İl Müdürü islam Çetin Yıllardır yaşadığımız ve yüzlerce kez dile getirdiğimiz bu sorunlara bir çözüm üretemediği gibi dün akşam Fenerbahçe Spor Klübü Yöneticilerine Şeref Tribününde yeterli yeri ayırmayarak bir Ayıp'a imza atmıştır.Konuklarımız olan bu insanlar Kentimize küstürülecek hale getirilmiştir.Daha geçen hafta Trabzonda oynanan maçta ,Trabzonspor yönetimi ve  gençlik spor il müdürlüğü yetkililerince Diyarbakırspor klübü yönetim kuruluna tam 15 kişilik yer ayrılmıştı.Şimdi soruyorum Sayın İslam Çetin'e Neden Diyarbakırspor yönetim kurulu ve Diyarbakırspor Başkanı Sayın Çetin Sümer ile bu maçlar öncesi görüş alışverişinde bulunulmuyor? Neden sayın Çetin Sümer muhattap alınmıyor ? Stadyumun kiralanması sürecinde bir çok engel çıkararak ve fahiş bir kiralama bedeli çıkartarak Stadyumu Diyarbakırspor klübüne kiralatmadınız.Şimdide dün akşam yaşanan Şeref Tribünü Rezaletine yol açarak bu kadim klübü ve değerli Başkanını Fenerbahçe Yönetim Kuruluna ve spor kamuoyuna karşı küçük düşürdünüz? REZALET'in üçüncü sırasında siz varsınız.

      Taraftar grubu Yöneticileri,İyi niyet çabalarınızın olduğunu biliyordum.Bunu hafta boyunca dilede getirdiniz.Haberlerinize sitemizde genişçe yer ayırarak size en büyük desteğide veren yine bizler olduk. Ama bir şeyi beceremidiniz,Bundan önce olduğu gibi yine beceremediniz.Neyimi? Tribün İdareciliğini,diğer bir deyimle Tribün Liderliğini.O Tribünlere Hükmetme becerisini bir türlü öğrenemediniz.. Küsmece,Darılmaca yok! İyi niyetinizi artık gösterebilmeli kendi özeleştirinizi kendi içinizde yaparak sağlıklı bir Klüp Taraftarlık Derneğinin yapılanmasını Eğitim desteğinide alarak hayata geçirmelisiniz.Çünkü eğer sağlıklı ve koordineli,kendini eğitmiş,ileri düzeyde Taraftarlık Derneğinin Altyapısını edinmiş ve o Kültür ile yoğrulmuş bir Taraftarlık bilinci,Tribünlerede o kültürü kendine almış insanların gelmesine yer açacaktır ve Diyarbakırspor Tribünleri eskiden olduğu gibi hakkettiği değeri bulacak ve taraftar profili gözle görülür bir şekilde takdir edeceğimiz bir düzeye oturacaktır.Dedim ya darılmaca yok! REZALET'in dördüncü sırasındasınız.

       Futbolu konuşamadık,konuşmak istemiyorum daha doğrusu.Çünkü memleket sevdası,memleketin imajı ve bu imajı düzeltme yönünde yazacağımız her harf benim için daha önemli.Dünden beri sayısız gazeteci arkadaşlar ve sayısız spor medyasından  diğer illerden arayıp size ne oldu? Niye Diyarbakırda bu olaylar yaşandı diye sordular.Onlara sadece bilemiyorum dedim,sadece bilemiyorum diyebildim.Çünkü suç hepimizin,hepimiz Diyarbakırlıyız,İyisi ile Kötüsü ile herşey Diyarbakıra mal edilecektir,bunun bilincinde olup,Özeleştirilerimizi yapıp bu kentte yazık etmemeliyiz.

    son  olarak, dün geceki REZALET'en ötürü tüm spor kamuoyundan ve Fenerbahçe Spor Klübünden başta şahsım ve  Duyarlı  Gerçek diyarbakırlılar ve Diyarbakırsporlular adına  özür diliyorum.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1763 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com