Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

OHAL

A+A-

Bizler bölge insanı olarak bu uygulamaya hiç yabancı değiliz. Hatta daha ileriye giderek söylebilirimki bu olağanüstü yönetim şekli zamanında bizim için hayli olağan hale gelmişti. Ülkeler yaşadıkları travmaların ardından tedbir alma refleksiyle bu tür olağan dışı uygulamalara başvurabilirler.Kaldı ki halimizin bu ilandan önce çok olağan olduğunu iddia etmek mümkün değil. Aslında malumün ilanından ibarettir bu karar.
 
Tabi mühim olan bu tedbirler alınırken zaten kolay şeyler yaşamamış insanımızın daha fazla yıpratılmaması. Sorumlulular hakkında yapılan işlemlerin sokaktaki vatandaşı tedirgin etmeden, toplumsal reaksiyonlara yol açmadan yürütülebilmesi. Darbeleri, depremleri, ekonomik krizleri öyle ya da böyle atlatırız. Biz zor zamanlara alışık, dirençli, güçlü bir halkız. Atlatamayacağız tek şey kardeş kavgasıdır, aramızdaki duygu bağının zedelenmesidir, can kardeşliğimizin zarar görmesidir. İşte bundan sakınmalı, birlikteliğimizin en büyük gücümüz olduğunu unutmamalıyız.
 

Şimdi siyaset konuşmanın, zaten yeterince zor olan durumu daha da güçleştirmenin zamanı değil. Sükunetle işlerimize devam edelim ve sokağın, cezalandırmanın değil direnişin yeri olduğunu hiç ama hiç göz ardı etmeyelim. Haksızlığa, zülüme, şiddete direnmek onurlu bir halk için olmazsa olmazdır. Adaletin yerine geçip cezalandırmaya kalkmak ise az gelişmiş toplumlara özgü medeniyet dışı bir tutumdur.
 
 
Esen kalın, mutlu günlere hep birlikte kavuşma dileğiyle...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT