1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. OKUL BAHÇELERİMİZ
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

OKUL BAHÇELERİMİZ

A+A-

             Şöyle okul bahçelerine bakıyorum da neler var diye? Genel anlamda 2 adet demir pota, kırık dökük bir betondan yapılmış şanslı olan okullarda ise asfalt dökülmüş bir zemin, kocaman demir bir kapı, dikenli tellerle kaplanmış yüksek duvarlar ve öğretmen veya ziyaretçilerin arabaları var. Başka ne sayabiliriz? ufak tefek birkaç ayrıntı belki hepsi bu. Bumu olmalı sizce bir okul bahçesinde?  Hayır tabi. Batı okulları doğu okullarına göre belki biraz daha şanslı ama onlarda da daha ileriye gitmiyor maalesef. Özel okulların bahçeleri ayrı tabiî ki. Hal böyle iken o bahçelerden çocuklarımız da faydalanamıyor.

            Neler yapılabilir buralarda dilerseniz bunlara bir göz atalım. Çocuklarımızı sakatlıklardan korumak için en başta zeminlerin düzeltilmesi gerekir.  O 2 tane göstermelik demir potaların yerine daha çok sayıda ve daha kaliteli potalar takılmalı. Tabi ki yer müsaitse voleybol fileleri, küçük futbol kaleleri ve diğer malzemeler bırakılmalı. Ama bunlardan en basiti pota sayılarının arttırılması diyorum çünkü potaları takmak için çok büyük yerler gerekmiyor. Duvarlara dahi çok kolay monte edilebilir bu potalar. Çok büyük masraflarda gerekmiyor bu potalar içinde ve zeminler için. Bahçelerin müsait yerlerine banklarda atılabilir. Bunlar gibi daha birçok şeyler yapılabilir Bunları yaptıktan sonrada bu bahçelerimizi çocuklarımızın hizmetine sunduk mu iste size zaman geçirilecek onlarca oyun ve eğitim sahaları. Buralarda spor yapacak bir sürü çocuklarımız, gençlerimiz ve diğer yetişkin insanlarımız olacak.

              Bu bahçelerde spor, sanat ve eğitimle ilgili bir sürü etkinlikler düzenlenebilir. Zamanında Diyarbakır'da ben ve sevgili Engin MEYLANİ arkadaşımızla okul bahçesinde ücretsiz basketbol eğitimleri açtığımız ve başarılı olduğumuz için bunları yazıyorum.  Yani hiçte zor değil yukarıda yazdıklarımız yapmak.

              Bunları okullar kendi imkanları ile, Milli Eğitim imkanları, kaymakamlık veya valilikleri imkanları ile mi yapılır bilmem ama kim yaparsa yapsın bir an önce yapıp hayata geçirelim ve okulların tatil günlerinde bu bahçelerimizi açalım çocuklarımıza. Okul kapılarını kapatmakla, duvarları daha çok yükseltmekle çocuklarımızı hem okullarından hem de spordan soğutmaktan başka bir şey yapmayız.

              Birde okul bahçelerindeki araçlarımızı da lütfen çekelim oralardan. Oralar otoparklar değiller. Yoksa otopark olarak işletenler mi var!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT