1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Organ nakli merkezi hayırlı olsun.
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Organ nakli merkezi hayırlı olsun.

A+A-

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçtiğimiz günlerde çok önemli bir toplantı vardı.

Davete Diyarbakır'da olmadığım için icabet edemedim ama çok önemli bir başarıya imza atan Başhekim Prof. Dr. Yusuf Yağmur, Organ Nakli sorumlusu Dr.M. Veysi Bahadır, Dr Nurettin Ay, Dr. Feza Ekiz ve ekip arkadaşlarını tebrik ederek başlamak istedim yazıya...

Nakil merkezinin ne kadar yoğun uğraşlar verilerek açıldığını en iyi bilenlerdenim.
Allah emeklerini boşa çıkarmasın.
Bir kişi için organ nakli gerektiğinde en zor iş beklemektir.
Her gün ölüyorsunuz ama her gün umudunuz var.
Ve bardak delinmiş sanki her gün bir damla akıyor.
Görüyorsunuz azalıyor azalıyor, sonunda organ geliyor ve yaşama dönüyorsunuz.
Ama gelmezse eriyor, soluyor ve bitiyorsunuz.
 Bunu beklemek çok zor.
Bu durumu ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalan biri bilebilir.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli birim sorumlusu Mehmet Veysi Bahadır yola çıktıklarını ve uzun bir yolun onları beklediğini söyledi. Diğer nakil türlerininde hastaneleri bünyesinde hayata geçebilmesi için çabalarının devam edeceğini vurguladı.  
Son dönemlerde artık prestij olayına dönüştü nakiller, yapmayan hastane ayıplanacak hale geldi. Önce Dicle Üniversitesi ardından Eğitim ve Araştırma Hastanesi başarılı ameliyatları gerçekleştirdiler.
Tedavisi sadece organ nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Türkiye'de organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle kalp, karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatını kısa süre içerisinde kaybediyor. Türkiye'de, yaklaşık 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın 3 günü diyaliz cihazına bağlı olarak 'böbrek nakli olabilmek umuduyla' yaşamını sürdürmeye çalışıyor.
İşte tam bu noktada beyin ölümü gerçekleşmiş bedeni toprak olacak hastaların organlarının  yaşamın devamı için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.
Bir organını yaşarken bağışlayanlar ise gerçek fedakarlığın ne olduğunu gösteriyorlar hepimize…
İbrahim Bikeç, Ramazan Kurt ve Erdihan Doğan nakil sonrası sağlıklarına kavuştular.  Tedavileri sonrası taburcu oldular.
Tabi bunlar basın açıklaması ile anlatıldı, yazıldı, çizildi. Ancak önemli olan bundan sonraki süreç.
Artık bölge merkezi konumundaki ilimizde bu tür ameliyatları gerçekleştirebilecek kurumlarımızın olması ise umuda açılan kapı misali.
Bu kurumlarımızın hizmetlerinin sürekliliği ve kalitesinin takibi işte buda biz basın yayın organlarının ve tabiî ki halkın görevi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT