1. YAZARLAR

  2. Yılmaz BÖRÜKOÇİN

  3. Nice Yaşlara Diyarbakırspor...
Yılmaz BÖRÜKOÇİN

Yılmaz BÖRÜKOÇİN

Spor Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Nice Yaşlara Diyarbakırspor...

A+A-

Sevdam,Tuttuğum,Tutmaktan onur duyduğum tek fubol takımı,benim için,bilinmezliğin ötesinde bilinen tek gerçek…

24 Haziran 1968'de kurulan ve 50'inci yaşına basan Diyarbakırspor'umuz, Diyarbakır 2.Amatör Kümede mücadelesine devam ederken iyisi kötüsüyle 49 yılı geride bıraktı.

İyi ki doğdun ve iyi ki büyük taraftarın ve sevenlerinle halen varsın!

Daha Nice Yıllara Diyarbakırsporum.

Diyarbakırspor'un yaş gününe binaen bu yazımda Diyarbakırspor'umuzun kuruluş aşamasında yaşanan hadiseler ve ilk futbol sezonu ile ilgili bilgileri ve o ilk sezonu tekrar o günlere giderek kısa notlar halinde anımsatmak istiyorum sizlere.

 

* Şimdiki Diyarbakır Atatürk stadı yani eski adıyla Şehir Stadyumu iki adet 500'er kişilik portatif tribünleri olan etrafı duvar ve tel örgüler ile çevrili bir şekilde kent'in sahası olarak hizmet verirken taraftarların isteklerine cevap veremeyince şimdiki Kapalı tribün temeli 1963 Yılında atılıyor.

* O zamanki il valisi Namık Kemal Şentürk, spora yatkınlığıyla bilinen Nejat Cemiloğlu'nu Beden Terbiyesi Bölge Müdürü olarak atıyor ve göreve gelir gelmez stadyumun kapalı tribün temelini13 Temmuz 1963 yılında atan isimde daha sonra Diyarbakır belediye başkanı ve Diyarbakırspor klübü'nün kurucusu ve ilk başkanı' da olacak olan Nejat Cemiloğlu oluyor.

*Portatif tribünlerin yıktrılıp şimdiki açık tribünlerin yapımına kapalı tribünün tamamlanmasından sonra başlanıyor ve yine bu tribünlerin yapımında'da sayın Nejat Cemiloğlu'nun önderlik ettiğini ve büyük emekleri olduğunuda belirtmekte yarar var.

*Diyarbakırspor'u kurmak için amatör ligde en başarılı 5 amatör takıma teklif götürülüyor. Bu takımlar ,Yıldız Gençlik,Dicle Gençlik,Ülküspor,Karacadağ, ve Ayspor takımlarıdır. Bu 5 takımdan ikisi bu teklifi kabul ettiğini,bunların Dicle Gençlik ile Yıldız Gençlik spor klüpleri olduğunu,diğer 3 takım ise kendi aralarındaki ezeli rekabetten dolayı birleşmeye sıcak bakmayıp sadece manevi olarak destek verebileceklerini teklifi yapanlara beyan ediyorlar.

*Diyarbakırspor'un kurulmasına yönelik birleşme teklifini kabul eden Klüplerden Yıldız Gençlik'in yöneticilerinin Nihat Önder ve Yunus Tokat,Dicle Gençlik'in yöneticilerinin ise Şeyhmus Tatlıcı,Mehmet Deveci ve Nazmi Çakın olduğunu. Birleşme teklifini kabul etmeyip sadece manevi destek verebileceklerini beyan eden Klüplerin yöneticilerinin ise, Ayspor'dan Turan Köse,Necat Dilan,Şeyhmus Kozoğlu,Ülküspor'un İzzet Nakışçı,Karacadağ spor'un ise Cahit Kargı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

*Merak edenleriniz olabilir diye Dicle Gençlik ile Yıldız Gençlik'in Diyarbakırspor'u kurmak için birleşmelerinden önce aralarında son kez oynadıkları amatör lig maçının 3-1 Yıldız Gençlik'in galibiyetiyle sonuçlandığınıda belirteyim.

* Diyarbakırspor'u kuran klüplerden Yıldız Gençlik Klübü'nün1930,Dicle Gençlik Klübü'nün ise 1950'de kurulmuştur.

*Diyarbakırspor'un forma rengi olan Yeşil-Kırmızı'yı, Yeşil-Beyaz renkli Dicle Gençlik'in Yeşil'inden,Sarı-Kırmızı renkli Yıldız Gençlik'in Kırmızı'sından almıştır.

* Dicle Gençlik ile Yıldız Gençlik'in Diyarbakırspor'u kurmak için birleşme kararı almalarının ardından klüp isimlerinin Diyarbakırspor olarak değişikliği için ilk önce Dicle Gençlik Klübü'nün Olağanüstü Kongre kararı alıp Dilan Sinemasında yapılan kongrede ismini Diyarbakırspor yaptığını,ardından bir hafta sonra Yıldız Gençlik Klübününün bu defa kongre kararı alıp ''Diyarbakırspor ile birleşmek istiyoruz ''diye kongrede öneri sunmaları ve bu önerilerinin kabul edilmesiyle iki klüb resmi olarak birleşmiş ve Diyarbakırspor adını almışlardır.

*Birleşmenin tamamlanmasından sonra 24 Haziran 1968 tarihinde Diyarbakırspor resmen kurulmuş ve Başkanlığını Nejat Cemiloğlu'nun yaptığı Hacı Abdurrahman Özbek,NazmiÇakın,Basri Elçi,Mazhar Yapa,Remzi Tektaş,Remzi Değirmenci,Şahap Bozacı,Nuri Akçam,Bedrettin Köprülü ve Erdoğan Vursavaş'tan oluşan yönetim kurulu Diyarbakırspor'un ilk yönetim kurulu olarak tarihe geçmiştir.

*Şunu da belirteyim,Diyarbakırspor kurulduğu tarihte Belediye Başkanı Klübün ilk başkanlığına da seçilen Nejat Cemiloğlu,İl Valisi Ali Rıza Yaradanakul,Gençlik Spor Bölge Müdürü ise Sait Dikleli'dir.

*Diyarbakırspor'un ilk kadrosunda yer alan futbolcular,Beton İsmail,Ceylan Emin,Arap Eyüp,Doşo Mahmut,Kampo Cahit,Kel Nazmi,Herif Ahmet,Kaleci Lastik Ali,Kaleci Mehmet Ali Biçer,Apollo Naif,Boğa Emin,Şorik Veysi,Hoş Hoş Emin,Hut Nezir,Cemil Kaplanoğlu,Kenanve İhsan Özbek kardeşler (ilk kuruculardan Hacı Abdurrahman Özbek'in oğulları),Şeyhmus Kireççi,Abdulkadir Çulcu,Naci ve Muzaffer'dir.

*Diyarbakırspor ilk takım kaptanı Muzaffer'dir. *Diyarbakırspor'un bu ilk futbolcularına adam başı 12 bin lira transfer ücreti,250 lira aylık maaş ve belediyede işe yerleştime sözü verilmiş ve o dönemde işe yerleştirilen bir çok futbolcu sonradan emekli olmuştur.

*Tamamına yakını Diyarbakırlı futbolculardan oluşan takıma sadece dışarıdan belediye'de iş temin etmek karşılığında Van'dan Nazmi,Bitlis'ten ise Cemil'in transfer edilmiştir. *Diyarbakırspor'un kurulduktan sonraki ilk sezonu olan 1968-1969 Türkiye 3.Milli Lig Kırmızı Grup'taki ilk maçına 12 Ekim 1968 tarihinde Tarsus deplasmanında Tarsus İdman Yurdu ile oynamış olduğu maç ile başladığını ve bu maçtan 2-0 mağlup ayrılmıştır.

* Diyarbakırspor kuruluşundaki ilk sezon olan 1968-1969 Türkiye 3.Milli Lig Kırmızı Grubundaki kendi sahasındaki ilk resmi lig maçını aynı zamanda ligin ikinci maçı olan 27 Ekim 1968 Tarihinde Ankara Altındağ Spor ile Diyarbakır'da oynar,2-0 Diyarbakırspor'umuzun galibiyeti ile biten bu maçta ilk resmi golü 35. dakikada Emin Sevmiş (Hoşhoş Emin) kafa vuruşuyla istasyon tarafındaki kaleye atmış ve bu gol kayıtlara diyarbakırsporun ilk resmi golü olarak geçmiştir,yine aynı maçta ikinci golü Kenan Özbek  atmıştır.

