1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. NE ZAMAN HESAP SORACAKSINIZ?
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

NE ZAMAN HESAP SORACAKSINIZ?

A+A-

Diyarbakırspor, büyük bir mucize ve son zamanlarda Ankara ve İstanbul'daki spor kulislerinde konuşulan ligin 20 takıma çıkarılması olayı gerçekleşmediği takdirde gelecek sezon Bank Asya 1.Lig'de mücadele edecek. Geçen sezon “bir daha dönmemek dileğiyle” veda ettiği bu lige geri dönecek.

Diyarbakırspor'un küme düşmesi 42 yıllık tarihinin en basiretsizliğidir. Ankaraspor'un ihraç edildiği, Denizlispor'un da erken havlu attığı  ligde, Sivasspor ve Manisaspor gibi maç kazanmakta çok zorlanan, hele ki Sivasspor'un ligde kalmak için takatının olmadığı bir yarışta Diyarbakırspor “siz durun. Ben varken sizin düşmenize ne gerek var?” diyerek bu duruma geldi. Tabi takımın bu konumu tesadüf değildir. Ligde kalmak çok kolay iken inanılmaz hatalar ve basiretsizlik sonucu dibe havlu attığının altını çizelim.

Yönetim, kent basını, taraftarlar, yerel yönetimler, kent yöneticileri, siyasiler, iç ve dış etkenler. Herkesin bu başarısızlıkta payı var. Bugüne kadar yönetim bir çok konuda eleştirildi. Emin olun ki sizi eleştirmeye meraklı değiliz. “Hep kötü yönlerimizi ele alıyorsunuz” diye yakınıyorlar, tamam bir de iyi taraflarınıza bakalım.  Kalem ve mikrofon sizde olsun. “Olumlu bir tarafımız var mı?” sorusunu kendinize sorun. At gözlüklerini çıkarın, elinizi vicdanınıza koyun ve objektif bir düşünce ile değerlendirme yapın, acaba bu kulüp için ne kadar icraat yapmışsınız?. Binbir zorlukla savaşarak ve maddi sıkıntılarla boğuşarak Turkcell Süper Lig'e çıkan Diyarbakırspor'u kısa sürede perişan ederek bu hale getirdiniz. Kimseyi suçlamayın, bu tablonun birinci derecede sorumlusu sizlersiniz. Biraz ağır bir ifade olacak ama bu tarz bir yönetim sanırım Türkiye liglerindeki hiçbir kulüpte yoktur. Bugüne kadar gördüğüm amatör kulüplerin çoğunda yönetim anlayışı ve tarzı şu anki Diyarbakırspor'dan daha iyi.

Yerel yönetimlerin yıllardır Diyarbakırspor'a faydaları yok. Türkiye'nin bir çok yerinde belediyeler, kentlerin ana kulüplerine sahiplenirken, Diyarbakır'da Diyarbakırspor düşman gibi görülüyor. Hiçbir mazeret ve gerekçe belediyelerin Diyarbakırspor'dan bu kadar uzak durmasını, ilgisiz kalmasını haklı kılamaz. Diyarbakırspor bu kentin en büyük ortak bileşenidir ;duyarsız kalmak, sorunlarına sırt çevirmek aynı zamanda bu halka sırt çevirmektir. 15 yıla yakındır yerel yönetimler sizde, ne zamana kadar Diyarbakırspor'a karşı böyle davranacaksınız?.

Mülki amirler ve siyasiler. Diyarbakırspor'un bu kent için ne kadar önemli olduğunu cümle alem biliyor da siz nasıl farkında değilsiniz?.Diyarbakırspor'u böyle bir yönetime teslim edenler,en az onlar kadar hatta onlardan daha fazla vebal almışlardır. İstenilseydi yerel yönetimler, mülki amirler, siyasiler,STK'lar ve iş adamlarının desteğiyle, halkın genel kabulunu görmüş insanlardan oluşan kaliteli bir yönetim oluşturulurdu. Demek ki kimsenin bu memlekete hizmet etmek gibi bir derdi yok. Herkesin ayrı bir hesap peşinde koştuğu bir memlekette Diyarbakırspor'u kim sahiplenecek?.

'Medeniyetler ve kültürler Diyar'ını',taş devrine ' çevirenler, ne zaman bu memleketin yakasından  düşeceksiniz?. Fenerbahçe ve Bursaspor maçında attığınız taşlar,İstanbul BB. maçında sahaya dalmanız Diyarbakırspor'un geleceğini mahvetti. Diyarbakır halkı haftalardır en büyük sosyal eğlencesinden uzak,takım seyyahlar gibi bir o kentte bir bu kentte. Diyarbakırspor'un maddi zararını rakamlarla ifade etmek mümkün değil. Kentin imajı yerle bir. En önemlisi, kaybedilen puanlar takımı küme düşürdü. Bu ceza maçları Diyarbakır'da olsa takım bu durumda olur muydu?. Bu takım kendisine gönül verenlerin desteği ve hayır dualarıyla Turkcell Süper Lig'e çıktı. Sizlerin taşkınlıkları ve barbarlığı sayesinde düştü. Bu takıma gerçek anlamda gönül veren ve bugünlerde üzüntüden kahrolanların beddualarından kurtulamayacaksınız.

Diyarbakırspor yıllardır kötü yönetiliyor, sebepsiz yere,bu işin erbabı olmayan insanlara teslim edilerek küme düşürülüyor. Halkın oylarıyla iş başına gelenler,bu kentte para kazananlar,Diyarbakır kimliğiyle bir yerlere gelenler, halkın en büyük ortak değeri olan Diyarbakırspor'a sırt çeviriyor. İhanet, vefasızlık,duyarsızlık,kötü niyet, kötü yönetme, yani her şey var. Bir de gerçek anlamda Diyarbakırspor'a gönül veren, başarısıyla mutlu olan, başarısızlığıyla kahrolan binlerce insan var. Ne zamana kadar bunlara sessiz kalacaksınız?. Bir başka ifadeyle ne zaman bu insanlardan hesap soracaksınız?. Yeter artık demenin zamanı gelmedi mi?.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar