21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır21 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,486
  %0.79
 • Dolar
  3,0835
  %0.81
 • Euro
  3,3506
  %0.19
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Ötekileştirilen Diyarbakırspor

12 Mart 2010 Cuma 18:48

       Diyarbakırspor ile Bursaspor arasında oynanan,daha doğrusu 17'dakikada yarıda kalan lig maçı hafta boyunca tüm ülke gündemini meşgul etti. O gün Diyarbakır'da stadyumda olan olmayan,maçı izleyen, izlemeyen bir çok kesim ve kişi maçla ilgili çeşitli yorumlar yapıp,değerlendirmelerde bulundular.

Bu Noktaya Nasıl Gelindi

        Peki ne oldu da bu maç bu kadar gergin bir havaya sokuldu? İşte bu soruya cevap verme noktasında geriye gitmemiz gerekiyor yani 7.haftada deplasmanda Bursaspor ile oynanan maça… 7.haftada deplasmanda Bursaspor ile oynanan maç futbol oyunundan çok,Bursaspor taraftarlarınca Diyarbakırspor taraftarlarına yapılan linç girişimi ve atılan siyasi sloganlar ile gündeme geldi Bursa da oynanan Bursaspor ile Diyarbakırspor arasındaki ligin ilk devresindeki maç,tam da İktidar Partisinin adına ''Kürt Açılımı''dediği siyasi icraat girişimine muhalefet partileri ve bazı çevrelerin eleştirilerinin yoğun olduğu bir dönemde oynanmıştı.O gün Bir kentin tümünün potansiyel suçlu gösterilip,ötekileştirilmesi, spor arenasındaki bir lig maçı üzerinden o kentin temsilcisi durumundaki bir futbol takımı olan Diyarbakırspor üzerinden hesap kesilmeye çalışılması, Diyarbakırspor takımına yönelik siyasi ve ırkçı sloganların atılması,Diyarbakırsporu rencide edici pankartların açılması,maç içinde iki defa diyarbakırspor takım bayrağının bayrak direklerinden Bursaspor taraftarlarınca indirilmesi,tribünlerdeki Diyarbakırspor taraftarlarından 7'sinin kanamalı yaralı olmak üzere toplam 27 taraftarın atılan maddelerle yaralanması,bu yaşananlardan sonra Bursaspor cephesinden herhangi bir kınama veya özür açıklamasının gelmemesi, Maç sonunda Diyarbakırspor klüp başkanı Çetin Sümer'in yaşananlar karşısında ''Ligden çekileceğiz'' açıklaması ve ardından 24 saat sonra TFF aracılığında Bursaspor başkanı İbrahim Yazıcı ile tokalaşıp,kameralara gülümseyip, bir gün önce verdiği ''Ligden Çekileceğiz'' demecini unutup geri adım atması, Diyarbakır'da yaşayan bir çok insanın gururunu incitmişti. Üstüne üstlük bu gelişmelerin üzerinden 2 gün geçmeden T.F.F. P.F.D.K'nın tüm bu olanlara rağmen skandal bir karara imza atarak mağdur olan taraf durumunda bulunan Diyarbakırspor klübüne, yöneticilerine,teknik ekibine yönelik ağır para ve hak mahrumiyeti cezaları vermesi; ve o gün açıkça ''ırkçılık'' yapan suçlu Bursaspor'a sadece 100 bin lira gibi çok komik bir para ceza vermesi,işte! 6 mart 2010 cumartesi günü oynanacak olan Diyarbakırspor Bursaspor maçının gergin geçeceğinin sinyallerini ta o günden vermiş oluyordu.

Maç Haftasında Neler Oldu?

       Bu maçın arefesinde tam bir hafta boyunca Diyarbakır yerel basını,hafta sonu oynanacak olan maç öncesi kentte artan tansiyonu düşürmek ve çıkabilecek olayların kentin imajına ve daha da önemlisi Diyarbakırspor takımına süper ligde kalma yolunda vereceği zararları kaleme alan bir dizi yazıyı ardı ardına yazılı ve görsel medya aracılığıyla yayınladı. Fakat çeşitli taraftar forumlarında ve internet sitelerinde Bursaspor taraftar grupları Diyarbakıra takımlarını desteklemek için gelmek istediklerini beyan edip,hatta oynadıkları Sivasspor maçından sonra da Diyarbakırspor aleyhine çirkin tezahüratlarda bulunup bu çirkinliklerini taraftar forumlarında Diyarbakırlılara hakaret eden videolara çekip yine o forumlarda yayınlatmışlardı.

         zaten gergin olan kent,iki takım taraftarlarının sanal ortamda birbirlerine atıp tutmalarıyla maç öncesi patlama noktasına gelmişti. Diyarbakır il spor güvenlik kurulu işte tam da bu gelişmeler ışığında olası tehlikeyi sezip Bursaspor taraftarının Diyarbakıra gelmesine izin vermeyerek kanımca doğru bir strateji izlediler.Fakat bu karardan sonra Bursaspor taraftarı yine ortamı germeye çalışmış hatta Bursa Valiliğine gidip alınan kararı eleştirip Bursa Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ile saygısızlık boyutuna varan tartışmaya girişmişlerdi.

       Bursaspor takımı maçtan 1 gün önce Diyarbakıra gelmiş ve Diyarbakır emniyet müdürlüğünün o güne kadar görülmemiş üst düzey bir güvenlik tedbiri almasıyla havaalanından kalacakları otele sorunsuz bi şekilde intikal ettirilmişti. Bursaspor takımının kente geldiğini duyan Diyarbakırsporlu taraftarlar Bursasporun kaldığı otelin önünde gece boyunca sadece rakibin maça olan motivasyonunu bozacak şekilde kendi takımları lehine tezahüratlarda bulunmuş,herhangi bir şekilde hiçbir Bursasporlu yönetici veya futbolcuya zarar verecek fiili bir harekette bulunmamıştır.

Diyarbakır'da o gün neler oldu?

          Diyarbakırda o gün maçı basın tribününden takip ettim.Bursalı gazetecilerle beraber Diyarbakırlı gazeteciler aynı tribünde ve bir arada maçı takip ettik.Hiç bir şekilde Bursadan gelen gazeteci arkadaşlarımıza yönelik bırakın en ufak bir kötü sözü,kötü yorumlanabilecek bir mimik hareketinde bile bulunulmadı.

         Saha içerisinde emniyet müdürlüğü gerekli önlemleri almış,maçtan 2 gün önce satışa sunulan biletlerin tamamını tüketen taraftarlar tribünlerdeki yerlerini almışlardı.

Bursaspor'un İddiaları

Bursaspor cephesinin maçtan sonraki iddiaları;

-Futbolcularımız taşlandı,Emniyet görevlileri o taşların stadyuma girmesine nasıl izin verdi?

-Kalecimiz İvankov daha santra yapılmadan taraftarlarca taşlanmaya başladı

-Saha içinde Güvenlik önlemleri maç oynamaya yetecek kadar yeterli değildi

-İstiklal marşı taraftarlarca ıslıklandı

-maçın tamamlanması olanaksızdı

-maçtan sonra kafilemiz canını zor kurtardı

İddialara Cevap

-Bursasporlu kafilesi maçın oynanacağı gün emniyet güçlerinin sıkı tedbirleri sonucu hiçbir olumsuzluk ile karşılaşmadan stadyuma intikal etti. Takım ısınmaya çıktığı vakit büyük protestolarla karşılaştı.Bu sırada tribünlerden bursayı kınayan bir çok tezahürat yapıldı ve bu olanlar tüm stadyumlarda gördüğümüz rakibi yıldırmaya yönelik ve evsahibi ekibin baskısını rakip üzerinde hissettirmeye yönelik çabalardı. Ayrıca o sırada futbolculara pet şişe ve birkaç taş atılmasının dışında kısa süreli bir protesto yapıldı ve Diyarbakır taraftar dernekleri ve yöneticilerin çabaları sonucu bu kısa süreli gerginlik o an geçiştirildi ve iki takımda sahada ısınma hareketlerini tamamlayıp tekrar soyunma odalarına döndüler.İddia edildiği gibi sahaya atılan taşlar dışarıdan içeriye sokulmamış,Diyarbakır ATATÜRK stadının zayıf fiziksel yapısı nedeniyle, taşların tribünlerden sökülüp sahaya atıldığını Emniyet müdürlüğünün maçtan sonra yaptığı açıklama ile anlıyoruz.

-Bursasporlu Futbolculardan Hüseyin Cimşir,Ali Tandoğan ve İvankov'un maçın başlamasından önce tribündeki taraftarlar ile dialoga girmesi sonucu gerginlik had safhaya ulaşmış ve bu gerginlik maçın santra vuruşu yapılmadan Kaleci İvankov'a yoğun şekilde yabancı madde ve taş atılmasına sebep olmuştur.tribünleri asıl geren olay ise Bursaspor kalecisi İvankov'un kendisine atılan taşları tribünlere göndermek istemesi yönünde yaptığı hareket olmuş ve bu nedenle maç yaklaşık 7 dakika geç başlamıştır.

- Saha içinde Güvenlik önlemleri maç oynamaya yetecek kadar yeterli değildi deniyor.Burada şunu belirtmekte yarar var,Diyarbakır emniyet müdürlüğü Diyarbakırda bu güne kadar görmediğimiz çok sıkı bir güvenlik önlemi almış ve bunu çok iyi uygulamıştır.maçın oynanıp oynanmayacağına dair karar T.F.F'nin futbol müsabakalar talimatları çerçevesinde maçın hakemi Kamil abitoğlu'ndadır.

