1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Provokatörler İş Başında
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Provokatörler İş Başında

A+A-

    Türkiye tehlikeli bir süreçten geçmektedir, bu süreçten geçerken üzerine vazife olanların gözlerini dört açıp, provokasyonlara ve provokatörlere fırsat vermemesi gerekir. Aksi takdirde sonu alınamayacak durumlar ortaya çıkabilir.


     Van da Sayın Deniz Baykal'ın da içinde bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi konvoyuna yapılan saldırılar, ardından şimdi de Samsunda Demokratik Toplum Partisinin eski Genel Başkanı Sayın Ahmet Türk'e yapılan saldırılar, bir güvenlik zaafının olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Birbirimizin varlığına tahammül göstermek zorundayız. Herkes birbirini olduğu gibi kabul etme durumunda olmalıdır. Eğer geçmişte yaşanan provokasyonlar da olduğu gibi, yine öyle bir sürece girersek ve provokatörler kendilerine provokasyon ortamı bulabilirlerse önü alınamayacak kardeş kavgalarını da beraberinde getirecektir.


     Yine ortalığı karıştırmak isteyenler ortalıkta cirit atmaya başladılar. Nasıl böyle bir ortam bulabiliyorlar, bu provokatörlerin kimlerle bağlantı içerisinde oldukları iyice araştırılmalıdır. Bu son günlerde özellikle tırmanan bu türdeki olaylar, sanki bir yerlerden kardeş kavgasının körüklenmesini yangına benzinle gidilmesini isteyenler tarafından düğmeye basılmış gibi bir olguyu da göstermektedir. 


     İktidarın demokratik açılımından rahatsız olanlar veya on iki Eylülden önce olduğu gibi kurtarılmış bölgeler oluşturmak isteyenler, her zaman var olacaktır, ancak güvenlik güçlerinin görevi bu gibi mihrakların istihbaratını yaparak provokatörlerin provokasyonlarını önceden tespit ederek yaşama alanı vermemeleri görevlerinin gereğidir.


     Bir defa, geçen yıl Muş'un Bulanık ilçesinde meydana gelen olayın mahkemesinin güvenlik gerekçesiyle Samsuna alınması ayrı bir yaklaşım. Madem güvenlik nedeniyle söz konusu dava Samsun'a alındıysa niçin Samsun'da gerekli güvenlik tedbirleri alınmadı güvenlik sağlanamadı. Eski bir Partinin Genel Başkanına böylesi menfur bir saldırı gerçekleştirildi. Gazetelerden okuduğuma göre İçişleri Bakanlığı olayla ilgili iki müfettiş görevlendirmiş, ayrıca Samsun Valiliği de ihmali bulunanlar hakkında gerekli işlemleri başlatmış. Doğru doğru da asıl yapılması gereken olayların önceden istihbaratının yapılması ve olay gerçekleşmeden gereken müdahalenin yapılması değil mi, bunun adına önleyici tedbir denir, biz önleyici tedbir yapamadığımızdan daha çok düzeltici faaliyetlerle meşgulüz, düzeltici faaliyetlerin de ne yazık sonuçları itibariyle özellikle güvenlik konusunda acıları ve üzüntüleri telafisi güç sonuçlar doğurmaktadır.


     Türkiye'nin demokratik rejimi itibariyle vazgeçilmezi olan partiler ve parti liderleri, vatanın her karış toprağına can kaygısı duymadan gidebilmelidir. Hiçbir ilimiz veya ilimizin herhangi bir köşesi asla kurtarılmış bölge konumuna gelmemelidir, çünkü bu vatan hepimizin, hepimizin atalarının şahadetiyle vatan konumuna gelmiştir. Hiç birimizin bir santim bile fazla hakkı yoktur ve olamaz da. Ülke kuzeyiyle, güneyiyle, batısıyla, doğusuyla hepimizindir. Daha sağduyuyla yaklaşmamız gerekir, önce kendimize sonrada dışımızdakilere saygılı olmak zorundayız, hem İnsan olarak hem de Müslüman olarak.


     Saygı  ve Selamlarımla
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT