28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,600
  %0.50
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Mehmet ASLAN


NEREYE DİYARBAKIR-2

21 Aralık 2011 Çarşamba 15:07

2 Ağustos 2011'de “Nereye Diyarbakır-1”'i yazdım. Yaklaşık dört buçuk ay olmuş. Maksadım, tarihsel bir kronoloji içerisinde iki, üç… diye devam ettirmekti. Ancak, Diyarbakır'ın bu gününe ilişkin ciddi sorunlar beni bu fikirden uzaklaştırdı. Bu şekilde yazmak içime sinmedi. Bu nedenle “Nereye Diyarbakır-2”, ilk yazıdaki gibi, bugünkü halimizi tarihsel sürece havale eden bir içeriğe sahip olmayacak.

Bu yazının bir öz eleştiri olmasını istedim. Dürüstçe kendi yakamızdan tutup, sıkıca bir sarsalım kendimizi istedim. Üç buçuk yıldır Diyarbakır'dayım. Gördüklerim şaka gibi. Şu söz takılıyor aklıma:

Bu şehrin sahibi yok mu?

Bir yerlerde gizli kameralar olması lazım. Birileri bize şaka yapıyor. Bir şehir yanıp kül oluyor. Ve rüzgârda savrulur gibi kayboluyor külleri. Avuçlarımızın arasından süzülen su gibi, ömrümüz gibi yitip gidiyor koca bir şehir.

Şöyle diyoruz: “Topraklardan 26 medeniyetin geçtiği kadim kent”

Ne kadar süslü ve ne kadar görkemli sözler. Ama içi bomboş. Kullandığımız bu sözün ne anlama geldiğini bilmiyoruz.

Bu 26 medeniyetin kültürel izlerinden en görkemlisi Diyarbakır Surlarıdır. Bugün surlar işgal altında.

Emperyalist bir işgal bu kadar canımı yakmaz benim.

Surlar işgal altında.

Ben bir Diyarbakırlıyım; ama bu surlar sadece bana ait değil. Surlar, bir buçuk milyonluk bu şehre de ait değil. Diyarbakır surları, dünya medeniyetinin seçkin bir örneğidir ve bu dünyaya aittir. Üzerinde yaşadığımız bu dünyanın kültürel mirasıdır. Biz ancak bu emaneti korumakla mükellefiz.

82 burcun en önemlisi Keçi Burcu işgal altında.


Tarihi evler, parklar, bahçeler, araziler işgal altında.

Dağkapı'dan, Fiskaya'ya doğru giderken gördüm. Birileri surların üzerine demirden köşebentleri çakıp, kendine mekân yapıyor. Surlara çakılan köşebentler vücudumuzu delen çivilerden farksızdır. Eğer bunu hissetmiyorsak, çürümüşüzdür, yok olup gitmişizdir.

Surları koruma altına aldığını söyleyen Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, Sayın Tarım Bakanı, bu ilin Sayın Milletvekilleri, Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanları, kurumlar, STK'lar, meslek örgütleri ve kendini sorumlu hisseden herkes… Sadece surların değil, benliğimizin, özümüzün işgal altında olduğunu görmüyor musunuz?

Çocuklar işgal altında

Gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden kavşaklarda, sokaklarda yitip giden çocukların geleceği işgal altında. Beş, on yaşlarındaki yüzlerce çocuk, bu kentin kavşaklarında ve sokaklarında tüketiliyor. Hiçbir yoksulluk, küçük çocukların geleceği için mazeret olmamalıdır. ”Çocuklara kıymayın efendiler” diyor, şair. Bu kent bir çocuk mezbahasına dönmüş, gelecekleri bıçak altında. Her geçen gün yüzlerce çocuk tüketiliyor bu kentin caddelerinde, kavşaklarında, varoşlarında…

Araziler işgal altında,


Diyarbakır'ın bütün yönleri ve bütün arazileri rantçılar, fırsatçılar ve arazi fetişistleri tarafından işgal edilmiş. Uçsuz bucaksız arazilere rağmen, yatırım yapacak bir metrekarelik alan bile yok. Bugün itibariyle Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yatırım yapmak için sırada bekleyen 105 yatırımcı var. 105 yatırımcı, 105 fabrika ve en az iki bin istihdam demektir. Bu girişimcilerin OSB dışında yatırım yapma şansları yok. Çünkü Türkiye'nin en pahalı arazileri Diyarbakır'da. Spekülasyonlarla, rantçılıkla, arazi ve imar oyunlarıyla,  fiyatlar bir balon gibi şişip duruyor.

Diyarbakır kendi geleceğini karartıyor. Araziler alınıp satılıyor. Artı değer yaratmayan bir piyasa oluşmuş. Toplamı sıfır olan bir oyun bu. Hiçbir derde deva olmayan bir rant oyunu.

Hangi yönden şehre girerseniz, sizi hep aynı manzara karşılıyor. Bakımsız, kırık dökük bir şehir. Karayoluyla Diyarbakır'a geldiğimde, Türkiye'nin en büyük ilçesine gelmiş gibi hissederim. Kentli dokusunu, kentli kimliğini kaybetmiş koca bir ilçe. Hava karardıktan sonra uçakla Diyarbakır'a iniş yapanlar bilir. Sizi karanlık bir şehir karşılar. Türkiye'nin birçok kentine akşamları iniş yaptığınızda sizi hep ışıl ışıl bir manzara karşılar. Ancak Diyarbakır'a indiğinizde büyük ve karanlık bir ilçeye inmiş olursunuz. Bu ülkede elektrik kesintilerinden bu kadar muzdarip ikinci bir il olduğunu sanmıyorum. Özellikle de adı büyükşehir olmuş, bir buçuk milyonluk bir şehir.

Karanlık bir şehir,

İşgal altında bir şehir,

Sahipsiz bir şehir,


Siyaset bütün çıplaklığımızı örten, kalın bir örtüye dönüşmüş. Siyaset bir realitedir ve yaşamla iç içedir; ancak Diyarbakır'da siyaset bir görmeme yöntemine dönmüş. Bu kentin her dinamiği ve her unsuru için siyaset bir kaçma yöntemi olmuş. Devlet ricalinin bütün derdi, Diyarbakır'ı siyasi olarak kontrol altında tutmak. KCK duruşması, siyasi bir yürüyüş, bir parti mitingi oldu mu, devlet-i ali, bütün mevcudiyetiyle, polisi ve güvenlik güçleriyle hazır ve nazırdır. Aynı devlet, binlerce yıllık tarih yağmalandığında, işgal edildiğinde görünmez olabilmektedir.

Belediye başkanları siyasi konuşmaların hazzı içerisinde, belediyecilik denen kavramdan iyice uzaklaşmış. Nereye baksanız kir ve çöpe bulanmış bakımsız bir şehir. İşgalcilikten valilik ne kadar sorumluysa, belediyeler de o kadar sorumludur. Siyasi konuşmaların sarhoşluğuyla her şeyi unutmuş olan her bir milletvekili, AKP'li veya BDP'li, bu işgalden iliklerine kadar sorumludurlar.

Son söz Nazım'ın olsun, biz Diyarbakırlılar için:

“kabahat senin,
- demeğe de dilim varmıyor ama -
kabahatin çoğu senin, canım kardeşim!”

Bu yazı toplam 13381 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com