1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Quaresma ve Gündüz Düşü
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Quaresma ve Gündüz Düşü

A+A-

Hakikaten Quaresma'nın antrenman performansını merak etmekten helak olacağım. Bu adam antrenmanda hangi büyülü hareketleri yapıyor ya da hangi bitmez tükenmez enerji ile antrenmanı tamamlıyor da Şenol Güneş'in gündüz ayakta düş kurmasını sağlıyor. Benim sahada gördüğüm Quaresma, üçüncü ligde oynayan bir oyuncunun maç kondüsyonundan daha düşük seviyede bir performans sergiliyor. O kadar ağır davranıyor ki Sirkeci Garı'nda iki çay içtikten sonra bir koşu Akhisar'a ulaşıp, topu ondan kapmam işten bile değil. Quaresma her rakip için aslında tadına doyum olmaz bir kremalı pastadır.

Eğer oyunu enine genişletmek düşüncesine hizmet edeceği fikrinden hareketle Quaresma sahaya sürülüyorsa, topu bu kadar seven bir oyuncunun bu plana sadık kalacağını düşünmek aptallık değilse, kesinlikle safdilliliktir. Quaresma oyunu enlemesine geliştiren bir figür değil. Çünkü Quaresma oyunun ne eniyle ilgilidir ne de boyuyla; o'nun tek derdi fantastik bir aksiyonla rakibi eksilterek taraftarın alkışını toplamaktır. Böyle bir oyuncu, kenara inen topları adrese teslim ortalarla rakip ceza sahasını bombalamayı da düşünmez, çünkü ortadan çok bir fırsatını bulup, kendi başına kaleye yönelmeyi kendi ruhuna daha uygun bulur.

Akhisar karşısında ilk yarıda sergilenen sinik ve o ölçüde kinik oyunun tek sorunlusu ligin son etaplarında oynamayı değil de kazanmayı “sözüm ona” kurgulayan Şenol Güneş'tir. Kazanma düşüncesi oynama düşüncesinden daha da baskın hale gelen Şenol Güneş, her haliyle çok düşük bir form seviyesinde oynayan Sosa'ya da bu planlamada büyük değer biçiyor. Oysa Sosa o kadar gizlenerek oynuyor ki bu gizliliğin oluşturduğu halka Beşiktaş orta sahasında ciddi bir gediğe yolaçıyor.

Topu kesmekten ve kestiği topu da gelişigüzel uzaklaştırmaktan başka hiçbir numarası bulunmayan Akhisarspor adındaki köy ve kelimenin tam anlamıyla futbolu böyle oynadığı için köylü takımına karşı, oynayarak değil de maçı kazanmayı odaklanıyorsanız temelde kendinizi bu takımla eşitliyorsunuz.

Bu maça bu kadar yorum da fazla. Oynamak lazım cancağazım, yeni şeyler söylemek lazım. Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT