1. YAZARLAR

  2. Abdulkadir Nur GÖRDÜK

  3. RAMAZAN AYINA GİRERKEN…
Abdulkadir Nur GÖRDÜK

Abdulkadir Nur GÖRDÜK

Şair / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

RAMAZAN AYINA GİRERKEN…

A+A-

Bir Ramazan ayının arefesindeyiz ve elimizden geldiğince yapacağımız ibadetten feyz, bereket, ders, sevap almak için uğraşacağız.


Öncelikle Yüce Rabbimizin emri olduğu için oruç ibadetimizi Onun istediği şekilde yerine getirmeye çalışacağız. Bize insan olmayı, müslüman olmayı, akıllı olmayı ve bu ibadetin temeli olan sabretmeyi  nasip ettiği için şükredeceğiz. Bunun dışında bize rızk verdiği için, ibadeti yapmak üzere sağlık ve huzur nasip ettiği için, bizlere bahşettiği insani özellikler ve Dünyevi nimetler için şükredeceğiz.


Buradan hareketle aklımıza gelen ve gelmeyen bütün kazanımlarımız için teşekkür edeceğiz. Allah'a kulluk etmenin verdiği gururla huzur içinde olacağız. Komşularımıza ve maddi-manevi  ihtiyacı olan kişilere yardım etmeyi, merhametli, güleryüzlü, güvenilir ve cömert olmayı deneyeceğiz ve inşaallah başarılı olacağız.


Toplum olarak birbirimize yakınlaşmayı, dostluk ve kardeşlik duygularının hakim olacağı ve acıma duygumuzun yeniden kabaracağı, vicdanımızın sesini daha yoğun dinleyeceğimiz günlere az kaldı.


Her yıl olduğu gibi bu yıl da, basın veyayın organlarında, televizyon ve radyo proğramlarında oruç ibadeti ile ilgili sohbetler ve vaazlar konu edilecektir.


Gerek telefonla ulaşarak ve gerekse camilerimizde İlgili sohbeti yapan kişiye sorulan sorular halkımızın büyük çoğunluğunun saf ve samimi merakından olsa gerek hep aynı  çerçevede ve minvaldedir.
Yani, oruçlu iken duş yapmak, göze damla damlatmak, iğne yaptırmak, sakız çiğnemek ve hatta gülmek orucu bozar mı?


gibi sorular ile imanlarını parlatmanın çabası içinde olacaklar. Elbette yapılan her işin eksik yanlarını tamamlamak üzere bilgilenmek gerekir.


Elbette orucu bozan şeyler bütün dini kitaplarımızda ayrıntılı bir biçimde izah edilmiştir. Ancak daha kamil bir ibadet için zihinlerimizi ve vicdanlarımızı kurcalamak istiyorum.


Benim tavsiyem, bu yılki rahmet ve bereket pınarı Ramazan ayımızdaki bilgilenmek üzere davranış biçimimizde biraz farklılık ve değişiklik yapalım.


Şöyle ki, namaz kıldığımızda nasıl ki ibadetin ciddiyeti esasına dayalı kıyam, rüku, sücud, kıraat vb. şartlarını yerine getirirken uyduğumuz beden ve beyin dilini oruca da uygulamak.


Yani, namazda göbeği titreyecek miktar gülmenin, namaz harici konularla ilgili konuşmanın, cevap vermenin namazı bozacağı, sesli gülmenin kahkaha atmanın da namazla birlikte hatta abdesti bozduğu gerçeğinden hareketle bu kez sesli düşünmek istiyorum.


Mesela, oruçlu iken kasden ve bilerek tartıda hile yapmayı namazın adabını ve dolayısıyla namazı bozan gülme gibi düşünmek istiyorum.


Mesela, oruçlu iken kasden ve bilerek başkasına zarar vermek amacıyla yalan söylemeyi ve iftira atmayı bu şekilde düşünmek istiyorum.


Mesela, oruçlu iken hırsızlık yapmayı, rüşvet almayı, zimmet, irtikap, dolandırıcılık yapmayı, kamu malına kasdetmeyi bu şekilde düşünmek istiyorum.


Mesela, başkasının ırz ve namusuna, mahremiyetine yan gözle bakmayı, sözle ve hareketle taciz etmeyi bu şekilde düşünmek istiyorum.


Sadece örneklemeye çalıştığım ve kendimizde, çevremizde çokça rastladığımız İslama ve müslümana yakışmayan bu davranışların oruca verdiği zararı uygun ölçülerde ve biçimlerde çoğaltmak mümkün.


Oruç ibadetimizde sadece boğazımızı ve belimizi korumak değil, elimizi ve dilimizi de koruyamamanın orucu bozabileceğinin bilincinde olmayı hedef edinelim istiyorum.


Herhangi bir TV proğramındaki hocaya sakız çiğnemenin bir adım ötesine çıkalım, zihin çalışması yapalım ve,
“ Hocam, bugün birine iftira attım, orucum bozuldu mu?


“Hocam, bugün malımı satmak için yalan yere yeminler ettim, müşterimi kandırdım, orucum bozuldu mu?
“Hocam, bugün vatandaştan rüşvet aldım, orucum bozuldu mu?


“Hocam, bugün Kamu malına zarar verdim, zimmetime ve cüzdanıma haksız yere ilave yaptım, orucum bozuldu mu?
gibi sorular sormamız ve cevabı beklememiz lazım. Yanıt tatmin edici olmazsa namazdaki gülme örneğini hatırlatmamız ve tekrar yorum beklememiz gerekir diye düşünmek, her ibadette olduğu gibi oruç ibadetimizin de ciddi, düzenli, gerçekçi ve anlaşılır ayrıntılarının olduğunu, en azından bu konuya kafa yormamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.


Rabbim, hepimizin orucunu, ibadetlerini makbul ve kabul buyursun.


Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT