28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,934
  %-0.03
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3986
  %0.31
M.Yılmaz BAY


Neden Bu Haldeyiz!

08 Eylül 2009 15:29
Neden Bu Haldeyiz?
 
Evet, Diyarbakır’da özel’de futbol genelde sporun diğer dalları söz konusu olunca her kesin her kesimin bir hesabı oluyor. Siyasetin oy kaygısı, Yöneticinin koltuk sevdası, Mama müktesebatının mamayı kaybetme derdi, Gazetecinin Yönetimlere yakın olayım derdi, “Eş, dost, akraba rahat rahat teklif edilir” Amigo ya yönetim bize bakmazsa halimiz nice olur kaygısı. Maalesef bu iğrençlikler sporun her tarafına sirayet etmiş durumda. Ama yinede bunu madde madde biraz açalım.
 
1-     Spor taban birliklerinde ki Biad “itaat etme” kavgası. Evet, sporun taban birlikleri alt yapıya amatörlere hizmet etmesi gereken iki önemli kurum ve üyeleri arasında içten içe bir yangın var. İl Temsilciliği görevine seçimle gelen Mehmet Altındağın yeniden seçilmesi ASKF’nin adayının kaybetmesi kutuplar arasında açık bir savaş ilanı oldu. Görevleri Amatöre, Futbola hizmet etmek olan bu iki kurum maalesef güç savaşlarına girdi. ASKF il Temsilciliğin de Altındağı açıktan destekleyen kulüperi üye aidatlarını ödemediği gerekçesiyle ihraç etti. Bunun karşılığnda da Bağlar Vural Spor Kulüp Başkanı Aydın Vural’da biraz ihracın sebebi birazda İl temsilciliğnin kazanılması gücüyle ASKF’yede adayım söylemlerinde bulundu. Dolayısıyla Fillerin savaşında çimler ezilmeye devam ediyor.
 
2-     Diyarbakırspor’da gelen yönetimle giden arasında sürekli kavgalar. Söz dalaşları oldu. Yeni yönetimler başarısızlıklarının sebebi olarak sürekli geçmiş yönetimleri gösterdi. Hiçbir zaman eski kulüp başkanını bir dönem sonra ki maçta şeref tribününde görmedik. Ya da gelen hiçbir yönetim Bu takımı şampiyon yapan başkanları bile nezaketen davet etmedi. Dolayısıyla bu küskünlük ve sürtüşme bir türlü birliği sağlayamadı.
 
3-     Taraftar birlikleri; hep birilerinin güdümünde çalıştılar. Hep birilerinin adamı oldular. Ki olmayada devam ediyorlar. Sıkışınca hep birbirlerini satılar ki satmaya devam ediyorlar. Onlar için hizmet eden başkan değil parayı veren Başkan önemli oldu ki daha da öyle. Son ayrılığın hikâyesini de ben size aktarayım. Yönetimin içinde ki İrlandalılar la dirsek temasında olan Amigolararın dirsek teması ortaya çıkınca bir kelle gerekiyordu. Oda Başkan Zülküf İşleğin kellesi oldu. Oysa herkes biliyor ki ne yapılmışsa ortak yapıldı ve herkesin haberi vardı. E aranızda ki bu menfaat kardeşliği neden bozuldu şimdi. Yada bu ayrılık bir şeyleri değiştirecekmi. Bana göre hayır. Taraftar olarak birilerinin adamlığından çıkmadıktan sonra Rahmetli Çavuş gibi bu tribünlere hizmet etmedikten sonra hiçbir şey çıkmaz sizden. Şimdi çıkıp itiraz edersiniz, serbestsiniz. O zaman belgeler konuşur. "Beyler Amigoluk yada taraftarlık Kulüplere yapılır, yönetimlere değil. Büyük başkan el salla diyenler ve yöneticilerin amigoluğunu yapanlar unutmasınlar ki asl olan Diyarbakırspor dur yönetimler geçici."
 
4-     Spor adamlarının arasına ki kutuplaşma oturulan kahvehanelerden bile belli. Askf’ye yakın olanlar Stadın orada Alipaşa Lokalinde Diğerli Yüksek kahve. Görev teklifi yapılanlar Askf ve Tüfad’a yakın olanlar ya da hasbel kader yönetimlerle arası iyi olanlar. Peki arada kalanlar onlar da zamanını bekliyor.
 
5-     Basın; Başkan bizim adam değil diye Diyarbakırspor düşsün, kötü gitsin ki herkes bizim haklı olduğumuzu görsün. Çalıştığımız kurumları yani yazı yazdığımız yerleri konuştuğumuz televizyonları babamızın çiftliği gibi görüp, aslında Kamu görevi yaptığımızı unutmamız. Kişisel egolarımızı tatmin etmemiz. En iyi benim adamım en iyi bana yakın olan yönetim mantığı. Kendimi de soyutlamıyorum bu işlerden.
 
Evet saygıdeğer Diyarbakırlılar hal böyle olunca bizler bu memlekette bu takım neden büyümüyor. Neden olaylar çıkıyor. Diyarbakır amatöründen neden futbolcu yetişmiyor. Kent olarak neden hep gerideyiz. İşte bunların sebepleri yukarda yazanlar. Daha birçok sebep var sıralayabileceğimiz ancak çözüm nedir dediğiniz zaman çok kısa.
 
“Samimiyet, Dürüstlük, Edep ve Kişisel Hırslardan kurtulmak”
Her kafadan bir ses, bölünmüşlük ancak bizleri güçsüzleştirir. Yapılması gereken samimyetle omuz omuza vererek sorunları altedebiliriz. Tabi ki menfaatsiz. 
Bu yazı toplam 2041 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com