-İstiklal marşı Diyarbakırdaki maçlarda her zaman saygıyla ve marşın sonunda ise alkışlanarak söylenip dinlenmiştir.Bu maçta ise Bursaspor futbol takımı sahaya çıktığı andan itibaren ıslıklandığı için,bu ıslıklamalar Bursaspor takımına karşı istiklal marşı sırasındada küçük birkaç grup tarafından devam ettirilince özellikle bazı çevrelerce bu olay ''İstiklal Marşı'' nın ıslıklandığı yönünde yorumlandı.maçtan sonra Diyarbakırlıları en çok üzende bu konu oldu.

-Maçın tamamlanması olanaksızdı deniyor,bencede maç yoğun tepkilerden dolayı tamamlanamazdı ve maç içinde olaylar maç boyunca devam ederdi.

-Maçın hakemi maçı tatil etmesi sonucu, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü,Bursasporlu yöneticiler ve maçın hakeminin yapmış olduğu istişare sonucu Bursaspor futbol takımını stadyumdan gizlice uzaklaştırılıp havaalanına intikali öngörülmüş, Bu ortaklaşa alınan karardan ne maçı izlemeye gelen stadyumdaki taraftarların haberi olmuş,nede Diyarbakır sporlu yöneticilere alınan karar tebliğ edilmiştir. Diyarbakırsporlu yöneticiler,il valisi ve emniyet müdürü maçın hakemine maçın oynanması yönünde emniyet açısından her türlü garantiyi vermesine rağmen maçın hakemi maçı tekrardan oynatmamıştır. Bursaspor kafilesi stadyumdan uzaklaştırılmaya çalışıldığı sırada ise güzergah boyunca kim oldukları bilinmeyen şahıslarca Bursaspor kafilesini taşıyan otobüs hiç tasvip etmediğimiz şekilde taşlanmıştır.

''Diyarbakırspor'a 3 Maç Tarafsız Sahada Seyircisiz maç'' Böyle Ceza Olmaz! Bumu Adaletiniz?

         Bir ülkede yasalar tüm vatandaşlar için vardır ve yasalar herkes için eşit uygulanır.Demokrasinin,Hukukun gereği zaten bunu gerektirir.Bir ülkede ulusal fubol ligi varsa,o ulusal ligin başında bulunan kurumda o liglerde oynayan tüm klüplere eşit mesafede olmalıdır.Ceza yaptırımında eşit,hak dağıtımında eşit,tesis desteğinde eşit…    

        T.F.F her klübe eşit mesafede durmalıki,klüplerde kendilerini aynı derecede eşit görsünler. Fakat gelin görün ki ülkemizde futbolu yöneten evlere şenlik bir T.F.F ve onun ceza kurulu P.F.D.K var. Bu güne kadar verdikleri skandal kararlar,klüpler arasındaki yapmış oldukları ayrımcılık,birbirinin benzeri olan olaylara birbirinden ayrı verdikleri bir çok tutarsız kararları ile P.F.D.K güvenirliliğini yitirmiştir.Özellikle Diyarbakırspor'a karşı sergiledikleri tutum ve verdikleri cezalar Diyarbakırsporu kafalarında ''ötekileştirdiklerinin'' bir ispatıdır.

       Yarıda kalan bir maç için ''Diyarbakırspor'a 3 Maç Tarafsız Sahada Seyircisiz maç'' cezası vermek Diyarbakırspor hakkındaki keyfi uygulamalarına bir yenisini daha eklediklerinin bir ispatıdır. Diyarbakırspor yönetim kurulu hakkını aramalı ve hemen tahkim kuruluna itirazını yapmalıdır.Diyarbakırspor kimsenin oyuncağı haline getirilmemelidir. Ayrıca Salı günü yarıda kalan Bursaspor maçı ile ilgili karar açıklanacak.T.F.F Yönetim kurulu bu maçı kaldığı yerden tekrar etmelidir.Diyarbakır halkı, Diyarbakırspor taraftarı futboldan mahrum bırakılmamalıdır. Tüm Türkiye Bursaspor maçında Diyarbakırspor'lu futbolcuların maçın oynanması için verdiği çabayı gördü. Atılan taşlara kalkan oldular. Bursa'da oynanan ilk maçta Diyarbakır taraftarlarına atılan "Kahrolsun PKK - PKK dışarı" sloganlarına ceza vermemekle 6 mart 2010 cumartesi günü oynanması gereken fakat yarıda kalan Diyarbakırspor Bursaspor maçının gergin geçmesine yol açtınız.Bari bir kez olsun hakkımızda adil bir karar verin.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 6853 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
BUrsaspor otobüsü
PISMAM Mustafa
Stattan ayrilislarindan sonraki yol guzergaihinda, onlarin oyuncularinin kendi imkanlariyla ve yerel basiniyla cekilen görüntülerden(basina yansiyan) bir tastan basak otobüse isabet eden tas olmamisti. Otobüs icinde ki gülüsmelerinden de anlasilacagi gibi, birbirleriyleeglene eglene havaaalnaina ulastilar.
13 Mart 2010 Cumartesi 09:12
84.171.232.50
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com