24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,249
  %-0.19
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Mehmet ASLAN


Nereye Diyarbakır (1)

02 Ağustos 2011 Salı 15:00

NEREYE DİYARBAKIR (1)

Bu şehr-i Diyarbekir ki bi mislü behadır
Bir sengine yek pare Acem mülkü fedadır

Divan şairi Nedim'in  “İstanbul Kasidesi”, bir şehri tutkuyla sevmeyi anlatan en güzel eserlerden biridir. Bu kasidenin ilk beyitindeki, “şehr-i Sitanbul” yerine, şehr-i Diyarbekir'i koydum. Eminim ki yaşasaydı, bana kızmazdı şair. Bugüne mealen diyor ki Nedim; İstanbul öyle paha biçilmez bir şehirdir ki, bütün İran toprakları, O'nun bir taşına (sengine) fedadır.

Nedim daha doğmadan, Diyarbekir'in dört yanını dolaşan Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde şöyle diyor; “Diyarbekir şehri, Osmanoğlu ülkesinde öyle bir yerdir ki, Hazreti Yunus'un hayır duasının bereketiyle yaratılmış her cinsle doludur” Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde, Diyarbakır'da işlenen birbirinden farklı  ve çok sayıda paha biçilmez ürünlerin bulunduğunu ve bunların Diyarbakır haricinde, ancak İsfahan'da üretilmesinin mümkün olduğundan bahseder.

1800'lü yılların başında Diyarbakır'a gelen İngiliz seyyah Buckingham; “burada en az 1500 ilmekli kumaşların dokunduğunu, Hasan Paşa Hanında yaklaşık 500 pamuk dokuma ustasının çalıştığını, şehirde 300 deri kösele imalatçısı, saraç, 100 demirci, 150 işlemeli pipo üreticisi olduğunu, Diyarbakır'dan ihraç edilen bakır miktarını öğrendiğinde ise hayretler içinde kaldığını söylemiştir.

Buckingham'ın tarif ettiği Diyarbakır, aradan 200 sene geçmesine rağmen, nispi olarak bu günkü Diyarbakır'ın çok önündedir. Nostalji duygusuna kapılıp, bu şehrin görkemli günlerinden bahsetmenin bir faydası yok. Neticede yana döne, geldik bu güne. Elimizden kayıp giden, yitirdiğimiz, kederli şehrimizin eski görkemini yad etmekten ziyade, neden bu hale düştüğüne bakmamız gerekiyor.

Biz neden bu hale düştük?
Bu soruya doğru yanıtlar bulmalıyız. Yanıtlarımız doğru, içten ve samimi değilse, çarpacağımız yerin neresi olduğunu bilmeden düşmeye devam ederiz.

Aradığımız yanıtlar için bazı tarihi duraklar var. Bu duraklardan en önemlisinin 1895 olayları olduğunu düşünüyorum.

Türkiye'nin yakın tarihinde 1895 Diyarbakır olayları pek bilinmez. Ancak 1955 yılındaki 6, 7 Eylül olayları hepimizin malumudur. 6, 7 Eylül, İstanbul'da yaşayan Rumlar'a yönelik başlayan, daha sonra diğer azınlıklara yönelen provokatif olaylar zinciridir. Önce, “Atatürk'ün Selanik'teki evi Rumlar tarafından yakıldı” söylentisi kulaktan kulağa hızla yayılır. Sonra da, İstanbul Ekspres isimli gazete bu söylentiyi manşete taşır. Ardından da Şişli, Beyoğlu, Kumkapı, Samatya, Yedikule ve Taksim civarlarında tam bir istila yaşanır. Olaylar esnasında resmi rakamlara göre 11 kişi öldürülür, 1.000'den fazla işyeri, 4.000 civarında ev yağmalanır, tahrip edilir, kundaklanır. 400 kadın tecavüze uğrar. İstanbul'daki 73 Rum Ortodoks kilisesi ve 35 azınlık mektebinin tamamı yakılır.

6, 7 Eylül olaylarıyla ilgili oldukça ilginç birkaç ayrıntıyı da paylaşmak istiyorum:

1-İstanbul Exspres gazetesinin tirajı yaklaşık 20 bin civarında olmasına rağmen, 6 Eylül günü ikinci baskı ile 290 bin adet basılmış ve İstanbul'un her noktasına ulaştırılmıştır.

2-Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar 8 Eylül sabahı Beyoğlu'nu gezerken etrafındakilere şunu söylemiştir: "İşin dozunu kaçırdık galiba"

3-Eski MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu, TRT Haber'e verdiği 21.09.2010 tarihli röportajda; "6-7 Eylül bir Özel Harp işidir. Muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı” demiştir.

6-7 Eylül olayları İstanbul'da, dünyanın gözü önünde tertip edilmiştir. Korkmadan, çekinmeden ve oldukça cüretkâr bir tarzda herkes rolünün gereğini yerine getirmiştir. Sürecin bu kadar pervasızca gelişmesi, olaylar hakkında detaylı bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasına ve nihayetinde 1960 Yassıada yargılanmalarında hukuki bir süreç başlatılmasına yol açmıştır.

2, 3 Kasım 1895 olayları, aynen 6, 7 Eylül gibi açık bir provokasyondu; ancak Diyarbakır olayları çok daha sert ve daha tahripkardır. Kilise kaynakları Diyarbekir Vilayeti sınırlarında 2, 3 Kasım'da başlayan olaylar neticesinde 3 bin kişinin öldürüldüğü, 4 bine yakın ev ve işyerinin yakıldığını belirtir. Beysanoğlu'na göre de, olaylar esnasında 300 Hıristiyan, 70 Müslüman hayatını kaybetmiştir. 1895 olayları, doğunun en büyük ticaret ve imalat merkezlerinden biri olan Diyarbakır'ın iktisadi hayatının çok önemli oranda gerilemesine neden olmuştur.

Bugünün moda deyimiyle, bu iktisadi gerilemeye birinci dalga, ikinci dalga… gibi isimler verirsek, 2, 3 Kasım olaylarına birinci dalga diyebiliriz.

Birinci dalganın başlamasının en önemli nedeni, Osmanlı'da yaşanan yapısal dönüşümdür. Jön Türkler hareketi ile başlayıp, İttihat ve Teraki'ye giden bu yolda esas mesele, azınlıkların kontrolündeki iktisadi hayatın ve sermayenin el değiştirmesidir. Nasıl ki İstanbul azınlıkların çıkarlarına savaş açtıysa, aynı şekilde Diyarbakır'da da malum yöntemlerle sermayenin el değiştirmesi amaçlanıyordu.

Her devir kendi aktörlerini yaratır…

2, 3 Kasım'ın en önemli aktörü Pirinççizade Arif Bey'dir. Gayrimüslim halka yönelik kışkırtıcı faaliyetlerinden dolayı Musul'a sürgün edilmiştir. 30 köyün sahibi toprak zengini Arif Bey, aynı zamanda Ziya Gökalp'ın dayısıdır. Piriççizade Arif örneğinde olduğu gibi, toprak Müslümanların, ticaret ve zenaat çoğunlukla Gayrimüslimlerin kontrolündeydi.

İmalat ve ticarette söz sahibi olanların, siyasi nüfuzları da gelişiyordu. Toprak sahibi olmak ise, eskisi gibi siyasette söz sahibi olmaya yetmiyordu. Mesela 1883 yılında kurulan Diyarbakır Ticaret Meclisi'nin dokuz üyesinden beşi Gayrimüslimdir (Başkan Hacı Mehmed Efendi, Üyeler; Mehmed Efendi, Hacı Hasan Ağa, Kirekos Efendi, Osib Efendi, Hacı Ahmed Efendi, Tomas Efendi, İstepan Efendi ve Karapet Efendi).

Salname-i Diyarbekir kayıtlarına göre, 19. yüzyıl sonunda Diyarbakır sancağındaki toplam nüfus 160 bin civarındadır. Bu nüfusun da 120 bini Müslüman, 40 bini de Gayrimüslimdir.  Yani sancak nüfusunun % 20'si Gayrimüslimdir.

Bu rakamlar da, 2, 3 Kasım hakkında fikir veriyor. Nüfusun % 20'si, ticaret meclisinde çoğunluğu elinde tutuyor. Bütün mesele bu güç dengesini yeniden dizayn etme isteğinden kaynaklanmaktaydı.

Birinci dalga sonrası, İstanbul'da olduğu gibi, devlet aklını temsil edenler başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini düşündüler. İmalat ve ticarete dayalı güç el değiştirdi. Bu değişimin en güzel simgesi de Arif Bey oldu. Olayların hemen sonrasında Musul'a sürgün edildi; ancak sürgün 1 sene devam etti. Daha sonra İstanbul'a çağrıldı ve yeni misyonuyla Diyarbakır'a gönderildi. Bir müddet belediye reisliği yaptıktan sonra, dört dönem de vekillik ve bakanlık görevi yürüttü.

Birinci dalga sonunda, gökten üç elma düştü. Elmaların hepsi yeni düzen temsilcilerine nasip oldu…

Bu yazı toplam 16947 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com