1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. O Yumruk , Devlete ve Demokrasiye atıldı
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

O Yumruk , Devlete ve Demokrasiye atıldı

A+A-

Samsun adliyesi önünde yaşanan vahim olay maalesef uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek, bu ülkenin hazin bir demokrasi ayıbıdır.

Bu olayın altında kim veya kimler var, bunların mutlaka ortaya çıkarılması gerekir. Belli ki bir kısım zümre, bu ülkede huzur istemiyor. Son 1 yıldır ortaya çıkan Ergenekon ve Balyoz operasyonlarıyla yaşananları gördükçe, bu ülkede kimlerin nasıl bir hegomonya oluşturmaya çalıştıklarınıda hayretle izlemekteyiz.

Üzülerek ifade etmek gerekir ki, Samsun'da meydana gelen olay, bu ülkenin hazin bir gerçeğidir. O yumruklar kesinlikle Ahmet Türk'e değil, bu ülkenin huzuruna, bu ülkenin kardeşliğine atılmış bir kıvılcımdı. Neyse ki aklı selim açıklamalar ve özellikle hükümet kanadı ile BDP kanadının olaya bakış açıları daha da büyüyecek bu kıvılcımı zamanında söndürdü.

Özellikle Ahmet Türk'ün hastane çıkışında yaptığı açıklamalar, bir çok kişi tarafından ayakta alkışlanacak örnek bir siyasetçi davranışıydı.

Düşünebiliyormusunuz, bunca gergin ve provokeye açık bir ortamda, hassas bir bölgede adliye önüne gönderilen polis sayısı sadece 23. Burada açık bir zaafiyet olduğu her halinden belli.
Bende gazeteci olarak yıllardır bölgede ve çeşitli illerde görev yaptım. Örnek veriyorum. Samsun veya Trabzonlu bir milletvekili veya bir siyasi parti temsilcisi bu bölgeye geldiğinde polis etten duvar örüyor. Veya geçtiğimiz haftalarda Şanlıurfa'daki MHP'nin mitinginde Devlet Bahçeli'nin nasıl korunduğunu sordum orada görev yapan meslekdaşlarıma, aldığım cevap ise bir hayli ilginçti. Gazeteci arkadaşlarım fotoğraf çekmekte bile güçlük çektiklerini söylediler. Şimdi olaydaki çelişkilere bakarmısınız.
TBMM aracı ile oraya giden Ahmet Türk'e yumruk atan bir kişi o kadar polisin içinden manevra yaparak sıyrılıyor ve önce sağ yumruğu ile sonra hızını alamayarak 3 defa daha vurabiliyor. Polisler nerde maalesef yok görüntüde var ama icraatta yok. Kıyamet kopunca ne yapıldı, gariban günah keçisi 1 komiser ve emniyet müdür yardımcısı görevden alındı. Konu böylece kapanmış oldu.
Dünden beri haberleri takip ediyorum. Bakan Atalay'dan tutun herkese daha soruşturma bitmedi gerekeni yapacağız diyorlar. Elbette olay kınanacak, kınanmayacak gibi değil ki…
Ancak kınanırken bile dostlar bizi ekranlardan izlesinler diye yapılıyor gibi.
Bu arada bazı sivri açıklamaları doğru bulmadığım gibi duygusal davranılmasını yakıştıramıyorum.
Türkiye'nin bir çok ilinde herkes kınıyor, yürüyüşler eylemler düzenleniyor. Evet belki tepki gösterilmeli ama kana kanla cevap vermek, yanlışa yanlışla cevap vermekten öte bir şey olamaz.

Çeşitli illerimizde tepkilerin faturası ağır oldu. Ahmet Türk'ün burnu kırıldı ama bir çok gösterici veya güvenlik kuvveti yaralandı. Tabi meseleye bakış açısı çok önemli.
Ahmet Türk'ün hastane çıkışında yaptığı açıklama ile ne kadar olgun bir siyasetçi olduğunu tekrar gözler önüne serdiğini bir kez daha vurgulamak isterim.. Umarız olaylar son bulur ve kan dökülmez.
Hiç kimse böyle bir eylemi onaylayamaz.
Ben yazımın başında olduğu gibi bu saldırının yani,  o yumruğun aslında Ahmet Türk'ten çok devlete atıldığını söyleyebilirim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum