25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,667
  %0.36
 • Dolar
  3,0794
  %-0.15
 • Euro
  3,3519
  %-0.08
Mehmet ASLAN


Pozantı çocukları

14 Mart 2012 Çarşamba 09:01

Sene 2012, mekan;  Türkiye'nin Adana Pozantı M Tipi Cezaevi…
İnsanlığın ne kadar alçalabileceğine dair bir deney yapılıyor bu cezaevinde:  “Alçaklığın Evrensel Tarihi”ni yeniden yazacak kadar başarılı bir deney…
 
Üç, dört yıldan beridir bu cezaevindeki çocuklar sistematik olarak tecavüz ve cinsel istismara maruz kalıyor.

Uygulama tamamen sistematik. Çocuklar bilinçli bir tercihle oradalar. Devlet-i ali, taş atan çocuklara haddini bildirmeyi kafasına koymuş bir kere.

Hukuk kuralları yerini kindarlıkla değiştirmiş. Suç ve suçlu kavramları tamamen altüst edilmiş. Suçlananın siyasi pozisyonu, suça maruz kalanın kim ve ne olduğu hukuk sistemi denilen komedinin temeline oturtulmuş.

Sivas davası zaman aşımına uğradı; çünkü Sivas vahşetinde bizim “iyi çocuklar”, karşı tarafın kötü çocuklarını yaktı: Bir nevi “dindar gençlik”, “tinerci gençlik” meselesi. Tasnif et, ayrıştır ve icabına bak… Bütün mesele bu.

Sivas davası kapsamında aranan en önemli sanıklardan biri resmi işlemlerini tamamlayıp nikah kıyıyor, çocuk sahibi olup çocuğunu nüfusa kaydediyor, ehliyete başvurup alıyor, ama bir türlü polis tarafından bulunamıyor. Yakanlar “bizim çocuklar” olunca, aramalar neşeli bir körebe oyunuyla yapılıyor demek ki. “Ayy! ben birini yakaladım, kim ola ki”, “keşke gözlerim bağlı olmasaydı da görseydim”. Bu şarlatanlığın adı hiç fena olmadı; “neşeli körebe”

Mesele “taş atan çocuklar” oldu mu (ki bunlar “bizim olmayan çocuklar” statüsündedir) hukuk dibine kadar zorlanır. Bazen o kadar zorlanır ki, dibi delinir. Sadece hukuk değil, uygulamalar da sonuna kadar zorlanır. Bir varmış, bir yokmuş. Bir çocuk varmış, bir çocuk yokmuş… 

Pozantı M Tipi Cezaevi ile ilgili olarak Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 2009 yılında Bakanlık izniyle çocuklarla görüşüp bir rapor hazırlıyor. En az altı kişinin bir arada kaldığı mekanların her tür istismara açık olduğunun belirtildiği raporun dikkate alınmadığı anlaşılıyor.

Öyle anlaşılıyor ki, rapor değil, hazreti rapor olsa da bir şey yazmazmış.

Bu rezalete maruz kalan çocukların bir kısmı serbest kaldıktan sonra yaşadıklarını kamuoyu ile paylaşınca uykumuzdan uyanmış olduk.

Bu çocukların anlatımları şöyle:
15 yaşındaki H.K.; "Bazı arkadaşlarımıza adli tutuklular tarafından defalarca tecavüz edildi. Bazen zorla pantolonlarımızı indirmeye çalışıyorlardı. Yaşadıklarımız anlatılır gibi değil"

17 yaşındaki Ş.A.; "Orada çok kötü şeyler yaşadım. Adliler, boğazımıza ip takıp sıkıyorlardı. Bizi dövüyorlardı. Terörist olduğumu söyleyip öpmemiz için yüzümüze bayrak uzatıyorlardı. Öpmek istemediğinde ise yine dövüyorlardı

T.T. isimli çocuğun yaşadıkları çok daha ilginç. Çıktıktan sonra yaşadıklarını basına anlatan çocuğa yönelik Pozantı Cumhuriyet Savcılığı hemen soruşturma başlatıyor ve savcılık iddiasına göre T.T. hakkında çıkarılan başka suçlardan dolayı yeniden yakalanıyor.

Hukuk bilir savcı şöyle diyor; ''Bu soruşturma kapsamında mağdur T.T, kendisine tecavüz edilmediğini, olayın cinsel saldırı niteliğinde olduğunu söylemiştir. Eylemin hukuki ifadesiyle 'Çocuğun basit cinsel istismarı' suçlaması kapsamına girmesi gerekçesiyle Ö.Y. tutuklamaya sevk edilmiş ancak Pozantı Sulh Ceza Mahkemesince talep yerinde görülmeyerek Ö.Y. tutuklanmamıştır”

Deniz Feneri'ne deva bulmak için Fizan yollarına düşen hukuk erbabı, konu Kürt çocukların cinsel istismarı olduğunda burnunun ucunu görmeyebiliyor.

Cinsel istismar değil de, basit cinsel istismarmış: “Alçaklığın Evrensel Tarihi” yerelleştirilerek yeniden yazılıyor…


Adalet Bakanı Ergin, "Suç oluşturan bir fiil varsa gereği yapılacak" diyor. Bütün bu olan bitene rağmen, Sayın Bakan, “suç oluşturan bir fiil varsa” diyebiliyor. Sayın Adalet Bakanı, suç oluşturan fiiller yoksa 218 çocuğu ailelerinden de kaçırarak neden apar topar Sincan Cezaevine sevk ettiniz. “Tedbir olsun diye” mi?

Sayın Bakan bu çocuklar sizin çocuklarınız olsaydı, yine de “suç oluşturan fiil varsa” mı diyecektiniz? Ki siz adalet bakanısınız ve bu çocuklar da sizin çocuklarınız. Tinerci de olsa, dindar da olsa, taş atan da olsa aslında bu çocuklar sizin çocuklarınız. “Hayır, öyle değil” diyorsanız o zaman siz bu halkın bütün çocuklarının adalet bakanı değil, kendi “iyi çocuklar”ınız adalet bakanı olursunuz ancak.

Pozantı ifşa oldu ve farkına vardık; ancak bu memleketin onlarca Pozantı misali cezaevinde benzer dramlar yaşanıyor.

Van'da meydana gelen depremi bir halka ceza gibi gören zihniyet merhamet değil ancak patoloji üretir. Bu patolojiden, çocuklar söz konusu olsa bile merhamet çıkmaz.

Hukuk sevdiklerinize ikram ettiğiniz bayram şekeri olmamalıdır.

Hukuk, sevmediğiniz birini öldüren bir katille bayrak önünde resim çekme yarışı hiç değildir.

Hukuk bir haktır. Herkesin ama en fazla çocukların ihtiyaç duyduğu bir haktır.

Çocukları bu haktan mahrum edip onları kurtlar sofrasına atıyorsanız, binlerce defa yazıklar olsun size…

Bu yazı toplam 13870 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com