1. YAZARLAR

  2. Tanzer Polat YILMAZ

  3. Patlıcan Yemeği !
Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Patlıcan Yemeği !

A+A-

Biz Doğulular boğazımıza düşkünüzdür. Ne de olsa ana mutfağıyla yükselen lezzet çıtamız ve yemeğe odaklı bir yaşantımız var. Boşuna değil geçmişteki aile facialarımızın çoğunun kökeninde yemek kavgaları yatıyor !

Örneğin benim ailemin erkekleri sabah uyandıklarında öğlen yemeğini, öğlen yemeğini yerken ise akşamı planlarlar. Hangi malzeme, saat kaçta nerden alınacak, eve kaçta teslim edilecek, hanıma yemekle ilgili verilmesi gereken talimatlar neler, dışarda yenecekse Şaban Usta'nın bu aralar morali nasıl, son dönemlerde kimden et alıyor, kulağa gelen arkadaş yorumlarına göre Usta'nın haftalık performansı ne durumda gibi uzayıp giden bir soru listesine cevaplar verilir ve uygulamaya geçilir.

Biz de öyle yavaş yemek, ağır ağır çiğnemek, yemekte sohbet etmek gibi durumlar da söz konusu değildir. Yemek ciddi iştir kardeşim. Herşey beklenildiği gibiyse bize yakışan bir an önce bitirip bir sonraki öğünü düşünmektir. Boru değil, zamanla yarışıyoruz, zamanla...

Mutlaka tüm anneler öyledir ama Doğu anneleri bir başka sanatkardır. Yahu bir insan hiç mi kötü gününde olmaz, hiç mi sakatlık yaşamaz, beraberliğe oynamaz, defans yapmaz... Her yemekte ayrı bir zirve, hep daha iyisi, daha kalitelisi... Ben önce kendi annemin, sonra da bu meziyete sahip tüm annelerin sergilediği bu sanat önünde saygıyla eğiliyorum.

Bu muameleyi yaşamış görmüş modern kentli erkeğin bugünki dramını ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Neden mi ?
Yemeklerin adı vardır değil mi ? Karnı yarık mesela. Ya da güveç, türlü vs. Artık yemeğin adı yok. Şaka değil, valla yok !

Adam geldi işten yorgun argın ve sordu ; Ne var aşkım yemekte ? ( Aşkımın anlamı şu : Bir halt ettim, senin gibi yoğun birine yemek nedir diye sordum, haddimi bağışla, hani sen benim aşkımsın ya, o açıdan )

Cevap : Patlıcan Yemeği !

Buyur burdan yak. Yemeğe dair anlayabildiğin tek ayrıntı içinde patlıcan olduğu. Bazen o da yok, adını "Patlıcan Yemeği" koymuşlar ama patatesten yapmışlar :))))

Niye adı yok ? Atmasyon yemek de ondan. Eve gelinmiş sürüne sürüne , bi yapalım bakalım ne olacak diye başlanmış, ev de ne varsa içine atılmış - vitaminini kaybetmemesine özen gösterilerek tabi - sonunda da gösterdiği yiğitlikten ötürü bir ad verilmiş kendilerine.

Patlıcan Yemeği ! Tüküreyim vitaminine...Adı belli değil tadı belli değil, ab-ı hayat olsa ne fayda !

Eşlikçi yemekler, mezeler vardı dimi önceden. Kuru fasülye-pilav ikilisine kuru soğan, turşu eşlik ederdi. Ne bileyim çorbayla başlardın, meyhane pilavının yanına cacık-salata koyardın. Yemeğin başı belliydi, sonu belliydi yani.

Şimdi ? Yok, şimdi.

Yemekte ne var aşkım ? ( Aşkımı unutmuyoruz, yoksa kuzulkurt var yemekte )

Cevap : Barbunya, pilav !

Bunlardan hangisi başrolde, hangisi en iyi yardımcı oyuncu, neyi yiyeyim de yanında ne yiyeyim ? Çık çıkabilirsen işin içinden :)))

Bunlar en azından yapılanlar. Bir de söylenilen yemekler var. Şöyle ;

Yemekte ne var aşkım ? ( Aferin, böyle devam )
Cevap : Pizza söyledim !

Kime söyledin ? Söyledin de ben ne dedim ? Benim dedem mi İtalyan, yoksa seninki mi ?

Ben tüm bunları kadınları eleştirmek adına söylemiyorum, sakın beni yanlış anlamayın. Artık çoğu çalışıyor, yemeğe yeterli zamanı ayıramıyor, özeni gösteremiyor, buraya kadar tamam.

Tamam da , işte Allah öyle yaratmış, ne yapsın, erkeğin de karayolları hep aynı kavşağa çıkıyor.

Sanki bu yemek işini daha mı ciddiye almalı ne ?

Bakarsınız, modern aile buhranlarını çözüvermiş bir kalemde...

Dipnot : Yazıdaki kişi ve olaylar gözlem ürünüdür. Kimse üstüne alınayım demesin :)))

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT