Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Pusula...

A+A-

Soylu'nun ki doğru bir tavırdı. Tabela mevzusu, daha başında iyi  düşünülmesi gereken önemli bir kamusal karar olmakla birlikte artık bunun üzerine konuşmak için çok geç. Yerli yerinde bir müdahaleyle yanlıştan dönülmesini sağladı Sayın Bakan. Gerçi önce indirme sonra yerleştirme işleri az buçuk bir algı operasyonu kokusu verdi ama biz artık o işleri geçtik. Gördüğümüzün üzerine yorum yapıp gerisini kurcalamamayı tercih ediyoruz milletçe. Kurcaladıkça kafamız karışıyor, kimseye güvenimiz kalmıyor çünkü.

Bu bölgede, Kürt'e karşı olmakla örgüte karşı olmayı birbirinden ayırarak siyaset yapmak mecburiyetindesiniz. Yeterince gel git yaşamış, gündelik siyasi ihtiyaçların bedelini, hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen, son kuruşuna kadar ödemiş bir halkın karşısında durmak için geçerli hiçbir sebep yok zira.

Çözüm sürecinde paralel devlet için çalıştığı sonradan anlaşılan kamu görevlilerinin iradi tepkisizliğiyle yalnızlaştırılan bölge halkı hemen ardından bölgeye inen devletin demir yumruğuyla sıkıntılı günler geçirdi, geçiriyor. Değişen koşullara intibak kabiliyeti, Dünya üzerindeki başka hiçbir topluma nasip olmamış derecede gelişkin olan bu halk, hala tüm sükuneti ve sabrıyla olup bitecekleri görmek için beklemekte.

Devletin terörle mücadelesi devlet olma bilincinin olağan gereğidir. Şiddete, hele hele masum insanlara yönelik şiddete insani ve İslami bakış açısına sahip hiçbir bireyin destek vermesi beklenemez. Yeterki devlet devletlikten çıkmasın. Yurttaşın kafasında "Bugün böyle diyor,yarın ne der?" sorusu uyanmasın. İktidarın, meşruiyetini ifade etmek adına sürekli atıfta bulunduğu yüzde elli oydan çok daha fazlasını, o bölgedeki yerel yöneticilerin seçimlerde alarak göreve geldiği ve objektif ve hukuki kriterler baz alınarak gerçekleştirilecek yaptırımlarda uygulanacak metodun kamusal  vicdanı zedelememesi gerektiği unutulmasın.

Neticede mesele eğer demokrasiyse, bölge halkının ve genelde tüm Türkiye'nin huzurunu, refahını sağlamaksa, kan ve gözyaşını sona erdirmekse, elbetteki esas olan bunun devlet ve onun legal aygıtlarıyla tesis edilmesidir. Sanıldığının aksine, ülkenin diğer bölgelerinde olduğu gibi Güneydoğu Anadolu'da da halk için en geçerli pusula devletin pusulasıdır. Okun yönü herkes için barışı ve mutluluğu gösterdiği müddetçe Türk'ler için de Kürt'ler için de ne gam var, ne de tasa...

İşin özünde bir sorun yok son tahlilde. Aynı bedende can, cana can veren kan gibiyiz, beraberiz. Bize doğrultulacak neşteri, sahibinin boğazına dayamaya ahdetmişiz...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT