27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,049
  %1.23
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Özlem KAYA


ÖLÜM CEZASI…

30 Mart 2010 Salı 14:27

“Lakin adalete en yakışan ve en sıcak tutan elbise merhamettir…
                                                                                    Beccaria
Ölüm cezalarının, meşruluğu özellikle 18. Yüzyıl'dan bu yana tartışılagelmiştir.
Zaman ilerleyip insanlarda aydınlanıp bağnazlıktan,doğmalardan kurtuldukça tartışılması yasak konular tartışılmaya ve ussal gerekçeleri de aranmaya başlanmıştır.
Tarih boyunca ölüm cezaları inişli – çıkışlı bir yol izlemiştir. Bazen geri adımların atıldığı, bazen de şiddetli uygulamaların olduğu yerler ve dönemler olmuştur.
Ölüm cezaları, yaşama hakkını ve beden üniformasını ortadan kaldırmaktır. Elbetteki hiçbir hukuk anlayışının, insanı yok etme hakkı olamaz.
Suçların kökeninin oluşumunda; toplumsal bozukluklar, haksızlıklar, eşitsizlikler, çevre ve ekonomik şartlar da ele alınmalıdır. Amaç suçun kaynağını bulup toplumsal dengesizlikleri ortadan kaldırmaktır. Yani bir insanlık suçunun işlenmesine karşı durmak gerektiğine hep inananlardan oldum. Fakat şimdi şunu diyebilirim ki; büyük suçları işleyenlere karşı acımasız bir ceza olmalı, elbetteki leke lekeyle çıkarılamadığı gibi, suç ta suç işlenerek uygulanamaz.
Ama şu bir gerçek ki günden güne ceza evi imparatorlukları kurulmakta, bir suçlu girip bir suçlu çıkmakta. Peki diyorum; çıkan suçlu bir daha suç işlememecesinemi çıkıyor dışarı hayır elbetteki aynı suçtan defalarca yatıp çıkmıştır belkide. Aldığı cezanın hiçbir caydırıcılığı olmamıştır. Cana kıymıştır ve de can almıştır ve halen elini kolunu sallayaraktan ortalıkta bir kişiyi daha yok etmek iç güdüsüyle gezmektedir.
Ölüm olmalı diyorum. Her suçlu suçuna göre cezalandırılmalıdır. Özellikle sapıklar, tecavüzcüler, bebek katilleri, acımadan insan eti yiyenler ve bunları evet  gözümü kırpmadan ben yaptım diyenleri, ceza evlerinde barındırma gayesi gösterilmelimi sizce?
Türkiye Cumhuriyeti'nde tekrar diyorum cezalar caydırıcı değil ve cezalar hak edene uygulanmıyor. Baklava çalan çocuğa çok ceza, fikir düşünceleri yüzünden yargılanana çok ceza, kitap yazana şarkı söyleyene çok ceza, adam öldürene tecavüz edene, seri suçlulara az ceza. Kamu oyuna sunalım acılı anne babalara sunalım, tecavüz mağdurlarına sunalım, vicdan muhasebesi yapalım gerçekten suçlu suçunu kabul etmesine rağmen hak ettiği ceza yerindemi diye… ölüm elbetteki Allahtan olmalı, bir insanın ipini elbetteki bir insan çekmemeli, ama sayın okuyucularım benim mantığım diyorum ve acıyı cekmiş olayları yaşamış olan mağdurların mantığı ve yüreğiyle konuşuyorum bu suç makineleri  ortadan kaldırılmalı bir şekilde. Fikrim sabittir  bu cezalar konusunda. Bir masum ceza yatacağına, bin suçlu dışarıda gezsin daha iyidir. Anlayacağınız Adalet sistemini ve yargıyı ve yasaları mantıklı bulmuyorum. O zaman Salı verin özgür ruhları siyasi fikirleri için yargılananları, onurları için yatanları. Verilen cezalar müebbettir suçsuzlara, verilen cezalar tahliyedir sapıklara.
Biliyorun belki de çok eleştireceksiniz beni, haklı da olabilirsiniz ama düşünce özgürdür.
Benim düşünce ve görüşlerimdir sizinle paylaştığım. Hiçbir suç cezasız kalmamalıdır, her suçlu cezasını çekmelidir. Ruh terbiye ve ıslah edilemiyorsa vede tedavi edilemiyorsa bence o ruh ortadan kaldırılmalıdır. Diğer tertemiz ve masum ruhlara eziyet edip kıymasın diye.
Elbette ki bir suçluyu yok etmekle tüm kötülükleri ortadan kaldıramayız, fakat şuda bir gerçektir ki ibret alınabilir, cezayı ağır gören bir suçluyu caydırabilir ölüm cezaları…
Ve dinimizde bazı istisnalar da katli vacip uygulamalarını yerinde görmüştür.
Suçluya önce her çeşit ıslah yolu gösterilmeli, tedavi edilmeli cezalar verilmeli, fakat bunların hiçbirine yanıt vermiyorsa ve düzelme yoluna girmiyorsa suçlu yok edilmeli, toplum bu suçludan arınmalıdır diye düşünüyorum. Bu suçlulara karşı bir intikam, bir öfke yolu değildir inanın buna. Size işlenmiş binlerce suçtan sadece  birtanesini  örnek verecek olursam;
Bir baba ve oğlu, öz kızına ve kız kardeşine tecavüz ediyor. Kızın yaşı 9.
Yine aynı ailede ikinci kız kurbanlık kızın yaşı 13.
Yine aynı ailede üçüncü kurbanlık kızın yaşı 17.
17 yaşında ki kız evlendiriliyor. Babasından hamile bir şekilde, babasının çocuğunu doğuruyor. 2 yıl sonra evli kız abisinin çocuğunu doğuruyor.
Evlendirildiği adam 73 yaşında.
Küçük kız kardeş evden kaçıyor ve Devlete sığınıyor, başlarından geçen olayları anlatıyor ve herşey gün yüzüne çıkıyor. Baba ve abi yakalınıyor, babanın ifadesi şu; benim tarlamın meyveleri bu meyvelerin tadına ilk ben bakarım daha sonrada oğlum.
Aldıkları ceza 9 yıl.
Neyi değiştirecek bu 9 yıl, neyi geri getirecek. Hergün bin suç ve hergün bin ölüm demek.
Ne masumiyeti geri getirebilirsin nede acımasızca yok edilenleri. Hayvanlar bile acıktıklarında saldırır birbirlerine av amaçlı, oysa insan dediğimiz insancıklar her daim saldırmaya hazır birer suç makineleri. Bu suç aile içine girmişse anneye, babaya, kardeşe, evlada, bebeğe kadar dayattırılmışsa ben burada dur derim durun derim sayın insanlar…
Ve kelimelerim bitti kalemim tükendi sizi kendi yüreğinizle baş başa bırakıyorum.
Ve sözü size bırakıyorum…
 

Bu yazı toplam 7152 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
degişik bir pencereden bakış
ahmet kaya
tamam haklısın ama içeriye girip pişman olanlarda var.bence çözüm olarak hapiste egetim yada vicdan dersi vermelidirler.
31 Mart 2010 Çarşamba 15:46
78.163.79.159
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com