28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Adnan ŞİMŞEK / Gazeteci / Genel Yayın Yön.


O Yumruk , Devlete ve Demokrasiye atıldı

15 Nisan 2010 Perşembe 10:23

Samsun adliyesi önünde yaşanan vahim olay maalesef uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek, bu ülkenin hazin bir demokrasi ayıbıdır.

Bu olayın altında kim veya kimler var, bunların mutlaka ortaya çıkarılması gerekir. Belli ki bir kısım zümre, bu ülkede huzur istemiyor. Son 1 yıldır ortaya çıkan Ergenekon ve Balyoz operasyonlarıyla yaşananları gördükçe, bu ülkede kimlerin nasıl bir hegomonya oluşturmaya çalıştıklarınıda hayretle izlemekteyiz.

Üzülerek ifade etmek gerekir ki, Samsun'da meydana gelen olay, bu ülkenin hazin bir gerçeğidir. O yumruklar kesinlikle Ahmet Türk'e değil, bu ülkenin huzuruna, bu ülkenin kardeşliğine atılmış bir kıvılcımdı. Neyse ki aklı selim açıklamalar ve özellikle hükümet kanadı ile BDP kanadının olaya bakış açıları daha da büyüyecek bu kıvılcımı zamanında söndürdü.

Özellikle Ahmet Türk'ün hastane çıkışında yaptığı açıklamalar, bir çok kişi tarafından ayakta alkışlanacak örnek bir siyasetçi davranışıydı.

Düşünebiliyormusunuz, bunca gergin ve provokeye açık bir ortamda, hassas bir bölgede adliye önüne gönderilen polis sayısı sadece 23. Burada açık bir zaafiyet olduğu her halinden belli.
Bende gazeteci olarak yıllardır bölgede ve çeşitli illerde görev yaptım. Örnek veriyorum. Samsun veya Trabzonlu bir milletvekili veya bir siyasi parti temsilcisi bu bölgeye geldiğinde polis etten duvar örüyor. Veya geçtiğimiz haftalarda Şanlıurfa'daki MHP'nin mitinginde Devlet Bahçeli'nin nasıl korunduğunu sordum orada görev yapan meslekdaşlarıma, aldığım cevap ise bir hayli ilginçti. Gazeteci arkadaşlarım fotoğraf çekmekte bile güçlük çektiklerini söylediler. Şimdi olaydaki çelişkilere bakarmısınız.
TBMM aracı ile oraya giden Ahmet Türk'e yumruk atan bir kişi o kadar polisin içinden manevra yaparak sıyrılıyor ve önce sağ yumruğu ile sonra hızını alamayarak 3 defa daha vurabiliyor. Polisler nerde maalesef yok görüntüde var ama icraatta yok. Kıyamet kopunca ne yapıldı, gariban günah keçisi 1 komiser ve emniyet müdür yardımcısı görevden alındı. Konu böylece kapanmış oldu.
Dünden beri haberleri takip ediyorum. Bakan Atalay'dan tutun herkese daha soruşturma bitmedi gerekeni yapacağız diyorlar. Elbette olay kınanacak, kınanmayacak gibi değil ki…
Ancak kınanırken bile dostlar bizi ekranlardan izlesinler diye yapılıyor gibi.
Bu arada bazı sivri açıklamaları doğru bulmadığım gibi duygusal davranılmasını yakıştıramıyorum.
Türkiye'nin bir çok ilinde herkes kınıyor, yürüyüşler eylemler düzenleniyor. Evet belki tepki gösterilmeli ama kana kanla cevap vermek, yanlışa yanlışla cevap vermekten öte bir şey olamaz.

Çeşitli illerimizde tepkilerin faturası ağır oldu. Ahmet Türk'ün burnu kırıldı ama bir çok gösterici veya güvenlik kuvveti yaralandı. Tabi meseleye bakış açısı çok önemli.
Ahmet Türk'ün hastane çıkışında yaptığı açıklama ile ne kadar olgun bir siyasetçi olduğunu tekrar gözler önüne serdiğini bir kez daha vurgulamak isterim.. Umarız olaylar son bulur ve kan dökülmez.
Hiç kimse böyle bir eylemi onaylayamaz.
Ben yazımın başında olduğu gibi bu saldırının yani,  o yumruğun aslında Ahmet Türk'ten çok devlete atıldığını söyleyebilirim.

Bu yazı toplam 3580 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
yumruk
erdem öztürk
Yumruk yiyen kürt olunca neden ortalık karışıyor herkes yaygara koparıyor acaba yumruğu deniz baykal yeseydide böyle olacak mıydı türk halkının onuru zedelenecek miydi?
18 Nisan 2010 Pazar 02:17
78.163.78.204
yumruk
beko
Yumruk atıldı ne oldu sanki ortalık daha da ateşlendi iki şehit verildi.
15 Nisan 2010 Perşembe 23:41
78.165.76.175
NEYİ TARTIŞIYORUZ.DEMOKRASİYİMİ
ihsan ersönmez
Hadi ordan bize heryerde yumruk atıltı.bursada atıldı antepte atıldı o çirkin sloganlar halen samsunsunda ırkçı ve faşist kesimlerin sayın türke atılan yumruk o yumruk kürt halkına atıldı ama biz oyuna gelmiyeceyiz yüreğimizlen onurumuzlan hem sahada hem demokrasin nasıl kürt halkının iç.inda işleyeceğini göstereceyiz yine dün o çirkin sahneler tekrarlandı.bir mhp yöneticisi sayın sakıkın rahmetli eşinin mezarı burda olmasın diye yine küstü.biz neyi tartışıyoruz demokrasiyi hadi ordan.
15 Nisan 2010 Perşembe 12:58
78.191.235.250
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com