22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


Olmak Ya da Olamamak

09 Şubat 2010 Salı 14:00

Benim açımdan meselenin içinden çıkılır gibi değil. Meselenin ne olduğu ise ayrı bir çıkışsızlık yaratıyor zihnimde. Tamamı çok yönlü ve boyutlu bir karmaşayı andırıyor. Hangi yönden çıkarsam hangi boyuta varırım sorusunun bile çok sesli yanıtı var sanki.Okuduğum edebiyat eleştirmenlerinin hemen hepsi tüm sanat dallarının olduğu gibi edebi gelişimin de  tarih içerisindeki siyasi çizelgelerle-sistem grafiği- belirlendiğini yazıyorlar. Bu durumda siyaseti  insana dair her alanın belirleyicisi olarak düşünmem yanlış olmaz. Bir başka düşüncede bu konumu, Tanrı Sistem ya da Üst Ben olarak da tanılayabilirim.Eğer böyleyse ki, bana kalırsa bir dizi zincirleme yanlışın önünü açan da budur; siyaset bilimi yaratıcılarından aynı anda yaratıcı bir felsefenin önderliğini de üstlenmek gibi bir misyon beklentisine girmem en kaçınılmaz olandır.Türk edebiyatında ilk siyasetnameyi yazan kişi olan   Yusuf Has Hacib’in, Kutadgu  Bilig’i orijinal bir felsefe kitabıdır. Çünkü hem tarih felsefesi hem siyaset felsefesi ve hem de eğitim felsefesini içermektedir.  Yusuf Has Hacib’in siyaset felsefesine göre “Yönetim, yönetilenler için vardır. Esas olan insanın mutluluğudur. İnsan kendisine, toplumuna ve devletine karşı sorumlu olduğu gibi devlet de kendisine, insana ve topluma karşı sorumludur. Böylece birinin diğerlerini ezip yok etmesinin önüne geçilmiş olur.

Zihnim,karmaşanın doğduğu yerin burası olduğu konusunda beni zorluyor açıkçası. Descartes,bilginin doğuştan geldiğini söylemiştir ama biz bu çok yönlü çağrışıma kulak asmaz ve sorunun özüne doğru bize tavan olarak sunulan siyasi platformdan etkileşimle devam edersek , siyaset yapan AYDINLARIN ayamamışlardan daha bilgili olması gerektiği kanısına varırız. Egemen güç, adı üstünde diğerlerine egemen olduğundan yaparız bu belirlemeyi. Herhangi bir düşünce için önce bir düş ve hemen öncesinde bir de bilgi arşivi gerektiğinden, bilgi, düşü yaratanların otağından filizlenip hayat buluyor demektir. Yani, bilgi bilenin tekelindedir…Bu durumda 1070 yılında yazımı bitirilen Kutadgu Bilig isimli eserdeki bilişi hafif bir tebessüm ve özlemle karşılamak gerekiyor. O dönemde yaşayanlar açısından bugün erişilmez olmalı!.. Ve bizler için de o günler bir zamana işaret ediyor işte, o kadarla sınırlıyız birbirimize. Sorumluluğumuz ise hiç yok denecek düzeyde…

İlerleme konusunda söyleyebilecek fazla sözüm olduğunu sanmıyorum, ilerlemelerde çatışma kaçınılmazdır. Fakat; mesele demokrasi, haklar, hukuk ve özgürlük kavramlarına dayandığında ve asırlar evvelinden kaleme alınan eserlere göz atma olanağı bulduğum her keresinde gelişim hakkında aynı sabrı ve suskunluğu sergileyemediğim gerçeğiyle karşı karşıya kalıyorum. Her gelişim, yani evrim, bir öncekinden tutarsız biçimleniyor bana kalırsa. Yukarıda bahsettiğim eserde, o devirde yapılan tanımla demokrasinin hakiki kişiliği belirlenirken, bu gün geldiğimiz yerde gırtlak gırtlağa bir dayanışma içinde bulunmamız ne iç açıcı, ne renkli bir düşün-me boyutudur.Öyle ki, bu görünümü canlı, aktif ve heyecanlı, dinamik bir düşüncenin üst felsefik açılımı olarak değerlendirmenin tadını bile çıkartabilmek mümkün.

Meselenin özüne inmek biraz daha sabırlı davranmayı gerektiriyor olabilir. Fakat meselenin karşısında yer almak için herhangi bir erdeme sahip olmaya da gerek yok. Bizim çarşının sloganı gibi bir karşıtlıktan söz etmiyorum tabii. Orada da var bir karışıklık. Varsın olsun, ilerler nasılsa diyeceğim şimdi, ama karşı olmanın gelişimi, hakiki manada karşıt fikirler üretmek olmalı, her şeye karşı olmak değil!. Karşıt tüm asilerin 13 Şubat’ta ‘Halkı Askerlikten Soğutmak için Sokakta’ olacaklarını duydum söz gelimi… Buna karşıyım mesela; bilgi sahibi olmadan, düş üretmeden, yan yatıp keyif verici maddeler tüttürürken dar bir alanda, geniş ölçekli karşıtlık yaratma çabalarına!!! Hay Allah! Olmak ya da olAmamak, her şey bu kadar basite indirgenebilir mi acaba?.. Daha derin düşler gerek bana kalırsa. 

Bu yazı toplam 1968 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com