*Diyarbakırspor 3.haftada Hatay Deplasmanında 1-1 berabere kalarak,4.hafta Diyarbakır'da Elazığspor'u 2-1 mağlup etmiştir.

*8 Aralık 1968'de ligin 5.haftasında Kırıkkale'de Kırıkkalespor'a 1-0 mağlup olup,22 Aralık 1968'de ligin 6.haftasında Diyarbakır'da oynanan maçta Sanayi Barbarosspor'u 4-2 mağlup etmiştir.

*29 Aralık 1968 günü 7. haftada Malatyaspor deplasmanında 1-0 ve 8.haftada yine deplasmanda Adana'da 5 Ocak 1969 tarihinde Ceyhanspor ile oynadığı maçta 3-1 mağlup olarak sahadan ayrılmıştır.

*9 ve 10'uncu haftalar'da kendi sahamızdaki üst üste oynadığımız iki maçta Petrolofisi ile 1-1,Amasyaspor ile 0-0 berabere kalmışız.

*11.hafta'da Çorumspor'a deplasmanda 1-0 mağlup olup,12.hafta'da kendi sahamızda İskenderun spor ile 1-1 ve ligin ilk yarısının 13.hafta ve son maçı olan Rizespor ile Rize'de 2 mart 1969 günü oynadığımız maçta 1-1 berabere kalıp,ligin ilk yarısını 11 puanla 8'inci sırada tamamlamışız.

*28 günlük ilk yarı arasından sonra 30 mart 1969 Pazar günü kendi sahamızda oynadığımız ligin ikinci yarısının ilk maçında Tarsus İdman Yurdu ile 1-1 berabere kalıp,ardından Ankara'da 15.hafta maçında Altındağ'ı 2-1 mağlup ederek puanımızı 14 yükseltmişiz.

*16.hafta maçında kendi sahamızda Hatayspor ile 1-1 berabere kalmışız.

*17.hafta maçında deplasmanda Elazığspor'a 3-1,18.hafta maçında kendi sahamızda Kırıkkale spor'a 1-0,19.hafta maçında ise deplasmanda Sanayi Barbarosspor'a yine aynı sonuçla 1-0 mağlup olarak üst üste 3 maçta 3 mağlubiyet alıyoruz.

*20 ve 21'inci haftalarda biraz toparlanarak sahamızda oynadığımız 2 maçta Malatyaspor'u 2-1,Ceyhanspor'u ise 3-0 mağlup ederek puanımızı 19 yapıp biraz nefes alıyoruz.

*22'in ci haftada Ankara'da Petrolofisi ile 0-0 berabere kalıp,23'üncü haftada Amasyaspor'a Amasya'da 2-0 mağlup oluyoruz.

*24.haftada Diyarbakır'da Çorumspor'u 2-1 mağlup edip,25.haftada İskenderunspor'a deplasmanda 2-0 mağlup olmuşuz.

*Ve Diyarbakırsporumuzun ilk kurulduğu yıl,ilk Futbol sezonu olan 1968-1969 Futbol Sezonunu 29 haziran1969 günü Diyarbakır'da oynadığı ligin son maçı olan 26.hafta maçında Rizespor ile 0-0 berabere kalıp 14 takımlı ligde toplamda 26 maçta 23 puanla 8'inci sırada ligi tamamlıyor.

* Ayrıca aynı yıl Türkiye Kupasında 1.Ligin güçlü ekiplerinden olan İzmirspor'u 1-0'ın rövanşında Diyarbakır'da 1-0 yeniyoruz ve o yıllar statü gereği uzatma olmadığı için ve averajın eşit olması sebebiyle kura atışına gidildiğini ve kura atışını Diyarbakırsporumuzun kazanıp kupada tur atladığını ve bunun büyük bir başarı olarak futbol kamuoyunda ses getirdiğinide belirtmek isterim.

Saygılarımla.

e.jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum