23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,556
  %0.06
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


ÖZÜMÜZ KÖKÜMÜZDÜR

04 Mart 2010 Perşembe 12:52

Düş üretmek ile düşünce üretmek arasında geçen zaman!.. Ellerimizin arasından nasıl olduğunun farkına bile varmadan kayıp yiten o zaman… Ve sonrası…
Oldukça trajik esasında; böyle olduğu için de her insan ilkin bir şiir; yol aldıkça da şair olur. Kısaca, her insanın beni bir şiirdir, özüne vardıkça şairleşir… (şiir sandığımız duygu aktarımlarını anımsayalım!!!)
Saf enerji nötr olduğuna göre, herkese aittir. Nötr enerji kendi başına ne olumlu ne de olumsuz özelliklere sahiptir; ona düşüncelerimizle kişilik kazandıran bizleriz. Dünyanın ivmelenmelerini de, bensel deneyimlerimizi de şekillendiren şey; düşüncelerdir. Bizlerin düş-ün-me sistematiğimizdir .Yani kelimenin kökenine indiğimizde, düşlerin beynimizdeki ünlenme (bunu seslenme, sesleniş; başka bir açılımla yaşama geçiriş olarak almak gerekir!) süreci olduğunu görürüz. Demek ki, her şeyin bir kökü var!.. Demek ki, düşünce dediğimiz enerji yoğunluğunun temelini düşler oluşturuyor!.. Düşüncenin kökü düş-müş!!! Öyle ise, kökleri pek de kolay geçemeyiz, geçmemeliyiz. Buradaki hassasiyet çok önemli. Çünkü temel önemli. Binanın temeli ne kadar sağlam olursa, o kadar zaman dayanır. İşte, farkına varılması gereken en önemli noktalardan biri, belki başlangıç ve bitiş… Varış çizgisi de diyebiliriz. Artık biliyoruz ki, hakikat köklerde. ÖZÜMÜZ KÖKÜMÜZDÜR (lütfen özleri soy ağacımızla karıştırmayalım).


Tam da burada egoları devreye sokmak istiyorum. Zavallıların eş zamanda tü kaka dışa itilip, alkışlarla içe çekildiği çılgın bir çağda yaşıyoruz çünkü!.. Hakikatte ne oluyor, aslında nötrleşiyorlar. Şaka gibi değil mi?.. Farkında mıyız?.. Henüz değil!.. Neyse… Böyle farkına varmadan oldu bittiye gelmesi insanlık açısından daha da iyi belki.
Düş benseldir. Herkesin düşü kendi gerçeğine göredir, öyle değil mi?.. O halde düş, BENin en belirgin ortaya çıkış halidir ve yaşamsaldır. Öyle boyutlara ulaşabilir ki, kitlevi oluşumlara neden olabilir. Olmuştur da. Gerçekte, dünya ülkelerinin aldığı süreçsel hallerin tümü ortak düşün ürünleridir ve iyice didikleyin, hepsi ortak ben içeriklidir. Mış gibi görünüm tümüyle yanılsamadır; aslında dünyaya bugünkü yaşamsal modelleri armağan eden düşlerin hepsi bendir. Dikkat edin, göreceksiniz: BİZ yoktur içlerinde!!! _mış tır onlar! -meli –malı gibi…


Ego nedir?.. En aşırı uçta bulunan tüm  negatif ve pozitif bensel enerjilerdir. Aklın halleri işte buraya yerleşiktir. Düşler ve haydi ona da düşsel akıl diyelim( herkes onu gerçek akıl olarak kabullenir) birlikte çalışır. Ve bu akıl bir sığınaktır, tamamı ile de yanılsama oluşumludur ve özün kökünden bir hayli uzaktır, çünkü korkaktır. Düşler ben gerçeklerden ürediğine göre, akıl da o ben gerçek düşlerden ürer. Ve ben gerçeğe hizmet eder. Bu aklın içi aynı zamanda çeşitli yan akılcıklarla doludur; kendini korumaya programlıdır. Tıpkı bilgisayarların koruma programları gibi; ne de olsa beyin çok gelişkin bir bilgisayardır. Varın , aklın kendi içindeki hallerini siz düşleyin!.. Saymakla tükenmeyecek sayıda tilkinin (ego kelimesi yerine kurnaz olduğu için seçilmiştir bu hayvan)kuyruğu birbirine bağlıdır ve ben akıl devrede olduğu sürece, tilkilerin kuyrukları da dönenmekten birbirine dolanır durur. ve… Ne olur?.. Ortada gemici düğümünden beter bir düğüm oluşur. Çöz çözebilirsen… Kendine acımak, kendini sürekli ezilen konumunda hissetmek de facia derecede egodur ve inanın korkunç bir hazdır!  Düğüm oluşana kadar her şey benin akışında bir ivme ile devindiğinden, süreç boyunca yaşanan o ıstıraplı haz bizi sadece görmek istediklerimize yöneltir ve körlüğümüzün farkına varamadan sanal ışıkların büyüsünde kendini  hükümran hissetmenin bir anlık  sarhoşluğu ÜSTÜNLÜK hissini lezzetlendirir. Böylece düğüm oluşup, ayaklarımızı da kıskıvrak bağlayana kadar maalesef olanları göremeyiz. Fena olan, çoklukla düğümlerin karşısında naçar kaldığımızda bile neyin neden kaynaklandığını göremeyecek kadar körleşiriz  biz. Aynı anda koruyucu bir başka tilki hızla imdada yetişir muhtemelen.
Bazen ve çoğu zaman bu iş ölene dek böyle sürer gider. Ben akıl, bene öylesi odaklıdır ki, burnundan çekilecek bir kılın ona ne tür yararlar sağlayacağını düşünemeden, yine canı acıyacağı endişesiyle , aman ha beni zarar görmesin diye egoları uğruna olası mutluluğunu feda eder. Çünkü bu, garip olduğu kadar saplantılı bir alışkanlıktır. Ve ne acıklıdır , tüm sanatsal eserler de bu sanal acılardan ve gerçeklerden doğar!.. Umberto Eco ve Salman  Rushdie'den bunca etkilenmemin sebebi budur. Onların yazıtlarına uzamsal dememin de sebebi tümüyle budur!.. Yazarları okuyun, ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Bakmak ve aynı anda görebilmek… Yani, ben gerçeğin de ötesindeki hakikat. Ötesi yok! Farkındalık da bir haldir ve insan evriminde en önemli evredir.

Bu yazı toplam 1189 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com