26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara6 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,627
  %-0.10
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
İsmail Hakkı CEYLAN / Yazar


Otomotiv Sektöründeki Trendler ve Değişimler

18 Mart 2014 Salı 22:07

Günümüzde teknoloji hızla değişmektedir. Hızlı değişen teknoloji ve insan eğilimleri ihtiyaçları, pazar taleplerini de çok hızlı değiştirmektedir.

Değişen teknolojilerin en çok kullanıldığı alan Otomotiv sektörü olmuştur. Otomotiv sektöründeki bir ürünün Etkin Pazar ömrü 3 yıldan daha az sürenin altına inmiştir.Bu durum günümüzde müşterinin ihtiyacına karşılık vermesi için teknolojik çözümlerin hızlı gelişmesi gerekliliğini doğurur.

Otomotiv sektöründeki yeni trendlerden birtanesi ise önümüzdeki dönemlerde otomobil segmentinin küçük ve ucuz ekonomi k araçların olduğudur. Petrol fiyatlarındaki artış tüm dünyayı etkisi altına almıştır.İlerki yıllarda Petrol fiyatındaki artışların hangi seviyede olacağı kesin olarak bilinmediğinden dolayı küçük vede ekonomik araçlara talep artması beklenmektedir.

Son yılarda otomotiv sektörünün büyüyen trendinin çevrecilik vede emisyon değerlerinin düşük olmasıdır. Bu da Otomotiv firmalarının çevreye olan duyarlılığı göstermektedir. Hemen hemen otomotiv sektöründeki bütün firmalar çevreci modeller ile piyasaya giriş yaparak küresel ısınma karşısında çevreye en az zararı vermeyi hedeflemiştir.

Eco Start stop (Çalıştır-durdur) sistemiyle yakıt tüketiminde tasarruf sağlayan bu sistem karbon emisyon unun azalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sistemin çalışması şu şekilde gerçekleşmektedir; Aracın trafikte durması halinde motorun kendini kapatarak ,gaz pedalına basılması halinde ise tekrar çalışır duruma gelmesi ile %10 luk yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Otomotiv firmalarının çoğu Hibrid vede elektrikli otomobil üretimin gelişimine önem vermektedirler.Elektrikli otomobiller çok yakında daha yoğun bir şekilde hayatımıza girecektir.Haliyle bu değişimlere Ne kadar hazır olduğumuzu yaşayacağımız deneyimler ortaya koyacaktır.

Geçmişe baktığımızda otomobillerde kullanılan ABS nin Tek hava yastığının,Elektrikli açılır camlarının,Uzaktan kumandalı anahtarın kullanılması bir devrim niteliği taşımaktaydı.Şimdilerde ise bu terimleri kullanmamaktayız.Günümüzde Kullandığımız terimler ise Hibrit araçlar , Elektrikli araçlar, Bio yakıtla çalışan araçlar,Eco Start stop, Çarpışma önleme yardımcı sistemleri,Park etme yardımcı sistemleri ,Düşük Motor gücü ile yüksek performans sağlayan araçlar ve bunun gibi bir çok yeniliklerdir.
Teknoloji nin hızla değiştiğini görüyoruz ve bu değişime sürekli yeni teknolojilerin ekleneceği bilinmektedir. Hayatımıza yeni teknolojilerin girmesiyle farklı deneyimler yaşanılacak.

 Otomobil fuarlarında sergilenen araçlardaki teknoloji farklılıkları otomotiv sektörünün hangi seviyede olduğunu ve gelecekteki oluşumlarının sinyallerini vermektedir.
 

Bu yazı toplam 1888 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com