Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum

A+A-

Anayasa değişikliklerinin mecliste 367 kabul oyunu bulması imkânsız görülmektedir. Çünkü ne Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi ne ikinci derecede bulunan muhalefet Milliyetçi Hareket Partisi kesin kabul etmeyeceklerini ret edeceklerini açıkladılar diyaloga bile girmek istemediler. Barış ve Demokrasi Partisinin de diyalogdan yana, ancak beklentileri paralelinde hareket edecekleri görülmektedir. Bu beklentilerinin esasını sanırım seçim barajının makul seviyeye indirilmesi oluşturmaktadır. Aslında bu da demokratikleşme çalışmalarında Adalet ve Kalkınma Partisinin Halkın tercihlerinin eksiksiz meclise yansıması açısından samimiyetinin testi olacaktır.

367 kabul oyunu bulamayan Anayasanın tadil çalışmaları acaba 330'un üzerinde kabul oyu alabilecek mi, ? Alamadığı takdirde çalışmalar hüsranla son bulacaktır. İktidar Partisinin meclisteki temsil sayısı bu sayıyı karşılamaktadır. Ancak iktidar partisinin fire vermesinden söz edilmektedir. Yaklaşık yirmiye yakın milletvekilinin bu çalışmaları benimsemediği ve oylamada da desteklemeyeceği söylenmektedir. Eğer böyle ise Adalet ve Kalkınma partisinin işi zor ve seçimin de yakın olacağının işareti olacaktır.

Anavatan Partisi de güya dört eğilimi birleştirmiş, milli birlik potasında yeni bir hareket çıkarmıştı. Ne oldu Anavatan Partisine yerinde yerler esiyor, dört eğilimdeki insanlar evli evine köylü köyüne diyerek kendi düşünce yapılarına uygun partilere döndüler. Demirel Özal mücadelesinde, Özal'ın vefatıyla Özal'ın misyonuna sahip çıkanlar Adalet ve Kalkınma partisine geçince Anavatan Partisinde bu misyonu sürdürecek kimse kalmayınca, Özal'ın Anavatan Partisi Demokrat Parti adı altında, Doğru yol (Adalet Partisi ) misyonuyla sağı birleştirme çalışmasıyla son buldu ve Özal Demirel mücadelesinde son raunt Demirel'in oldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi de Sayın Turgut Özal'ın Anavatan partisi gibi çatı partisi oluşturdu. Şimdi bu çatı Partisinde gerek Anavatan Partisinden gelen, Gerek Milliyetçi kökenden gelen ve gerekse Doğru yol partisinden gelenlerin içinden mızıkçılık yapanların çıktığı söylenmektedir. Olacağı buydu eninde sonunda evli evine köylü köyüne dönecek. Sekiz yıldır İktidarın nimetlerinden faydalananlar bu gün yan çiziyorlarsa Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticilerinin de şapkalarını ellerine alıp düşünmeleri gerekir.

Eğer 330 ve üzeri kabul oyu çıkarsa referanduma gidilecektir. Eğer söz konusu milletvekilleri kabul oyu kullanmazlarsa Adalet ve Kalkınma Partisi halktan nasıl referanduma evet demelerini bekleyecektir. Kendi milletvekillerini ikna edemeyen İktidar Partisi, vatandaşı nasıl ikna edecektir sorusu sorulacaktır. Basında ismi geçen milletvekillerinin bu konuda açıklama yapmaları veya basın toplantısı yapmaları gerekir. Acaba diyorum, yeni seçim döneminin ayak sesleri duyulmaya başlandı, yoksa bu konuda onlara göz kırpanlar mı var diye düşünmeden de edemiyorum.

Ayrıca ekonomik darboğazın halkın canına tak ettiğini de İktidarın bilmesi gerekir, bu sorunun da Referandumun evet oylarına olumsuz etki edeceği de göz önünde tutulmalıdır.

Demokrasi güzel güzel de, demokrasi açların karnını doyurmuyor.

Saygı ve Selamlarımla

 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT