28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Yaşar İÇEN / Yazar ve Program sunucusu


Ramazan tadında dostlar

07 Haziran 2016 Salı 12:09

*Bir imbat esintisi ile kapımızı çalan ; ev baklavası tadında , sohbet dolu ramazanlarla büyüdük biz .*
Çocukluğumda ki ramazanlara dair ne güzel anılarım var ." Acaba bu aksam komşulardan hangi yemekler gelecek" merakı , gündüz vakti ve iftar sonrası sohbetler , ramazanın son haftasına damga vuran ev baklavası ve kalburabastı hazırlıkları.

Çocukluğumda ki İzmir ramazanları böyleydi.Sohbet , birliktelik ve paylaşım doluydu . Malum Egenin suyunu içen , havasını soluyanlar konuşmayı ve sohbeti çok severler ( canlı tanık olarak karşısızdayım ).
Bayrama bir hafta kala tatlı telaşı başlardı.Kocaman tepsilerde (iki kişi zor taşırdı ) baklavalar açılırdı .Hergün bir evde toplanırdı tüm komşular , bu işlemi eğlenceye dönüştürürlerdi.

Uyku mu ?Asla !!! Uyku ile oruç iki zıt kutuptu.Gün dolu dolu ve keyifli yaşanırdı  ki ramazanın tadı çıksın . Şimdi bakıyorum da sanki tüm herkes ameliyat öncesi narkoz modunda ramazanı bitirmeye çalışıyor . Saat 15:00 e kadar yatılır mı ya !! Yazık o güne ,o günde ki güzelliklere .O zaman orucu  siz değil uyku  tutuyor .Camiler , parklar ve yeşil alanlar ; vurgun yiyip kıyıya vurmuş balıklar gibi insan kitleleri ile dolup taşıyor.Bi silkelenin allahınızı severseniz . Zulüm değil , hayır ve güzellikler ayı  Ramazan.Bu tavırlarınızla küstürüp yollamayın onu .
Ramazanın gelişi hayırlı bir olaya daha vesile oldu.Boy boy , kare kare paylaşılan yemek masalarını bir ay görmeyiz artık .

Şükür yarab sen nelere kadirsin , bizi kısa sürede olsa kurtardın bu azaptan.
Ramazan dan bu kadar bahsetmişken *ramazan tadında ki * insanlara da değinmezsek olmaz.
Kimi insan ramazan tadındadır ; huzur verir bulunduğu ortama.Güven verir ona inananlara .Yardımını esirgemez elinden geldiğince .Bu durum onlara aile mirasıdır , mizacıdır.
Şükürler olsun ki böyle çok dostum var.

* Ramazan tadında huzur veren dostlarım iyiki varsınız *.
Haftasonu Şanlıurfa daydım.Ramazan öncesi hem ziyaret hemde iş sebebiyle. Urfa yı anlatmaya hacet yok .Harika bir şehir.Yaşanan olaylardan dolayı turizm etkilenmiş fakat şehir mağrur duruşunu asla bozmamış.
Bu arada hemen bir dip not vereyim; Urfa ya giderseniz # ELÇİ Konağına # mutlaka uğrayın.Tarihi apart otel.Tarihi yapısı , yemekleri , hele kahvaltısı mükemmel .Benim favori mekanım . İşletmecisi bir kadın.Burada elde ettiği işletme başarısından dolayı tekrar tebrik ediyorum kendisini.Hem konaklayın hemde tarihte yolculuk yapın.Açık müze tadında bir mekan.Orada yaptığım kahvaltı beni gün boyu tok ve zinde tuttu.Herşey ev imalatı.Kendimi kaptırıp çok yediğimi , başımı masadan kaldırınca fark ettim.Muhtar Hüseyin ; " bu kadar yemek nereye gidiyor " der gibi şaşkın şaşkın  bakıyordu.

Ramazan tadında huzur veren DOSTLAR demiştim ya işte Muhtar Hüseyin Korkmaz da bunların önde gelenleri.Son Urfa ziyaretimde tüm asaletini , mütevaziliğini , beyefendiliğini gösteren değerli muhtarıma buradan tekrar teşekkürlerimi sunmak istiyorum.Urfa halkı Muhtar Hüseyin Korkmaz a hayran.Tam 22 yıldır kendi bölgesinde muhtarlık yapıyor.Öncesinde de rahmetli babası aynı görevi çok uzun yıllar yürütmüş.Şehrin hangi noktasına gitsek Muhtar Hüseyin i ve rahmetli babasını tanımayan , sevmeyen ,saygı ile yanmayan yok.Çok saygı duyulan , çok sevilen insanların yanında olmak beni keyifli ve gururlu kılıyor.Bu kadar sevgi ve saygıya ulaşmış insanların , sizi kıymetli görüp hürmette kusur etmemeye çalışmaları çok mutlu ediyor beni.Değmeyin keyfine .

Muhtar Hüseyin Korkmaz şehirde adeta siyasi bir otorite . Seçim öncesi tüm siyasi partiler destek için onun kapısını aşındırıyor.Çıkan her sorunda ona koşuluyor uzlaşı için.Türkiye nin ve dünyanın pekçok yerinde tanınıyor , seviliyor.Ayağı Urfa ya değen her değerli şahsiyet onun dostu.Rahmetli GAFFAR OKKAN da çok yakın dostu imiş.Gaffar Okkan Diyarbakır dan önce Şanlıurfa da  görev yapmış ve Muhtar Hüseyin ile tanışmışlar .
Çok dolu , deneyimli , görmüş , geçirmiş bir adam Muhtar Hüseyin.Çevresindekiler her seçim siyasete girmesi konusunda onu destekliyor . Fakat onun buna hiç niyeti yok .Akıllı adam bizim Muhtar.

# Herkesin faydalı ve ait olduğu bir yer vardır.Ben muhtar olarak daha çok faydalı olurum # diyor.Bu konuda kendisine destek verdim.

Senin vesilen ile ramazan tadında ki tüm dostlarıma tekrar selam olsun Muhtarım.
# RAMAZAN GELMİŞ HOŞ GELMİŞ . EVLERİMİZE ; HUZUR , BOLLUK , BEREKET , SAĞLIK ,BARIŞ ,BAŞARI VE İNSANLİK TOHUMLARINI EKER DE GİDER İNŞALLAH.#

Bu yazı toplam 6654 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com